И Курти намекна за нови избори в Северно Косово, ЕС отправи три искания

Върховният външнополитически представител на ЕС Жозеп Борел с президента на Сърбия Александър Вучич

© Twitter @JosepBorrellF

Върховният външнополитически представител на ЕС Жозеп Борел с президента на Сърбия Александър Вучич



Косовският премиер Албин Курти потвърди нагласата на властите в Прищина да се проведат нови избори в северната част на страната за деескалация на продължаващото седмица напрежение.


Европейският съюз обаче отиде по-далеч, като засили натиска за свикването им незабавно и придържането към споразумение за нормализация, което двете страни приеха по принцип, но което сегашната криза торпилира.


Това стана след неофициална среща в Кишинев, на която бяха лидерите на Франция и Германия заедно с ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел заедно със сръбския президент Александър Вучич и косовския държавен глава Вьоса Османи.




На нея Османи говореше за възможността да има нови местни избори в Северно Косово, но съгласно "правен процес". Напрежението ескалира, след като етнически албанци встъпиха в длъжност като кметове в населени предимно със сърби райони в Северно Косово, където водещите сръбски политици бойкотираха изборите и активността бе едноцифрен процент.


Деескалация до нови избори


Курти не бе на срещата, макар да посети ден по-рано GLOBSEC в Братислава, за да обсъжда кризата, въпреки нарастващото напрежение след сблъсъци между сърби и етнически албанци в Звечан, Зубин Поток и Лепосавич и след тези между сърби и войници на КФОР в началото на седмицата с десетки пострадали. НАТО е готова да изпрати още военни, ако е необходимо.


Десетки войници на НАТО са пострадали в сблъсъци със сърби в Косово
Десетки войници на НАТО са пострадали в сблъсъци със сърби в Косово


По-късно той говори с трима американски сенатори - Крис Мърфи, Пийт Рикетс и Джийн Шахийн - които обиколиха Западните Балкани миналия месец. "Премахването на насилническите тълпи пред общинските сгради и пълно прилагане на Брюкселското споразумение е пътят към деескалация до нови избори", написа Курти в "Туитър" след срещата. От думите му се разбира и че премиерът се чувства ангажиран да "работи със САЩ" за тази деескалация.


САЩ, ЕС и Албания осъдиха Косово заради кризата на север, има ранени
САЩ, ЕС и Албания осъдиха Косово заради кризата на север, има ранени


Същата вечер Курти разговаря и с представител на администрацията на президента Джо Байдън и също спомена нуждата от "край на насилието от поддържани от Белград тълпи срещу силите за сигурност, докато (не се свикат - бел. ред.) нови избори в тези общини. Това става дни след като Съединените щати изключиха Косово от учение заради невслушванено в съвета им (и този на други водещи западни държави) етническите албанци, избрани за кметове, да не встъпват в длъжност.


И Курти намекна за нови избори в Северно Косово, ЕС отправи три искания

© Twitter @JosepBorrellF


Избори веднага


Европейският съюз обаче настоя за конкретни стъпки. След срещата Борел написа в "Туитър", че ЕС има три ясни искания:

  • нови местни избори веднага;
  • гарантиране на участието на косовските сърби;
  • начало на работата по създаване на Асоциация на сръбските общини като част от диалога с посредничество на ЕС.


Асоциацията на сръбските общини (ЗСО на сръбски) е източник на напрежение между Сърбия и Косово от години; Прищина пое ангажимент за създаването ѝ в друго споразумение в Брюксел като структура за автономия. Конституционният съд обаче го отхвърли през 2015 г., а Курти е против. За ЕС (и за САЩ) ЗСО е ключов елемент от споразумението за нормализация между Сърбия и Косово, работата по което е в застой от април насетне.


Присъствието на лидерите на Франция и Германия бе важно, тъй като от Париж и Берлин дойде предложение, на чиято база бе изготвено европейското споразумение за нормализация. Вучич и Карти не го подписаха на срещата си в Охрид, но интерпретацията на Борел - която никой от тях не оспори - бе, че те работят по пътната карта и анексите, с които ще се гарантира прилагането.


Сърбия и Косово се изправят пред неизбежно решение: съдбата на 100 хил. души
Сърбия и Косово се изправят пред неизбежно решение: съдбата на 100 хил. души


Разминават се и интерпретациите на Белград и Прищина какво е мястото на Асоциацията на сръбските общини в споразумението: дали формирането ѝ е основно задължение на Косово (както настоява Вучич) или само един елемент, който не е приоритет (както казва Курти). Причината е, че ЗСО е формално записана във вид на ангажимент за прилагане на съществуващите споразумения и, в друга точка, за създаване на структура за "самоменажиране" на сърбите в Косово.

Участието на сърбите в изборите обаче не зависи от Косово; водещата сила, "Сръбска листа", координира политиката си с Белград. Прищина я обвинява, че помага за изграждането на "паралелни структури" на север.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK