
© Reuters
Още 77 американски граждани бяха добавени към списъците на чужденци, които нямат право да посещават Русия за вечни времена, съобщи външното министерство в Москва.
Сред санкционираните са губернаторите на 33 от 50-те американски щата, както и федерални и щатски чиновници на средно ниво, пише Ройтерс.
"Санкциите засегнаха не само политици и длъжностни лица, участващи във формирането и провеждането на антируския курс, но и някои членове на техните семейства", се казва в изявление на министерството, цитирано от агенция "Интерфакс".
В него се отправя предупреждение, че "всякакви враждебни действия срещу Русия, включително развиването на санкционната спирала, ще бъдат отблъснати и ще ударят като бумеранг върху самите Съединени щати".
Също в сряда Обединеното кралство включи осем руски бизнесмени и шест руски предприятия в списъка със санкции заради войната в Украйна.
Забрана за влизане в кралството и указания за замразяване на активите са наложени на предприемачите Борис Титов, който е специален пратеник на Путин, и сина му Павел Титов. Двамата са най-големите производители на шампанско в Русия. Санкционирани от Лондон е и собственикът на компанията "Аеростат" Виктор Мячин - един от осемте основатели на кооператива "Езеро", в който членува Путин, както и бившия съветник на Путин Светлана Кривоногих, която е акционер в банка "Россия" и в Националната медийна група, за която се твърди, че е в най-близкия кръг на президента.
Под санкции бяха и компании като CST - производител на руски дронове, "Топаз" - разработчик на софтуер за военната авиация, производителите на военно оборудване "Универесалмаш", "Липецк" и "РТ-Комплект", както и "Оборонлогистик", компанията, която организира транспортирането на руска военна техника в Украйна.
ЕС обяви, че също подготвя нов пакет от санкции срещу Русия, който се очаква да бъде приет до 24 февруари, когато се навършва една година от началото на войната в Украйна.