
© Reuters
Снимката показва как жители на Киев се крият в метрото при поредна руска атака
Хиляди хора и фирми се включиха в кампанията за събиране на средства за купуване на генератори за Украйна. Инициативата на издателя и бивш депутат от "Демократична България" Манол Пейков започна на 26 ноември и приключи на пети декември по обяд. Кампанията беше организирана във "Фейсбук", като общата събрана сума за осем дни и половина е петстотин трийсет и една хиляди двеста и десет лева и седемдесет и седем стотинки.
За сумата съобщи в профила си Пейков малко след официалния край на кампанията на 5 декември. От събраните средства над 80 хиляди са получени през PayPal, а над 3000 лева в пликове в бюрото в офиса му.
"Буквално на няколко минути пристигат дарения. Като лавина се изсипаха тези дарения", коментира преди дни пред ТВ1 Пейков.
Това става на фона на колебливата позиция на българското правителство каква точно помощ да даде на Украйна - нещо, за което парламентът гласува решение още на 3 ноември. А на фона на призивите на представителите на украинските власти за доставка именно на генератори стана известно, че българското военно министерство продава такива. Украйна се намира под обстрел с ракети и дронове от близо два месеца, като целта са украинските системи за електроснабдяване и отопление. Москва твърди, че целта е да се намали боеспособността на Киев, за да бъде принуден да преговаря. Но това се отразява на живота на обикновените хора, както и на болници и други институции. По данни от края на ноември над 10 милиона украинци са без ток.
Общо са платени средства за 118 генератора (между 2 и 100 кВт) на стойност 347 322 лева и 45 ст. От събраните средства остават 187 388 лева и 26 стотинки, които също ще бъдат използвани за купуването на още подобни устройства. Пейков уточнява още, че средствата, дарени след официалния край на кампанията, няма да бъдат връщани, а ще бъдат използвани за генератори.
От поста на Пейков се разбира, че на 12 декември ще тръгне осигуреният транспорт, който ще превози първата партида генератори. "Единствената разлика между вчера и днес е, че сега насочваме основното усилие не в събирането на средства, а в превръщането им в агрегати, които възможно най-скоро да разпределим (според наличните десетки запитвания) и да разпратим до хората, които се нуждаят от тях."