САЩ все пак се готвят да изпратят ракети "Пейтриът" на Украйна

САЩ все пак се готвят да изпратят ракети "Пейтриът" на Украйна


Съединените щати финализират плановете си за изпращане на системи за противовъздушна отбрана (ПВО) "Пейтриът" (Patriot ) на Украйна.


Новината, съобщена от "Ройтерс" и Си Ен Ен, предполага решителен обрат в позицията на Вашингтон, който дълго изразяваше резерви за разполагането на подобно оръжие на украинска територия. Това би било най-мощното и съвременно противоракетно оръжие, предавано на украинците от съюзниците им, и би пристигнало в жизненоважен момент за страната.


Установките "Пейтриът" могат да ползват ракети от различни модификации, включително такива, способни да поразяват цели на разстояние до 80 км и на височина до 20 км. Едновременно могат да се проследяват до 125 цели (на теория - и такива, летящи със свръхзвукова скорост) и да изстрелват ракети по 6 от тях. Освен самолети и крилати ракети, те могат да свалят и балистични, които в момента са трудни за прехващане от украинската ПВО.


Тъкмо навреме




Промяната идва в критичен момент за Украйна. И тази сутрин се съобщава за атаки с ирански дронове по столицата Киев и други райони на страната.


Киев от месеци призовава съюзниците да подсилят противовъздушната отбрана на страната, след като последната серия руски удари се насочи към енергийната инфраструктура и остави милиони с ограничено (или без никакво) отопление, вода и ток.


Дронове атакуваха центъра на Киев и други райони на Украйна
Дронове атакуваха центъра на Киев и други райони на Украйна


Тази седмица украинският президент Володимир Зеленски разговаря по темата с американския президент Джо Байдън, а на конференция в Париж премиер Денис Шмигал също поиска "Пейтриът" с аргумента, че подобряването на ПВО на Украйна ще намали щетите по енергийната инфраструктура и ще намали притока от бежанци към Европа. Освен това, според администрацията на Зеленски, във вторник са проведени военни преговори на високо ниво във Вашингтон.

"Пейтриът" се смята за една от най-добрите американски противовъздушни системи и въпреки ограниченото производство съюзници на САЩ по света се надпреварват за възможността да я получат. Преди няколко години един от аргументите, които официално изтъкваше Турция, за да придобие руски системи С-40 въпреки предупрежденията на Вашингтон, бе, че предлаганите комплекси "Пейтриът" са се оказали твърде скъпи.

Полша също направи опит да снабди Украйна с "Пейтриът", като склони (безуспешно) Германия комплексите, обещани на Варшава след инцидента с ракетата, паднала в Пшеводув през ноември, да бъдат изпратени направо на украинска територия.


Възможно е решението да бъде обявено още в четвъртък според източници на "Ройтерс" от американските власти, макар според "Си Ен Ен" да предстои формалното одобряване от министъра на отбраната Лойд Остин, а след това - и от Байдън.


"Много, много значимо"


Ако това стане, би било "много, много значимо" за правителството в Киев и би увеличило възможността за справяне с различни предизвикателства, пред които са изправени украинците, "особено ако руснаците вкарат балистични ракети с малък обсег" от Иран, казва за "Ройтерс" Александър Винман, полковник от запаса от САЩ, някога ръководил политиката на Белия дом за Украйна.


Все пак ще мине известно време, преди "Пейтриът" да са на въоръжение в Украйна. Украинските сили вероятно ще трябва да преминат през обучение за работа със зенитно-ракетните комплекси в Германия. По думите на Винман това може да отнеме няколко месеца. За работата с тях - за разлика от по-малки системи за ПВО - са нужни десетки военни.


Не се уточнява и колко батареи ще получи Украйна; една обикновено се състои от до осем установки с по четири ракети във всяка.



Укрепването на украинската ПВО стана особено важно в момент, когато Пентагонът обяснява увеличилите се руски атаки отчасти с целта на Москва да изчерпи украинските ракети, за да получи надмощие в небето над Украйна.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK