Москва заплаши Лондон заради обещани на Киев снаряди с уран, каквито тя сама произвежда

Обучение на украински военни с танк "Чалънджър" във Великобритания

© Reuters

Обучение на украински военни с танк "Чалънджър" във Великобритания



Руският президент Владимир Путин и министрите на външните работи и отбраната, Сергей Лавров и Сергей Шойгу, отправиха заплаха за възможна ескалация, след като Великобритания обеща на Украйна доставка на танкови боеприпаси с обеднен уран.


В изявление заместник-министърът на отбраната Анабел Голди обясни, че някои от боеприпасите за бойните танкове "Чалънджър 2" (Challenger 2), които Великобритания обяви за Украйна, включват бронебойни патрони с обеднен уран. "Такива снаряди имат висока ефективност при поразяване на съвременни танкове и бронетехника", каза тя.


"Ако всичко това се случи, Русия ще трябва да отговори по съответния начин, като се има предвид, че Западът колективно вече започва да използва оръжия с ядрен компонент", каза Путин след среща с китайски колега Си Цзинпин. За Шойгу британското решениеи оставя все по-малко стъпки пред "ядрен сблъсък" на Русия и Запада. "Изглежда, Западът действтелно е решил да воюва с Русия до последния украинец вече не само на думи, а и на дела", цитира го "Интерфакс".


Защо обеднен уран




Обедненият уран се използва в оръжия, защото може да проникне през танкове и броня по-лесно поради своята плътност (два пъти по-голяма от тази на оловото) и заради други физически свойства.


Първото използване на такива боеприпаси е в Персийския залив през 1991 г., както и в косовската война. Освен за боеприпаси, обедненият уран се използва и в брони на някои танкове и друга техника.


Украйна иска от САЩ касетъчни боеприпаси, за да ги адаптира за дронове
Украйна иска от САЩ касетъчни боеприпаси, за да ги адаптира за дронове

Този токсичен метал се получава като основен страничен продукт при обогатяване на уран. Макар да няма клинично значими отклонения и "значителна" опасност според комисията на ООН за въздействието на радиацията, използването му крие риск за здравето в районите на удара - основно при непосредствен контакт, но и ако прахът попадне в белите дробове или жизненоважни органи (би могъл да бъде токсичен и канцерогенен). Остава обаче 60% по-малко радиоактивен от съществуващия в природата.


Боеприпасите, в които има обеднен уран, нямат отношение към ядрените оръжия.


И Русия има такива


Руски и украински експерти съобщават, че в Русия се произвеждат боеприпаси с обеднен уран - правят го и много други армии по света, пише руската редакция на Би Би Си.


Такива боеприпаси има не само за "Чалънджър", а и за германските "Леопард" американските "Ейбрамс", а в Русия се разработват от 80-те години на миналия век, за оръдията на Т-80, Т-90А, Т-90М и друг.


Едновременно с това няма потвърден данни, че руските сили са използвали такива боеприпаси в хода на войната в Украйна.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK