
© Reuters
Служители на японската компания реагират на новината, че спускаемият апарат се е разбил преди кацане на Луната.
Неуспешната мисия за кацане на Луната Hakuto-R на японския стартъп ispace миналия месец e причинена от грешно изчисляване на разстоянието до повърхността, което означава, че космическият кораб е останал без гориво, преди да я достигне, съобщиха от компанията в петък.
Базираната в Токио ispace загуби връзка със спускаемия апарат Hakuto-R Mission 1, след като космическият кораб опита да извърши първото в света комерсиално "меко кацане" на повърхността на Луната.
Катастрофата от края на април беше поредният неуспех в космическата програма на Япония. Националната космическа агенция през март трябваше да унищожи H3 - новата си ракета със средна мощност, след като достигна Космоса, а нейната ракета Epsilon с твърдо гориво се провали след изстрелването през октомври.
Ще бъдат направени подобрения за следващите две мисии, казаха от ispace.
"Чрез тези две мисии за нас е много важно да увеличим знанията си колкото е възможно повече, за да постигнем стабилна комерсиализация в бъдеще", каза главният изпълнителен директор на ispace Такеши Хакамада пред репортери в Японския национален пресклуб.
НАСА разчита на SpaceX на Илън Мъск, за да пренесе много от своите полезни товари в орбита, а миналата седмица агенцията възложи договор за лунен спускаем апарат на екип, ръководен от Blue Origin на Джеф Безос.
След изстрелването на спускаемия модул Hakuto-R на борда на ракета SpaceX с много фанфари през декември акциите на ispace направиха ярък дебют на Токийската фондова борса през април. Но по време на последната фаза на кацане в ранните часове на 26 април ispace загуби контакт с кораба.
Акциите в ispace скочиха до 2373 йени, повече от 9 пъти над цената им при IPO, в дните след дебюта им. Те се сринаха до под 800 йени след провала на Hakuto-R, но оттогава се възстановиха, като последно се търгуваха на 1748 йени.
Снимки на отломки и ударен кратер на планираното място за кацане на Hakuto-R бяха публикувани тази седмица от НАСА, която сканира района със своя Lunar Reconnaissance Orbiter.
Разследване на ispace показа, че след като корабът е преминало над голяма лунна скала, проблем със софтуера на сензора е причинил несъответствие между действителната и очакваната височина и след като горивото му е свършило, той е паднал от 5 километра.
Втора мисия на ispace е насрочена за 2024 г. с друг спускаем апарат M1, който трябва да носи собствената разработка на марсоход на компанията. От 2025 г. компанията е готова да работи с американския разработчик на космически софтуер Draper, за да донесе полезни товари на НАСА на Луната, като се стреми да изгради лунна колония с постоянен персонал до 2040 г.