Русия нарушава последния знаков ядрен договор след Студената война, обявиха САЩ

Русия нарушава последния знаков ядрен договор след Студената война, обявиха САЩ

© Reuters



Съединените щати обвиниха Русия, че нарушава договора "Нов СТАРТ" (New Start), последният основен стълб на контрола на ядрените оръжия между двете страни след Студената война, предаде "Гардиън".


Според САЩ Москва отказва да разреши инспекционни дейности на своя територия. Договорът, който влезе в сила през 2011 г. и беше удължен през 2021 г. с още пет години, ограничава броя на стратегическите ядрени бойни глави, които Съединените щати и Русия могат да разположат, както и разполагането на наземни и подводни ракети и бомбардировачи, за да ги доставят.


Двете държави, които по време на Студената война бяха ограничени от мрежа от споразумения за контрол на въоръженията, все още притежават заедно около 90% от световните ядрени бойни глави. Вашингтон се стреми да запази договора, но усложнените от нахлуването в Украйна връзки с Москва усложняват задачата.




"Отказът на Русия да улесни инспекционните дейности пречи на Съединените щати да упражняват важни права съгласно договора и застрашава жизнеспособността на американско-руския контрол върху ядрените оръжия", каза говорител на Държавния департамент в коментари по имейл, пише британското издание.


През август Москва спря сътрудничеството с инспекциите по договора, като обясни решението си с ограниченията за пътуване, наложени от Вашингтон и неговите съюзници, но каза, че все още се придържа към разпоредбите на договора.


Русия отложи без обяснение ядрените преговори със САЩ
Русия отложи без обяснение ядрените преговори със САЩ


Преговорите между Москва и Вашингтон за подновяване на инспекциите в рамките на "Нов СТАРТ" трябваше да се проведат през ноември в Египет, но Русия ги отложи, като обвини Съединените щати в "токсичност и враждебност". Никоя от страните не е определила нова дата.

В понеделник Русия каза на Съединените щати, че договорът може да изтече през 2026 г. без подмяна, тъй като според нея Вашингтон се опитва да нанесе "стратегическо поражение" на Москва в Украйна. Запитан дали Москва допуска, че може да няма договор за контрол на ядрените оръжия след 2026 г., заместник-външният министър Сергей Рябков каза пред държавната нова агенция РИА: "Това е напълно възможен сценарий."


САЩ са предоставили над 27 млрд. долара помощ за сигурност на Украйна след инвазията. Това включва над 1600 противовъздушни ракетни системи Stinger, 8500 противотанкови ракетни системи Javelin и 1 млн. 155 мм артилерийски снаряда.


Руският президент Владимир Путин отправи зле прикрити заплахи за използване на ядрени оръжия в Украйна, съживявайки страховете от ерата на Студената война за апокалиптична война. Малко след като встъпи в длъжност, Байдън удължи "Нов СТАРТ" с пет години до 2026 г. и така да де време за преговори, като същевременно запази смятания от администрацията за важен съществуващ договор.


Предишната администрация на Доналд Тръмп сложи край на предишни споразумения за контрол на въоръжаването и се колебаеше да запази "Нов СТАРТ" в сегашния му вид. Тръмп заяви, че всеки ядрен договор трябва да включва и Китай, чийто арсенал бързо нараства, но все още значително под този на Русия и Съединени щати.


Всичко, което трябва да знаете за:
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK