
© Reuters
Марк Рюте
Нидерландия не изключва какъвто и да било вид военна подкрепа за Украйна, заяви премиерът на страната Марк Рюте пред репортери преди срещата на върха на Европейския съюз в Брюксел, на която ще присъства и украинският президент Володимир Зеленски, предаде "Ройтерс".
"Винаги сме казвали, че не изключваме нищо, докато няма ситуация по член 5 между НАТО и Русия", каза той.
Полският премиер коментира, че решението за доставка на изтребители на Украйна трябва да бъде взето от НАТО като цяло и Полша няма да бъде първата, доставила такива самолети.
"Нашата позиция е ясна, ние можем да действаме само в рамките на НАТО, подчерта Матеуш Моравецки Няма да сме първите, доставили изтребителите, но ще отговорим положително, при условие че тези, които имат най-много от тях, могат да ги дадат на Украйна."
Моравецки поясни, че Полша не разполага с достатъчно изтребители, за да ги достави първа, и че не може да предприеме стъпки, които биха отслабили собствената ѝ сигурност.
Той също така изтъкна важността на допълнителните санкции срещу Русия и каза, че те ще бъдат договорени през следващите две седмици.
"Трябва да въведем много конкретни разпоредби, които ще покажат на Русия, че сме решени в битката за победа", допълни премиерът.
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че той и Зеленски не са обсъждали въпроса за изтребителите в сряда вечерта, когато Зеленски беше в Париж за вечеря с Макрон и германския канцлер Олаф Шолц.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел изтъкна, че е много важно ЕС да увеличи подкрепата си за Украйна.
Германският канцлер Олаф Шолц подчерта, че Германия е страната от ЕС, която предоставя най-голяма финансова и хуманитарна помощ на Украйна, предаде ДПА, цитирана от БТА. Берлин е и най-конкретен, когато става дума за доставки на оръжия, каза още Шолц преди срещата в Брюксел.
Президентът Румен Радев заяви, че България ще наложи вето, ако Европейският съюз гласува нов пакет от санкции срещу Русия, които засягат ядреното гориво.