
© Reuters
Турската лира удари ново дъно, като загуби 7% от стойността си само за ден и падна до 23.17 за долар малко преди 13:30 ч. българско време.
"Ройтерс" обаче отбелязва, цитирайки участници на пазара, че тези събития може да се тълкуват като "силен сигнал" за отказ от централизирания контрол на валутата в посока към свободното ѝ търгуване.
С новия спад поевтиняването на лирата от началото на годината достига 19%. Тя за пръв път падна под 20 за долар в навечерието на изборите, спечелени от досегашния президент Реджеп Тайип Ердоган. Той обаче даде сигнал, че е възможно връщането към ортодоксална икономическа политика с обявеното в края на седмицата ново правителство.
Курсът на лирата месеци наред се поддържаше с помощта на резерви в размер на десетки милиарди долари; в резултат валутните резерви на централната банка спаднаха под нулата и достигнаха -4.4 млрд. долара през май.
Събеседниците на "Ройтерс" същевременно уточняват, че сривът на валутните и златни резерви е спрял миналата седмица.
Трудна задача
"Трябва да се направят много регулации и промени, но посоката, към която отиваме става все по-ясна всеки ден. Вървим към определяне на стойността на лирата от пазарни условия", казва търговец, с когото разговаря агенцията.
Тим Аш от BlueBay Asset Management определя това като "нормализация" и резултат от натиска на новия стар (някога заемал поста) министър Мехмет Шимшек за "рационална политика". По време на Ердоган в последните години водещите лихви бяха съкратени рязко - от 8.5 до 19% за насърчаване на растежа и инвестициите, но това обезцени лирата и допринесе за инфлацията (85% в края на миналата година). Ердоган се самоопределя като "враг" на лихвените проценти.
Търговци и инвеститори очакват да видят и дали Хафизе Гайе Еркан, управлявала банка в Съединените щати, ще стане петият централен банкер на Турция за последните четири години.
Едновременно с това, предупреждава, Пол Макнамара, директор за дълга на възникващите пазари в САМ, дори без политическа намеса повеждането на Турция по устойчив път ще е бурно. Обезценяването на лирата (чиято реална стойност според него е 15% по-ниска) ще е "отчаяващо трудна задача".