
© Reuters
Двамата британски граждани (седнали) и един марокански гражданин бяха осъдени на смърт в началото на юни от съд в Донецк за това, че са се били като наемници на страната на Украйна.
Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) издаде в четвъртък заповед на Русия да гарантира, че смъртното наказание на двама британци, пленени като наемници в Украйна, няма да бъда изпълнено.
В началото на месеца съд в самопровъзгласилата се Донецка народна република (ДНР) в Източна Украйна осъди на смърт британските граждани Ейдън Аслин и Шон Пинър, като ги обвини в "наемническа дейност".
ЕСПЧ заяви, че е издал заповед за временни мерки, като каза на Русия, че "трябва да гарантира, че смъртното наказание, наложено на жалбоподателите, не е изпълнено; да осигури подходящи условия за тяхното задържане; и да им осигури всякаква необходима медицинска помощ и лекарства".
Русия, чийто парламент прие този месец законодателство, с което тя беше изключена от юрисдикцията на съда, заяви, че не е обвързана от заповедта.
"Русия вече не спазва предписанията на ЕСПЧ, това е всичко, което може да се каже", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
ЕСПЧ заяви, че британците са се присъединили към въоръжените сили на Украйна през 2018 г. и са били разположени в град Мариупол, където украинските войници от тяхната бригада се предадоха на руските сили през април.
Руският посланик каза, че Великобритания е поискала помощта на Москва, но е била пренасочена към проруските сепаратистки власти в Донецк. Лондон досега отказва публично да повдигне въпроса пред тях, тъй като не признава тяхната независимост и легитимност. Вместо това се опитва да осигури освобождаването им през Киев или през Москва. Роднините на третия осъден наемник - марокански гражданин, са подали молба за помилване до руския президент Владимир Путин.
По-рано този месец британски министри разкритикуваха същия съд за издаването на временни мерки, които блокираха първия планиран полет за депортиране на нелегални имигранти от Великобритания до Руанда. По-късно правителството представи законопроект, който ще му даде правомощието да игнорира решенията на ЕСПЧ.
Също в четвъртък Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на трима заподозрени, включително двама руски граждани, датиращи от конфликта между Русия и Грузия през 2008 г.
Съдиите казаха в изявление, че прокурорите са демонстрирали "разумни основания да смятат, че всеки от тези трима заподозрени носи отговорност за военни престъпления". Обвиненията срещу тях са свързани с малтретиране на цивилни в района на Южна Осетия в Грузия.