
© Reuters
През изминалата седмица в световните медии излязоха редица репортажи, разказващи за лошите условия в китайските фабрики Foxconn, които обслужват Apple в производството на смартфони и таблети. Първо Business Insider разкри, че при производството на iPhone устройства често се използва труда на 13-годишни китайчета, които получават заплати по 70 цента на час. Последва разширен материал на New York Times, разказващ за всичките рискове за сигурността на работниците във фабриките Foxconn.
В резултат на разкритията бивши и настоящи служители на Apple споделиха пред нюйоркския вестник за редица други инциденти: например експлозии вследствие на лоша вентилация, които са довели до човешки жертви и десетки пострадали, както и за инциденти с обгазяване на работници, чиятоцентрална нервна система е била сериозно увредена поради употребата на отровни течности за полиране на екрани.
Източниците от Apple признават, че нерядко с цел увеличаване нормата на печалбата се е стигало до пренебрегване на основни мерки за сигурност на работниците в китайските фабрики.
"Отхапаната ябълка" обяви главозамайващи резултати за първото тримесечие на новата фискална година, като започна да се конкурира по приходи дори с лидерите в петролния бизнес. Новините за "човешката цена" на успеха на компанията от Купертино обаче може да разклатят доверието на привържениците й. Или поне на по-хуманната част от тях.
100 Рублей за Доллар
Рейтинг: 1114 ВеселоПо времето на Стив Джобс, това не можеше да се случи... ХАХА
Жуеш нагло ть1 хамон... Ах, как видно что шпион...!СашкоСашев
Рейтинг: 474 НеутралноFoxconn работи не само за апъл .
ouzo
Рейтинг: 409 НеутралноОтхапаната ябълка влага толкова за маркетинг,че ако тръгне да инвестира и в някакви си трудови практики ще вземе да фалира....но това е невъзможно защото зарибената им клиантела сигурно ще ги спонсорира с лични средства в замяна на Ай-касова бележка
Beyond
Рейтинг: 1154 Любопитно"Служители на Apple" ?!
TAKE THE RED PILL!b777
Рейтинг: 524 НеутралноОткога китайците във Фокскон са на щат в Апъл?
#ОСТАВКА #ИЗВИНИСЕБЕМузар
Рейтинг: 1441 НеутралноТо за всички технологични линии, изнесени в Китай, важи същото. Там не само цената на труда е нищожна, но и цената на живота! Големите "маржини" на печалбата идват от спестените средства за сигурност на работниците и за опазване на природата. А за последното - екологията, Китай е първенец по безобразно отношение към нея. Е, това е "капитализъм по социалистически" - нито е капитализъм, пък социален ептен не е!
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдА динените еколози (има и нормални) за такива държави и дума не обелват!
takeshi303
Рейтинг: 810 НеутралноСлужители на Apple нападат компанията заради лошите ѝ трудови практики
Чипев, тези не са служители на Епъл и те не носят никаква отговорност, а и нямат правомощия нито морални нито законови да се месят в работата на Foxconn.
jubal harshaw
Рейтинг: 1441 НеутралноДо коментар [#5] от "trippleseven":
america-and-a-squeezed-middle-class.html?_r=1& pagewanted=all
http://jubalharshaw.wordpress.comОткак стив жопс каза на Обама, че американците били мързеливи, тъпи и неквалифицирани да правят айфони.
Окей било само да ги купуват.
https://www.nytimes.com/2012/01/22/business/apple-
Yotce
Рейтинг: 1533 НеутралноИ какво, средно хуманния потребител ще се възмути, и вместо слушалката на Apple, ще отиде да си купи нещо друго. Например, маратонки, произведени също от невръстни азиатчета.
На всичко отгоре не става въпрос за фабрика на Apple - те отдавна нямат такова чудо - а за фабрика на Foxconn.
Димитър Димитров
Рейтинг: 1441 НеутралноПреди всичко - става дума за служители на Foxconn, а не на Apple. Клиенти на Foxconn са:
Acer Inc. (Taiwan)
Amazon.com (United States)
Apple Inc. (United States)
ASRock (Taiwan)
Asus (Taiwan)
Barnes & Noble (United States)
Cisco (United States)
Dell (United States)
EVGA Corporation (United States)
Hewlett-Packard (United States)
Intel (United States)
IBM (United States)
Lenovo (China)
Logitech (Switzerland)
Microsoft (United States)
MSI (Taiwan)
Motorola (United States)
Netgear (United States)
Nintendo (Japan)
Nokia (Finland)
Panasonic (Japan)
Philips (Netherlands)
Sharp (Japan)
Sony Ericsson (Japan/Sweden)
Toshiba (Japan)
Vizio (United States)
B52
Рейтинг: 1626 Любопитномаржините на печалбата ???
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.Гн. Чипев, след като подобрихте бългасркия език остава освен да насочите "справедливия си гняв" не само към Ябълката (ния никой не я оневинява) но и да не "пропускате" основен пасаж в статията на NYT:
Apple is not the only electronics company doing business within a troubling supply system. Bleak working conditions have been documented at factories manufacturing products for Dell, Hewlett-Packard, I.B.M., Lenovo, Motorola, Nokia, Sony, Toshiba and others.
Май пак голяма манджа с грозде забъркахте, а?
incognito
Рейтинг: 638 НеутралноМного малоумно заглавие.
Foxconn / Hon Hai != Apple
Наистина, къде ги намирате тези журналисти в секция технология? От вестник 24 Часа? Там бих разбрал такова ниво.
B52
Рейтинг: 1626 ЛюбопитноНе се и замислям да "оправдавам" когото и да е било, просто е важно да се погледнат не6тата от различни ъгли. Друго относно селективното четене на гн. Чипев:
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.“But what’s morally repugnant in one country is accepted business practices in another, and companies take advantage of that.”
А де? Ся ко праим...
На всичкото отгоре...
Current and former Apple executives, moreover, say the company has made significant strides in improving factories in recent years. Apple has a supplier code of conduct that details standards on labor issues, safety protections and other topics. The company has mounted a vigorous auditing campaign, and when abuses are discovered, Apple says, corrections are demanded.
Chievo
Рейтинг: 524 НеутралноНе се заблуждавайте - Foxconn са виновни не повече от 10%. Останалата вина си е на Apple. Просто като кажат - себестойността на един айфон да не надхвърля 50 долара, иначе се местим при друг производител, и не само с отровни течности ще работят работниците, ами и няма да излизат от фабриката.
ГолЕмо зло е тая ценова надпревара - понеже всички трябва да имаме таблети, лаптопи, телефони и т.н. Ценностна система вече няма....
Вени Марковски
Рейтинг: 810 Весело"с цел увеличаване маржините на печалбата"
Автор съм на статиите "Интернет трол" и "Атака Ad hominem" в БГ-Уикипедия. С други думи - номерата на троловете от този форум при мен не минават.Маржините? Малкия и големия Маржин? Или Маргин? Толкова ли няма редактори в това издание, а преводачите поне да бяха използвали Google Translate - той щеше да им го преведе по-добре.
Yotce
Рейтинг: 1533 НеутралноДо коментар [#15] от "Вени Марковски":
Явно модата е, че статия за високи технологии някак не е завършена без няколко "изпуснати" английски думи, написани на кирилица... Нормално за преводач, който вероятно нарича киселото мляко "йогурт".
Hello Niki
Рейтинг: 531 ВеселоДо коментар [#1] от "spas27":
Грешка е да се даде власт на простите чобани и обирджии на мандри , всичко друго е леко объркване.Така е , след смъртта на диктаторите идват и демократичните промени , времето е наше
b777
Рейтинг: 524 Неутрално[quote#14:"Chievo"]Просто като кажат - себестойността на един айфон да не надхвърля 50 долара, иначе се местим при друг
#ОСТАВКА #ИЗВИНИСЕБЕпроизводител, и не само с отровни течности ще работят работниците, ами и няма да излизат от фабриката.[/quote]
да, то така се водят бизнес преговори, като с продавачката на пазара. много ясно, че всеки търси най-евтиното производство. някои държави, като превъзнасяният от червенушките китай (щото там било комунизъм, ерго рай на земята, където работниците и селяните живеят достойно и справедливо и песни пеят) държи производствените цени ниски чрез безжалостна експлоатация на човешки труд, за което апъл нито има отговорност да се намесва, нито има морално задължение, а дори и да го направи, тези същите червенушки първи ще скочат да защитават китайското икономическо чудо от империалистическата американска намеса.
