
© Reuters
Макар почти една година от инвазията на Русия в Украйна западните лидери да я рамкират като битка между демокрацията и авторитаризма - използвайки защитата на демократичните ценности като призив за обединение за санкции срещу Москва - това обяснение не се поддържа от гражданите в други части на света.
Вече се очертава поляризация и фрагментация в международния ред, който ще се оформи от тази агресия и реагирането срещу нея, но без връщане към воден от САЩ либерален ред.
Западът трябва да се научи да живее като полюс на един многополюсен свят.
Докладът на "Западът е обединен, останалите са критични: Световното обществено мнение след една година война в Украйна" се основава на данните от проучванията на Datapraxis, YouGov и Gallup International Association, събрани от десет европейски страни плюс Китай, Индия, Турция, Русия и Съединените щати (със задължителното уточнение, че в мнението на руснаците и китайците е анализирано по специфичен начин, поради съмненията, че хората се чувстват свободни да отговарят).
Една година след 24 февруари Съединените щати и техните европейски съюзници са си възвърнали чувството за цел на глобалната сцена, но пропастта между техния възглед и възгледът на "останалите" е станала по-голяма, смятат авторите.
Наборът от данни на ЕСВП показва, че мнението на Запада се е втвърдило спрямо Русия, като голям брой европейци:
- средно 55% в анкетираните девет държави от ЕС подкрепят продължаването на санкциите срещу Москва, дори за сметка на икономически затруднения у дома
- само 24% подкрепят на енергийни доставки от Русия, 55% са против, дори да им излиза скъпо и с повишен риск.
Данните също така разкриват, че мнозина на запад сега гледат на конфликта в Украйна като на борба за демокрация и за собствената им сигурност и биха искали да видят Русия наказана за агресията ѝ, а Украйна да се излезе от войната с цялата си територия и суверенитет непокътнати.
© Reuters
ЕСВП установи, че гражданите от западния алианс имат изключително негативни възприятия за Русия:
- във Великобритания 57% и 49% от респондентите я определят като "агресивна" и "неблагонадеждна" (на това мнение са и голям брой в САЩ и ЕС-9.
- големи мнозинства на Запад (77% във Великобритания, 71% в САЩ и 65% в ЕС-9) виждат Русия като "противник" или "съперник" на тяхната страна.
Тази позиция обаче не се поддържа другаде. Мнозина в Китай (76%), Индия (77%) и Турция (73%) не само виждат продължаваща "сила" в Русия и я считат за стратегически "съюзник" и "партньор" на тяхната страна (съответно 79%, 79%, 69%), но също така смятат, че Украйна трябва да обмисли възможността да предаде част от своята територия, за да ускори края на конфликта.
"Проучването разкрива, че докато повечето европейци и американци живеят в свят преди Студената война, структуриран от конфронтацията между демокрация и авторитаризъм, мнозина извън Запада живеят в постколониален свят, съсредоточен върху идеята за национален суверенитет." (Иван Кръстев, председател на УС на Центъра за либерални стратегии)
Тази пропаст в мненията между Запада и "останалите" предполага, че господството на САЩ в международния ред намалява и че конкурентните сили (демокрации и автокрации), ще имат по-ясно изразен глас в бъдещия период. Появата на тези сили може да се види в ролята на Турция като посредник между Киев и Москва по сделката за износ на зърно в Черно море и в засилените икономически отношения на Индия с Русия, докато седи редом с Австралия, Япония и Съединените щати в диалога за сигурност на "Четворката".
В този нов свят, според авторите, Западът би постъпил добре, ако третира Индия, Турция, Бразилия и други нововъзникващи сили като "нови суверенни субекти на световната история". Докато тези страни не споделят обща идеология помежду си - и наистина се различават в много области, - техните общества са възприемчиви към сътрудничество въпреки идеологическите и политическите разделения, както се вижда от подхода им към конфликта в Украйна, твърдят те.
Ето още важни резултати от световното проучване на ЕСВП:
- Инвазията на Русия вече не се разглежда като война в Европа, а като война срещу Европа. Противно на миналото лято, преобладаващото мнение в Европа (44% във Великобритания и 38% в девет държави от ЕС) сега е, че Украйна трябва да си върне цялата територия, дори ако това означава по-дълга война или повече украинци да бъдат убити и разселени. По-малко (22% във Великобритания и 30% в ЕС-9) смятат, че конфликтът между Русия и Украйна трябва да спре възможно най-скоро дори ако това означава, че Украйна ще даде контрол върху някои области на Русия.
- Общественото мнение на Запад се е втвърдило. Само 14% в САЩ, 15% в ЕС-9 и 8% във Великобритания гледат на Русия или като на "съюзник", който споделя техните интереси, или като на "необходим партньор", с когото трябва да си сътрудничат стратегически. ЕСВП също установи в целия Запад, че много граждани сега имат изключително негативни възприятия за Русия.
- Сред другите световни сили мнозина смятат, че войната трябва да приключи възможно най-скоро - дори ако това означава Украйна да е принудена да отстъпи територия. В Китай (42%), Турция (48%) и Индия (54%) голям брой или мнозинства поддържат това мнение, докато само 23%, 27% и 30% съответно във всяка от тези страни, смятат, че Украйна трябва да си върне цялата територия дори ако това означава по-дълъг конфликт.
