Полша прехвърля всичките си МиГ-29 на САЩ

Полша прехвърля всичките си МиГ-29 на САЩ

© twitter.com/sentdefender



Полша обяви, че е готова веднага да предаде в ръцете на Съединените щати всичките си изтребители Миг-29 и призова други съюзници в НАТО - собственици на такива самолети - да действат в същия дух. По официални данни в бойната авиация на държави от НАТО с МиГ-29 разполагат още единствено България и Словакия. Има неофициални данни, че и Унгария има такива, но не са част от ВВС.


В съобщението на външното министерство дори не се потребява думата "Украйна", но очевидно това е ход от кампанията за бързо снабдяване на украинските пилоти със самолети, които познават достатъчно добре, за да започнат да ги използват веднага за защита на небето на страната си от руската бойна авиация.


Как "Дневник" съобщи за търсенето на Миг-29 за Украйна, включително от България - тук.
Откъде се тръгна тази новина - тук.
Уверението на премиера Кирил Петков, че няма да помагаме и с един самолет - тук.




Решението на Варшава е взето "след консултации между президента и правителството".


Полша е "готова да разположи - незабавно и безплатно - всичките си самолети МиГ-29 във въздушната база Рамщайн (бел.ред. - намира се в западната част на Германия близо до Кайзерслаутерн) и да ги предоставят на разположение на правителството на Съединени Американски щати".


Правителството на Матеуш Моравиецки подкрепа снабдяването на украинската армия с отбранително оръжие, но няма да изпрати самолетите си, защото не е пряк участник в конфликта между Украйна и Русия, която я нападна на 24 февруари.

"Всяко решение за предоставяне на нападателни оръжия трябва да бъде взето от цялата НАТО и то единодушно (бел.ред. - всички решения в организацията се взимат с консенсус, за разлика от ЕС, където има изключения)", каза днес Моравиецки в Осло. "Затова сме готови да предадем цялата си флотилия от бойни самолети в Рамщайн, но не сме готови да предприемем каквито и да е действия самостоятелно, защото, както казах, не сме част от тази война", допълни той на съвместна пресконференция с норвежкия си колега.


В същото време Полша иска от САЩ да предоставят "употребявани самолети със съответните оперативни възможности". Полша е готова незабавно да установи условията за закупуване на самолетите, се казва в текста.


Лидерът на републиканското малцинство в Сената на САЩ Мич Макконъл веднага заяви, че очаква американският парламент да одобри кредитни гаранции, за да може Полша бързо да купи при изгодни условия бойни самолети.


Лидерът на мнозинството на демократите в Сената Чък Шумър каза пред репортери, че до края на седмицата се надява да бъде одобрена над 12 млрд. долара спешна помощ за Украйна. "Републиканци и демократи сме много, много близо до финализиране на споразумението. Очаквам текстът да бъде разпространен в следващите няколко часа", цитира думите му "Ройтерс".


Според сенатора Боб Менендес, ръководител на Комисията по външна политика, възможно е с част от тази извънредна помощ, предвидена предимно за хуманитарни цели, да се подкрепи придобиване на F-16 от страна, която се отзове на поисканите от президента Володимир Зеленски в неделя източноевропейски МиГ-29.


За лобирането в Сената в САЩ за схемата, заместването с F-16 и откъде ще дойдат парите - тук.


Полският премиер на днешната съвместна пресконференция в Осло с колегата си Юнас Гар Стьоре.

© Reuters

Полският премиер на днешната съвместна пресконференция в Осло с колегата си Юнас Гар Стьоре.


Смята се, че полските ВВС разполагат с 27 самолета МиГ-29 (твърди се, че реално годни за полети в момента са 23), модернизирани според натовските стандарти. Евентуалното прехвърляне към Украйна би трябвало да бъде предшествано от демонтиране на част от западната електроника и уреди.


Няма отговор на деликатния въпрос кой и как ще прехвърли тези самолети на Украйна. Още по-важно е от кои летища ще действат и, ако са в Украйна, как те ще бъдат защитени от ракетни и самолетни удари от Русия.


Тепърва се очаква реакцията на президента Владимир Путин. Подобен ход съдържа потенциал да забави или да предотврати напълно установяването на контрол над украинското небе от страна на руската армия. Без въздушна подкрепа военната кампания приема много по-различен характер.


Всичко, което трябва да знаете за:
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK