Новият централен банкер на Турция може да е бивш шеф на фалиралата First Republic Bank

Новият централен банкер на Турция може да е бивш шеф на фалиралата First Republic Bank

© Reuters



Бивш съдиректор на фалиралата преди месец First Republic Bank може да е следащият управител на турската централна банка.


Поне такава възможност разглежда Турция седмица след изборите, спечелени от президента Реджеп Тайип Ердоган и 24 часа след като уважаваният на запад Мехмет Шимшек се върна като министър на финансите и даде сигнал за предстоящи промени в силно критикуваната монетарна политика, допринесла за икономическата криза.


Хафизе Гайе Еркан, в чиято биография има и десетилетие в "Голдман Сакс" и която напуска First Republic Bank преди година, се срещнала с Шимшек според източници на "Блумбърг", пожелали да запазят анонимност.




От публикацията се разбира, че Анкара най-малкото проучва възможността Еркан, чието име бе споменато по-рано през деня от събеседници на "Ройтерс", да заеме поста.


Разузнавач за външен министър и други изненади в новото турско правителство
Разузнавач за външен министър и други изненади в новото турско правителство


Близо година след напускането на Еркан First Republic стана вторият най-голям фалит на банка в американската история. Независимо от това, според Катрин Уайлд, директор на неправителствена организация в Ню Йорк, директро на чийто борд е била Еркан, тя е уважавана в града: "твърда, умна, ефективна".


Ще има ли обрат


Еркан би станала първата жена на поста и би го заела, след като четирима души бяха назначени за период от няколко години, уволнявани един след друг заради желанието на Ердоган да упражняват по-хлабава парична политика (да свалят, вместо да увеличават лихвите). Президентът дълго настояваше, че високите лихви пораждат инфлация, а не обратното, както смятат повечето икономисти.


За "Блумбърг" Тод Шубърт от базирано в Дубай аналитично звено на Bank of Singapore казва нарича "комбинацията на Еркан като ръководител на централната банка и Шимшек като финансов министър" благосклонен към пазара "отбор мечта" - особено след като репутацията на централната банка и независимостта ѝ пострадаха в последните години.


Други имена не са били публично споменавани до момента, отсъстват и от турските медии. Събеседниците на "Ройтерс" говорят за "няколко кандидати" за наследници на сега заемащия поста Шахап Кавджъоглу, чийто мандат теоретично изтича през 2025 г.

Който и да заеме поста, ще е изправен пред тежка задача: как да промени монетарната политика така, че да се хареса на пазарите, но без да си навлече с това гнева на придържащия се към схващането си за ниски лихви Ердоган. Часове след назначаването си Шимшек се обяви за връщане към борба с инфлацията "на рационална основа".


Пред Си Ен Ен Ердоган настоя преди балотажа, че няма да има промяна в монетарната политика. Остава отворен и въпросът до каква степен президентът ще е готов да се вслушва в Шимшек или в бъдещия управител на централната банка.


Същевременно дефицитът по текущата сметка и изчерпаните валутни резерви (-4.4 млрд. долара в края на миналия месец) тревожат пазарите. Инфлацията официално се забави до 39.6% за май, но това може да е отчасти ефект от решението на Анкара да предлага на гражданите безплатен природен газ (за да отпразнува началото на собствените си черноморски добиви) за година.


Всичко, което трябва да знаете за:
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK