
Съединените щати призоваха китайския президент Си Цзинпин да повлияе на руския си колега Владимир Путин за прекратяване на "военните престъпления", извършвани от Русия в Украйна.
В първия ден от посещението на Си в Русия двамата с Путин се поздравиха с думите "скъпи приятелю" и разговаряха четири часа и половина, а днес се очаква дискусиите им да продължат формално. Двамата се срещат дни след като Международният наказателен съд издаде заповед за ареста на Путин заради престъпления във войната.
Към този час Си вече е на преговори с руския премиер Михаил Мишустин и заяви, че е поканил Путин на свой ред да посети Китай тази година.
Говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби призова Си да използва влиянието си, като най-мощен съюзник на Русия, за да я подтикне да изтегли военните си от Украйна. Пекин вече бе критикуван, че в представена миналия месец позиция за конфликта не говори за напускане на руските сили (а от вчера не говори и за "териториалната цялост" на Украйна).
"Надявам се, че Си ще притисне президента Путин за прекрати бомбардировките на украински градове, болници и училища, да спре военните престъпления и зверствата и да изтегли войските си", каза още Кърби. "Но сме притеснени, че вместо това Китай ще повтори призивите си за прекратяване на огъня, при което руските сили остават в суверенната територия на Украйна, а всяко примирие, което не засяга темата за изтеглянето на руските сили, на практика би ратифицирало руските нелегални завоевания."
Според Вашингтон Пекин предоставя "дипломатическо прикритие" на Москва, докато китайският президент опитва да се представи като потенциален миротворец въпреки задълбочаването на икономическите връзки.
Объркване
Позицията за мир на Китай бе приветствана от Путин пред камерите; той обясни, че гледа на нея с уважение. От Си чу похвали и прогноза, че руснаците ще преизберат Путин през следващата година. Си каза и че Китай е готов да "пази световния ред, основан на международното право" заедно с Русия.
Наложи се прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков да обяснява, че Си далеч нямал предвид участие на президента в изборите през 2024 г., а само говорел за нивото на поддръжка на Путин след руснаците. Президентската администрация отказва официално да обсъжда плановете на Путин за вота.
Руският президент приветства "сдържаната" позиция на Китай, съобразена с "международното право". Китайският обаче не спомена Украйна.
Днес двамата се очаква да обсъдят "всеобхватното партьнорство и стратегическото взаимодействие" между Русия и Китай. Украйна неизбежно ще е тема, както потвърдиха и Песков, и съветникът на Путин Дмитрий Ушаков. Александър Габуев, старши научен сътрудник във "Фондация Карнеги", смята, че въпросите за доставка на техника от Китай в Русия вероятно ще станат публично достояние с известно забавяне, а за Пекин конкретни параметри на руските военни нужди не са важни: Пекин има нужда единствено да се увери, че сегашният режим в Русия няма да рухне.
Визитата бе обявена няколко часа преди МНС издаде заповедта за арест, но според Пекин тя е израз на двойни стандарти. Държавният департамент оцени решението на Си все пак да пътува като сигнал, че Китай (който не членува в МНС) не се чувства отговорен да натиска Кремъл за зверствата, извършени от Украйна.
Външнополитически анализатори, с които разговаря "Ройтерс", обаче не очакват да се осъществи и желаното от Путин, с което той иска да разговаря за Си в Москва: предоставяне на китайска подкрепа за руската война. Ю Дзие, старши изследовател в Азиатско-Тихоокеанската програма на "Чатъм хаус", Лондон, обръща внимание, че делегацията на Си не включва висши членове от Народната освободителна армия, а това може да изпрати ясно послание.
Украинският президент Володимир Зеленски е предупреждавал, че ако Китай помогне на Русия, това може да е трета световна война.
Японска изненада
Междувременно японската обществена телевизия NHK изненадващо показа как японският премиер Фумио Кишида се казва във влак в Полша, за да отпътува за Киев, часове след разговори с индийския си колега Нарендра Моди в Ню Делхи.
Официално целта на разговорите с президента Зеленски са свързани с послание на солидарност и подкрепа за Украйна. Формално Япония не предоставя смъртоносна военна помощ на Украйна, но осъжда войната, предава хуманитарна, финансова и друга.
За Япония значението на Китай като съперник в региона нараства. Кишида същевременно бе единственият лидер от Г-7, който не бе посетил Украйна. В изявлението на японското външно министерство по темата се казва, че Кишида ще "потвърди ангажимента си да защитава международния ред, основан на правила".
Във фокуса на разговорите се очаква да е и подкрепата за възстановяването на Украйна. Кишида ще се срещне и с полския си колега Матеуш Моравецки, преди да се върне в Япония в четвъртък.