- В САЩ мнозина смятат, че подкрепата им за Украйна се дължи на необходимостта да защитят нейната демокрация, докато европейците гледат на собствената си подкрепа като на по-широка борба за сигурност. 36% от американците се присъединяват към твърдението на Джо Байдън, че основната причина САЩ да застанат зад Украйна в тази война, е запазването на нейната демокрация. Само 1 от 5 във Великобритания и 1 от 6 в деветте държави членки на ЕС се придържат към това мнение. Преобладаващото мнение във Великобритания (44%) и ЕС-9 (45%) е, че тяхното участие е предимно за защита на собствената им сигурност. Само 1 на всеки 10 (11%) във Великобритания и ЕС-9 смятат, че основната причина да застанат зад Украйна, е да защитят нейната "териториална цялост".
- На други места участието на Запада се възприема по-скептично. Въпреки че западните лидери наричат конфликта "борба за демокрация" и призовават за глобална подкрепа срещу агресията на Русия, много респонденти в други части на света смятат, че има и други мотиви. По-малко от една четвърт от анкетираните в Китай и Турция смятат, че Западът подкрепя Украйна, за да защити нейната територия или демокрация, а в Русия - едва 15%.
- Руснаците виждат САЩ и европейските им съюзници като "противници" или "съперници" в глобалната общност - позиция, която споделят и много хора в Китай. Почти две трети (64%) от респондентите в Русия гледат на САЩ като на "противник". Съответните числа са 51% и 46% по отношение на възприятието на Русия за ЕС и Великобритания. В Китай преобладаващото мнение е, че САЩ (43%) и Великобритания (40%) са стратегически съперници. По отношение на Европа китайците са разделени: 37% я виждат като необходим партньор, а 34% като съперник. Само 9% в Китай виждат ЕС като "противник", докато това е начинът, по който 1 от 4 (24%) в Китай вижда САЩ.
- В световен мащаб има признание за единството на Запада. 72% от респондентите в Турция, 60% в Китай и 59% в Русия виждат малка разлика между политиките на ЕС и САЩ спрямо техните страни. В Индия мнението е разделено. 44% виждат известно сближаване, докато 52% виждат различия в политиката на Европа и САЩ спрямо тяхната страна.
- В Европа и САЩ мнозина (29% във Великобритания, 28% в ЕС-9 и 26% в САЩ) очакват двуполюсният свят да се наложи, с два блока, водени съответно от САЩ и Китай, докато по-малко от една десета (4% във Великобритания, 6% в ЕС-9 и 9% в САЩ) вярват, че САЩ ще бъдат доминиращи.
Нововъзникващите сили са възприемчиви към сътрудничество както със Запада, така и с "останалите". В най-многолюдната демокрация в света, Индия, ЕСВП установи, че гражданите виждат САЩ (87%), ЕС (82%), Великобритания (79%), Турция (59%) и Русия (79%) като "съюзници" или "партньори", като Китай е единствената страна, която те смятат за "съперник" или "противник" (75%). Това до голяма степен се възприема в Турция, която вижда САЩ (51%), Китай (47%), Русия (55%) и ЕС (53%) най-вече като необходими "партньори", с които страната им трябва да си сътрудничи стратегически.
"Нашият изследователски проект в Оксфорд "Европа в променящия се свят" с удоволствие работи с ЕСВП по това проучване в Европа и това, което наричаме страните от CITRUS (Китай, Индия, Турция, Русия, Съединените щати). Констатациите са изключително отрезвяващи", казва Тимъти Гартън Аш, съавтор на доклада, професор по европеистика в Оксфордския университет и старши научен сътрудник в института "Хувър", Станфордския университет.
"Трансатлантическият Запад, съсредоточен около Европа и САЩ, е по-обединен, но никак не успява да убеди големите сили на "останалите", като Китай, Индия и Турция. Урокът за Европа и Запада е ясен. Спешно се нуждаем от нова обяснение, което действително да е убедително за страни като най-голямата демокрация в света - Индия.", допълва той.
Как е направено проучванетоТо е извършено сред пълнолетното население (на възраст 18 и повече години) в края на декември 2022 г. и началото на януари 2023 г. в десет европейски държави (Дания, Естония, Франция, Германия, Великобритания, Италия, Полша, Португалия, Румъния и Испания) и в пет държави извън Европа (Китай, Индия, Турция, Русия и Съединените щати). Общият брой на респондентите е 19 765.
В Европа анкетите бяха проведени за ЕСВП като онлайн проучване чрез Datapraxis и YouGov (и чрез Datapraxis и Norstat в Естония). Извадката в Европа е национално представителна за основните демографски данни и минали избори. В Обединеното кралство проучването не обхваща Северна Ирландия.
Извън Европа анкетите бяха проведени от Gallup International Association (GIA) чрез независими местни партньори като онлайн проучване в САЩ (чрез Distance/SurveyMonkey), Китай (Distance/Dynata ) и Турция (Distance/Dynata); и чрез анкети лице в лице в Русия (800 души, BeMedia Consultant) и Индия (Convergent). Данните от Китай, Русия и Индия трябва да се считат за представителни само за населението, обхванато от проучването, а не за цялото национално население.