
© European commission (audiovisual service)
Фон дер Лайен и Шмигал разговарят на фона на еврокомисарите и украинските министри, събрани за обща снимка в Киев след първото им съвместно заседание
Украйна смята, че ще бъде готова да започне преговори за членство в ЕС до края на годината и да стане пълноправен член до две години. Това заяви премиерът Денис Шмигал в четвъртък след първото в историята съвместно заседание на Европейската комисия и украинското правителство в Киев.
Шмигал каза, че украинското общество и политици са единни в стремежа да се присъединят към ЕС и затова изпълнението на препоръките от Европейската комисия върви бързо.
"Искаме да започнем преговори до края на годината и да сме готови за членство на следващата година", каза Шмигал на съвместна пресконференция в Киев с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Тя съобщи, че Еврокомисията работи по оценка на напредъка на Украйна, която ще представи на европейските лидери напролет и че ще изготви доклад за готовността на Киев да започне преговори за членство през есента.
При положителна оценка Киев ще започне съвместно с Комисията оценка на съвместимостта на украинското законодателство с европейското, която е предусловие за започването на преговорите по 34-те преговорни глави, още през лятото, каза украинският премиер, добавяйки, че Киев смята да приключи процеса до края на 2023 г., за да "завършим всички стъпки и да поставим въпроса на партньорите си за започване на преговори".
Украйна подаде молба за влизане в ЕС малко след началото на войната, а през юни европейските лидери й дадоха статут на страна кандидат. Последната държава, която влезе в ЕС - Хърватия, преговаря 10 години за членството. Българските преговори продължиха шест години.
Урсула фон дер Лайен не се ангажира със срокове. Тя каза само, че процесът на присъединяване е различен за всяка държава и зависи от напредъка в извършването на необходимите реформи.
Председателят на Еврокомисията каза, че украинската държавна администрация е "впечатляващо организирана" и "високо дигитализирана", което позволява "проследяване на много процеси", свързани с изпълнението на реформите.
Председателят на Еврокомисията съобщи, че ЕС е решил да удължи с една година безмитния внос на украински стоки в Съюза, а телекомоператорите са удължили с още шест месеца безплатния роуминг между Украйна и ЕС, за да помогнат на около 8 млн. украинци, избягали от войната, да общуват с близките си, останали у дома.
Фон дер Лайен определи премахването на митата като успех, който е позволил дори във военни условия търговският оборот между ЕС и Украйна да се увеличи с 16%, като украинският износ за Европа е достигнал 20 млрд. евро.
В понеделник няколко европейски държави, сред които и България, изразиха тревога, че украинските храни подбиват пазарите на местните зърнопроизводители и поискаха ЕС да ги компенсира.
Украйна ще се присъедини към няколко европейски програми за сътрудничество, които ще позволят отпускането на над 4 млрд. евро за подпомагане на дребния и среден бизнес в Украйна, обучение на магистрати и подкрепа за граждански инициативи, стана ясно от подписани по време на съвместното заседание на Еврокомисията и украинското правителство..