
© Юлия Лазарова
Росен Христов
На днешното си заседание правителството е одобрило искане на дерогация от регламент на Съвета (ЕС) 833/2014, който забранява внос на части, материали и услуги от Русия.
Това съобщи министърът на енергетиката Росен Христов. Целта е реализацията на планираните годишни ремонти и нормалната експлоатация на атомната електроцентрала в Козлодуй. По думите на Христов това е от критично значение за сигурността на електроцентралата.
В публикуваното след заседанието правителствено решение е записано, че така българската ядрена централа ще може да изнася стоки и технологии с двойна употреба при изпълнението на договор, изрично упоменат в приложение към днешното решение на правителството. С дерогацията се разрешава също вносът на продукти от желязо и стомана от Русия при изпълнение на договори, изброени също в приложение към днешното решение. Ще бъде възможен и вносът на други стоки от Русия и свързаната с тях техническа помощ, необходими за изпълнението на договори съгласно споменатите приложения. Дерогацията ще важи до изтичането на въпросните договори.
Министърът посочи, че работи по две направления - да бъдат намерени алтернативни доставчици на частите, както и презапасяване с тези, за които това не е възможно.
На 4 март заместник-министърът на енергетиката Еленко Божков съобщи, че служебното правителство подготвя искане за дерогация, ако Европейският съюз наложи санкции срещу руската ядрена енергетика. Уточни, че става дума за 41 артикула, които не може да бъдат произведени извън Русия.
През февруари украинският президент Володимир Зеленски призова ЕС да санкционира руската ядрена агенция "Росатом", като я обвини, че отвлича децата на украинските служители в украински ядрени централи в окупираните райони, за да ги държи в подчинение.
След като България, Унгария и Франция се обявиха против санкции срещу руската ядрена енергетика, която се управлява от "Росатом", като изтъкнаха, че са зависими от доставките на ядрено гориво, тази част отпадна от десетия пакет санкции, но е възможно да бъде обсъждана отново в предстоящи решения срещу страната агресор.