
© Reuters
Олаф Шолц
Германският канцлер Олаф Шолц разкритикува днес публичната надпревара сред някои държави за това кой може да достави повече и по-силни оръжия на Украйна. Според него това вреди на единството сред съюзниците, предаде "Ройтерс", цитирана от БТА.
Сближаването между страните се запазва и се подсилва, като решенията първо се изготвят конфиденциално и чак след това се съобщават публично, каза Шолц в реч пред депутатите в долната камара на германския парламент.
"Това, което вреди на единството ни, е публичната надпревара между нас по отношение на бойни танкове, подводници, самолети", добави той.
Шолц заяви, че бъдещето на Украйна е в Европейския съюз и че руският президент Владимир Путин няма да постигне целите си.
Санкции срещу Русия
Шолц освен това обяви, че Европа ще затегне отново санкциите срещу Русия, наближавайки годишнината от началото на нейната инвазия в Украйна, като сигнал към руския президент Владимир Путин. Изказването му дойде ден преди специалната среща на върха на ЕС.
"Путин няма да постигне целите си - нито на бойното поле, нито чрез продиктуван мир", подчерта канцлерът. Той допълни, че ЕС ще подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, във войната, започнала на 24 февруари миналата година.
Дипломатически източници заявиха пред "Ройтерс" миналия месец, че страните от ЕС работят върху 10-и пакет от санкции, който трябва да бъде готов около годишнината от нахлуването на Русия в съседната страна.
Другите теми
Освен войната в Украйна в четвъртък и петък лидерите на ЕС ще обсъдят още незаконната миграция и икономическото състояние на блока.
Шолц подчерта, че Европа няма нужда да се крие от Закона за намаляване на инфлацията (IRA) на САЩ, когато става въпрос за размера на субсидиите, но добави, че европейските лидери се нуждаят от подробен анализ, преди да могат да се справят с евентуални пропуски в програмите.
Надпреварата за субсидии със Съединените щати би била грешен отговор за ЕС, добави Шолц, който каза, че Германия се опитва да задълбочи икономическите си отношения със САЩ.
"Продължаващите разговори за IRA са добра отправна точка за това - най-малкото, ако САЩ се откажат от правилата, които поставят европейските компании в неравностойно положение в сравнение с компаниите от Канада и Мексико например", отбеляза канцлерът.