
© Reuters
Висши служители на Европейския съюз пристигат в Киев в четвъртък с обещания за повече военна, финансова и политическа помощ - символично пътуване, което има за цел да подчертае подкрепата за Украйна с наближаването на първата годишнина от инвазията на Русия, предаде "Ройтерс".
ЕС обаче е готов да разбие надеждите на Украйна за бързо получаване на еврочленство и подчертава необходимостта от повече антикорупционни мерки, отбелязва агенцията, като коментира, че съюзът не желае да приеме държава, намираща се в състояние на война.
"Много силен сигнал е, че сме в Киев по време на войната. Това е сигнал към украинския народ. Това е сигнал към Русия. Това е сигнал към света", каза високопоставен служител на ЕС.
© Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS Володимир Зеленски
В четвъртък висшите членове на Европейската комисия на ЕС ще се срещнат с колегите си в украинското правителство. В петък ръководителят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел ще разговарят с президента Володимир Зеленски.
Първата подобна среща в украинската столица от началото на войната на 24 февруари 2022 г. идва след две седмици, през които Западът обеща значителни нови доставки на оръжия за Украйна, за да ѝ помогне да се бори срещу очаквана нова руска офанзива. Москва определи тези западни обещания като провокации.
Съюзниците ще обсъдят изпращането на още повече оръжия и пари в Украйна, увеличаване на достъпа на украински продукти до пазара на ЕС, подпомагане на Украйна да покрие енергийните си нужди, налагане на нови санкции срещу Русия, съдебно преследване на ръководството в Москва заради войната и удължаване на безплатния роуминг между Украйна и ЕС.
Още не
Сред тези, които пътуват до Киев, е и първият дипломат на ЕС Жозеп Борел, който се очаква да обяви удвояване на броя на украинските войници, които ще бъдат обучавани от блока, до 30 хил. тази година, както и 25 милиона евро за разминиране на зони, отвоювани от Украйна.
Досега 27-членният блок е отделил почти 60 милиарда евро в помощ на Украйна според официални лица, включително близо 12 милиарда евро военна подкрепа и 18 милиарда евро, обещани в помощ на управлението на страната през тази година.
Украинският министър-председател Денис Шмигал каза, че иска Украйна да се присъедини към ЕС в рамките на две години, а белгийски евродепутат от либералите заяви на шега, че мечтае това да се случи през следващите пет. В действителност това най-вероятно ще отнеме много повече време.
Вместо да се ангажират с дати, служители на ЕС изброиха множество условия за присъединяване - от политическа и икономическа стабилност до приемане на закони на ЕС, от климатични до социални и здравни стандарти.
ЕС ще подчертае своя "ангажимент да подкрепи по-нататъшната европейска интеграция на Украйна", след като официално ѝ даде статут на кандидат за членство през юни миналата година, и ще го заяви според проект на съвместно изявление, видян от "Ройтерс":
Признавайки напредъка, постигнат от Украйна в борбата с корупцията, ЕС казва, че страната трябва да изгради надеждни резултати с течение на времето.
През последните дни правителството на Зеленски предприе строги мерки срещу корупцията на високо ниво.
Призивите на Украйна за ракети с голям обсег или изтребители също ще останат без отговор от ЕС тази седмица. Предстоящите нови санкции на блока срещу Русия почти със сигурност няма да оправдаят очакванията в Украйна, която призова те да са насочени към ядрената енергетика на Русия.
Няма преки пътища
Според Би Би Си проект на декларацията на ЕС, която ще бъде публикувана след срещата на върха, повтаря обещанието, че бъдещето на Украйна е в рамките на ЕС, и признава "значителните усилия", положени през последните месеци за постигане на целите, които са в основата на нейния статут на кандидат и за провеждане на реформи.
Но източници на медията коментираха, че част от изявлението е била променена, защото е била сметната за твърде смела. Твърди се, че Франция, Германия, Италия и страните от Бенелюкс са предупредили да не се използва прекалено оптимистичен тон.
Висши служители заявиха, че бъдещото членство на Украйна не е под въпрос, но никой не иска да посочи точен график.
"Ще го направим, но няма преки пътища", подчерта дипломат.