Разузнавач за външен министър и други изненади в новото турско правителство

Разузнавач за външен министър и други изненади в новото турско правителство

© Reuters



Скоро след като положи клетва за трети петгодишен мандат президентът Реджеп Тайип Ердоган обяви състава на новото правителство на Турция, който - според първите коментари - на практика сменя ключовите министри и вицепрезидента, създава очакване за връщане към т.нар. ортодоксална финансова и икономическа политика, засилва контрола му над службите и армията и вещае силов вариант на турската дипломация.


Сред по-значимите изненади е назначаването на Хакан Фидан за външен министър на мястото на Мевлют Чавушоглу, който беше един от най-дълго управлявалите висши турски дипломати. Един от най-близките довереници на Ердоган, Фидан оглавява Националната разузнавателна организация (MIT) от 2010 г., а преди това е бил съветник на Ердоган в кабинета на премиера.


Фидан е бивш служител в турската армия от 1986 г. до 2001 г. и е управлявал Турската агенция за развитие и сътрудничество от 2003 г. до 2007 г. През 2012 г. Фидан бе обект на разследване, впоследствие отменено, за тайни мирни преговори, проведени от MIT със забранената бойна група на Кюрдската работническа партия (ПКК) в Осло. Новият външен министър изигра и важна роля в драматичните часове и дни около опита за преврат през лятото на 2016 г. Смята се, че стилът му в дипломатическото ведомство ще бъде доста по-твърд и безкомпромисен.




Хакан Фидан

© Reuters

Хакан Фидан


Мястото на Фидан начело на разузнаването поема Ибрахим Калън, ключов съветник на Ердоган през последните години, смятан за един от стратезите в Анкара, включително за външната политика. Той също е особено близък с президента и с това назначение той си гарантира много доверено лице като ръководител на тази силна структура.


Сменен е и министърът на отбраната - 69-годишният Яшар Гюлер е с 49 години кариера на военен 49 години и е началник на генералния щаб от 2018 г. Назначен на поста си, след като предшественикът му Хулуси Акар стана министър на отбраната, той командваше армията по време на военните нахлувания на Турция в Сирия през 2019 г. и 2020 г. и също така ръководи последващи военни операции там и в Ирак. Което също се разчита от анализатори като заставане по-скоро на "ястреб" начело на политическото ръководство.


Турция ще има и нов министър на вътрешните работи. Али Йерликая е посочен да замени Сюлейман Сойлу, който запази поста си от 2018 г. Йерликая е губернатор на Истанбул от 2018 г. (и за кратко служебен кмет на града), което означава, че добре познава дейността на кмета на града Екрем Имамоглу, който е сочен за значително по-сериозен политически опонент на Ердоган, отколкото неуспелият да победи на президентския вот Кемал Кълъчдароглу. Йерликая е на 55 години, т.е. почти връстник на Имамоглу (52 годиншен) и преди е бил управител на провинциите Газиантеп, Текирдаг, Агръ и Шърнак.


Али Йерликая е новият вътрешен министър

© Reuters

Али Йерликая е новият вътрешен министър


В речта си след победата на изборите Ердоган каза, че инфлацията е най-спешният проблем за Турция. Вкарването в управлението на експерти, които са по-приемливи за чуждестранните инвеститори и пазарите, вероятно вещае началото на опит да се управлява по-успешно турската икономика. Но първо ще трябва да бъде преодолян скептицизма към подобни ходове, тъй като съществува масово разпространено мнение, че в крайна сметка решенията и в тази сфера взима лично Ердоган.


Президентът сигнализира в събота, че ще се върне към по-ортодоксални икономически политики, когато назначи Мехмет Шимшек в кабинета си, за да се справи с кризата с разходите за живот в Турция и други проблеми. Назначаването на Шимшек за министър на хазната и финансите може да постави началото на повишаване на лихвените проценти през следващите месеци, казаха анализатори - подчертан обрат от дългогодишната политика на Ердоган за намаляване на лихвите въпреки растящата инфлация. 56-годишният специалист беше високо ценен от финансовите пазари, когато беше министър на финансите и вицепремиер между 2009 г. и 2018 г. Поне в първите месеци вдигането на лихвите ще донесе стабилност, но и нова вълна от затруднения за турците, защото кредитите ще поскъпнат. Логично е също централната банка да ограничи подкрепата си за обменния курс на турската лира и тя да поевтинее още повече.


Ердоган поздравява Мехмет Шимшек (вляво) за новото назначение.

© Reuters

Ердоган поздравява Мехмет Шимшек (вляво) за новото назначение.


Новият кабинет на Турция също включва Джевдет Йълмаз, друг "ортодоксален" икономически мениджър, назначен за вицепрезидент. Преди това той е бил министър на развитието, заместник-председател по икономическите въпроси на Партията на справедливостта и развитието и заместник министър-председател, отговарящ за икономиката. 56-годишният Йълмаз е председател на Комисията по планиране и бюджет на турския парламент от ноември 2020 г.


От нова генерация идва и министърът на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар. Той е на 48 години и макар да е известно, че не е обвързан политически с никоя партия, на сватбата му за дъщерята на турския посланик в Япония кумуваха президентът Реджеп Тайип Ердоган и тогавашният председател на парламента Бинали Йълдъръм.


Израснал в Истанбул, Байрактар е бакалавър по машинно инженерство от Истанбулския технически университет и магистър по икономика от Юридическия факултет на университета Билкент и по международни отношения от Fletcher School of Law and Diplomacy. Той е с докторска степен. по енергийна икономика и политика от Департамента по науки за земната система в Близкоизточния технически университет. Работил е в частния сектор, бил е член на борда на Регулаторния орган на енергийния пазар между 2010 г. и 2016 г., а през 2016-2018 г. е бил заместник-подсекретар в Министерството на енергетиката и природните ресурси и генерален директор за външни отношения и Европейски съюз. През юли 2018 г. е назначен за заместник-министър в Министерството на енергетиката и природните ресурси.


Разузнавач за външен министър и други изненади в новото турско правителство

© Reuters


Анализатори казаха, че след минали епизоди, в които Ердоган се е обръщал към ортодоксалните икономически и финансови политики, само за да се върне бързо към любимия си подход с намаляване на лихвите, много ще зависи от това колко независимост ще бъде предоставена на Шимшек.


"Това предполага, че Ердоган е разпознал топящото се доверие в способността му да управлява икономическите предизвикателства на Турция. Но докато назначаването на Шимшек вероятно ще забави кризата, то е малко вероятно да представи дългосрочни решения на икономиката", каза за "Ройтерс" Емре Пекер, директор за Турция на "Юрейша груп" (Eurasia Group). "Шимшек вероятно ще има силни правомощия в началото на мандата си, но ще се сблъска с бързо нарастващи политически препятствия за прилагане на политики с наближаването на местните избори през март 2024 г."


Икономическата програма на Ердоган от 2021 г. насам набляга на монетарни стимули и целеви кредити за стимулиране на икономическия растеж, износа и инвестициите, принуждавайки централната банка да действа и сериозно подкопавайки нейната независимост. В резултат на това годишната инфлация достигна 24-годишен връх над 85% миналата година, преди да намалее до около 50%.


Разузнавач за външен министър и други изненади в новото турско правителство

© Reuters


Лирата загуби повече от 90% от стойността си през последното десетилетие след поредица от сривове, най-лошият в края на 2021 г. Тя достигна нови най-ниски стойности за всички времена над 20 за долар след гласуването на 28 май.


Новият му мандат ще позволи на Ердоган да следва все по-авторитарната политика, която поляризира страната, членка на НАТО, но укрепи позицията ѝ на регионална военна сила, коментира "Ройтерс", въпреки думите на президента за помирение и обединение. "Ще прегърнем всичките 85 милиона души, независимо от техните политически възгледи... Нека оставим настрана недоволството от изборния период. Нека потърсим начини за помирение", каза той.


"Заедно трябва да гледаме напред, да се фокусираме върху бъдещето и да се опитаме да постигнем нови неща. Трябва да се опитаме да изградим бъдещето, като се поучим от грешките от миналото."


По-рано, полагайки клетва, Ердоган се зарече да защитава независимостта и целостта на Турция, да спазва конституцията и да следва принципите на Мустафа Кемал Ататюрк, основател на съвременната светска република.


Ердоган стана министър-председател през 2003 г., след като неговата партия на ПСР спечели избори в края на 2002 г. след най-тежката икономическа криза в Турция от 70-те години на миналия век.


Всичко, което трябва да знаете за:
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK