
© Reuters
Могат ли изборите в Турция да сложат край на ерата на Реджеп Тайип Ердоган въпреки автократичното му управление от последните години?
Да, казват някои наблюдатели. Не, смятат скептиците, особено на запад. Сред основните притеснения във втората група е не въпросът дали опозицията може да спечели повече гласове, а дали президентът ще приеме резултата. Такива опасения чу "Дневник" и сред събеседници в турската политика и някои избиратели.
"Народът ми няма да предаде страната на човек, който ще стане президент с подкрепата, която получиха от Кандил", каза и Ердоган миналата седмица, като имаше предвид планината Кандил, откъдето действа Кюрдската работническа партия (ПКК). Блъф ли е това? Ето няколко мнения.
Два варианта
Има два различни начина, по който победен лидер може да откаже да признае изборните резултати в зависмост дали държавните институции и правосъдието са на негова страна, пишат Аслъ Аксой и Салим Чевик на сайта на мозъчния тръст SWP в Берлин.
Единият вариант е като в Беларус, когато въпреки изборните измами Александър Лукашенко обяви победа.
В Бразилия и Съединените щати обаче нито Жаир Болсонаро, нито Доналд Тръмп признаха изборите в самото начало. Това е вторият сценарий според SWP, а той не дава шанс да се обърнат резултатите. Хипотезата е, че Ердоган може да опита да се задържи заради риска да попадне в затвора, ако загуби, заради евентуални обвинения в съда, но тя не отчита сериозната подкрепа, с която той все още ще се ползва в турското общество, дори да не е на власт. Като бивш президент той ще може а се изправи само пред Конституционния съд, където ще го съдят назначени от ПСР кадри. Решението за такова дело трябва да се вземе в парламента с две трети мнозинство, каквото опозицията няма да има.
Нещо повече, продължават авторите, Ердоган би искал да остане в политиката и се надява да се върне през 2028 г., ако загуби. Оспорването няма да му помогне.
"Институциите може да не го подкрепят"
"Не мисля, че институциите ще подкрепят току-що загубил изборите Ердоган, защото не искат правни последици", ако опозицията спечели, казва за The Economist Гьонюл Тол, анализатор в Близкоизточния институт.
На Ердоган по думите ѝ би му била необходима подкрепа от бюрокрацията и силите за сигурност. Тази теза почива отчасти на факта, че мнозина, от свързани с управляващите политици до зависими от държавата представители на бизнеса, биха се опасявали, че има какво да загубят, ако опозицията дойде на власт.
В Турция "Дневник" чу от високопоставени представители на опозицията и събеседници в дипломатическите среди, че сред притеснените може би е дори ръководството на "Байкар", компания в отбранителната индустрия, създател на познатите вече в цял свят дронове "Байрактар"; зет на Ердоган е директор в нея. Има дори опасения, че "Байкар" може да опита да премести централата си в Катар. Въпреки това опозицията вече работи, за да убеди турския бизнес, че ще пострада само ако са извършвани нередности.
Резултатът от вота през 2019 г., когато управляващите изгубиха големите градове на местните избори, както и постоянната средна активност от над 85%, са знак, че изборите в Турция са много популярни, но измамата не е, казва още Тол в друга статия за Foreign Policy. Сигнал за проблемите пред него, ако поиска изборите да се обявят за откраднати, е решението на изборната комисия да отхвърли искане от правителството за предаване на данни на избиратели. Конституционният съд през март отблокира финансирането на основната прокюрдска партия въпреки възраженията на президента.
Ако има много малка разлика
Все пак съществува хипотезата, че резултатът може да се окаже силно оспорван и това да породи напрежение, ако разликата между Ердоган и Кълъчдароглу е твърде малка. Когато вот в Истанбул, спечелен от опозицията, бе повторен, разликата между основните претенденти бе едва 20 хил. гласа.
"Опозицията трябва да спечели с много", за да е гарантирано избягването на такъв сценарий, каза Аслъ Айдънташбаш, гост-изследовател от Brookings Institution. Попитана от "Дневник" колко вероятен е сценарий на отказ на Ердоган по време на брифинг с европейски журналисти, тя допусна подобно развитие, ако разликата е под един процентен пункт.
Тази прогноза обаче се отнася до балотажа на 28 май, какъвто в Турция никога досега не е имало. Затова Айдънташбаш предупреждава: всички числа са условни. При по-голяма разлика обаче той ще приеме, смята Айдънташбаш. Това е и позиция, споделяна най-вече от наблюдатели, в момента намиращи се вътре в Турция.
Ердоган ще приеме резултатите. Той е човек, чиято легитимност се дължи изцяло на урните. Трудно ще отрече, ако загуби.
изследовател, Brookings Institution
Част от обяснението може би се крие и в думите на журналиста Мурат Йълдъз пред The Independent: "За турците демокрацията е гласът им. Не ги интересуват други въпроси, просто искат гласът им да бъде зачетен."