
© EUCouncil
Жозеп Борел
Европейският съюз би желал да види възможно най-широко участие в сделката за купуване на снаряди за Украйна, заяви говорител на Европейската комисия в Брюксел в понеделник.
След като в петък европейските лидери одобриха купуването с европейски средства на 1 млн. артилерийски снаряда за Украйна през следващите 12 месеца и обявяване на обща обществена поръчка за още толкова за попълване на запасите на държавите, които дарят свои муниции на Киев, 23 европейски държави и Норвегия вече обявиха, че се присъединяват към решението.
България, заедно с Ирландия, Латвия и Словения, не е потвърдила участие в общото купуване на муниции. А Дания се присъедини към Европейската агенция по отбраната, която ще обяви общата обществена поръчка, едва миналата седмица и още не е обявила решение.
Президентът Румен Радев, който представляваше страната на срещата на върха на ЕС в Брюксел, заяви, че София няма да се включи и че дори ще поиска българските производители на снаряди да включват в договорите си за продажба, че продукцията им не е предназначена за Украйна.
"Решението е в ръцете на държавите членки, но, разбира се, върховният представител (Жозеп) Борел ясно каза, че той ги насърчава да се включат, защото колкото повече сме, толкова по-силни и ефективни сме и по-добре бихме осигурили необходимото за подкрепа на Украйна", заяви говорителят.
Европейската комисия предложи в средата на март план от три точки, според който ЕС ще задели 2 млрд. евро за артилерийски снаряди, които ще бъдат платени чрез Европейския механизъм за мир - фондът, от който се финансира военната помощ за Украйна.
С 1 млрд. евро от парите ще бъде платено на държавите, които дадат снаряди или преотстъпят направени поръчки за производството им на Украйна.
С втория милиард ще бъде обявена обществена поръчка от Европейската агенция за отбраната за производството на артилерийски муниции в Европа, с които да се попълнят запасите на страните, дарили свои снаряди и да се осигурят още боеприпаси за Киев. До обявяването на поръчката тя е отворена за включване на още държави.
Паралелно ЕС ще вземе мерки да увеличи производствения капацитет на военните си заводи за осигуряването на такива боеприпаси.