christofor
Рейтинг: 409 НеутралноДо коментар [#15] от "Вени Марковски":
Казва се баш "маржин". Защо и откъде е дошло "на печалбата", само любезният г-н Чипев може да обясни.
Стефан Димитров
Рейтинг: 8 НеутралноМоля, редакторите - направете си кафе и тогава пишете - става въпрос за проблеми във и оплаквания от Фокскон, къде видяхте за Епъл?
vds
Рейтинг: 8 НеутралноГЛУПОСТИ - Foxxcon обслужва всички ИТ компании от САЩ - DELL, HP, ACER, ASUS и т.н. Епъл е само една от тези компании. Вината не е на Епъл а на Foxxcon.
Да, добрите условия на работа са изключително важни, но това е отговорност на работодателя в голяма степен, и на клиентите в много по-малка.
B52
Рейтинг: 1626 ЛюбопитноХа
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive."с цел увеличаване маржините на печалбата"
мутира на
"с цел увеличаване нормата на печалбата"
И това ми било икономически всекиДневник...
B52
Рейтинг: 1626 ВеселоНека да помогнем малко за какво става дума: (погледнете значение #3)
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.Definition of 'Margin'
1. Borrowed money that is used to purchase securities. This practice is referred to as "buying on margin".
2. The amount of equity contributed by a customer as a percentage of the current market value of the securities held in a margin account.
3. In a general business context, the difference between a product's (or service's) selling price and the cost of production.
ХФБ
Рейтинг: 524 НеутралноСтатия с линкове. Ме густа :-)
Публикувано през m.dnevnik.bg
zidane
Рейтинг: 721 Веселолелеееее, що за новина, що за глупости... те на това му викам аз кросбрандиране, важното е едното от нещата да е Ябълката!
takeshi303
Рейтинг: 810 НеутралноДо коментар [#14] от "Chievo":
Ако Епъл само заговорят за трудовите условия в Китай, ти ще си един от първите, които ще обвиниш Епъл, че се меси неправомерно в работите на Китай.
Когато някой американец заговори за човешки права в Китай веднага се мятате на амбразурата да браните Китай.
с.н.с- з.м.с greg1
Рейтинг: 1154 РазстроеноНикой ли не обърна внимание на това -"13-годишни китайчета, които получават заплати по 70 цента на час". Че в България колко хора получават такава заплата?И не само деца сервитьори , ами и възрастни , които бачкат яко! Значи такава мизерия каквата е у нас, няма вече даже и в Китайските предприятия!!
"НИКОГА НЕ БЯХ СВОБОДЕН ДА БЪДА СЕБЕ СИ-ТОВА НАРИЧАМ НЕПРОСТИМО"-Metallica - Unforgivenban
Рейтинг: 757 НеутралноСпоко, и тия ще фалират, като се понапапкат мениджърите!
Иначе, сега предлагам да се разберем, за това капитализма ли е виновен, или китайците!
ban
Рейтинг: 757 Неутрално[quote#27:"greg1"]Значи такава мизерия каквата е у нас, няма вече даже и в Китайските предприятия!! [/quote]
То това е проблема, че мизерията е голяма, ама никой не ще да прави заводи!
Patsis
Рейтинг: 4488 НеутралноДо коментар [#27] от "greg1":
Минималната работна заплата у нас е 270 лева, т.е. около 179 долара. Работният месец е 168 часа. Излиза около 1,06 долара на час - с 51% повече, отколкото в Китай. Даже да приспаднем осигуровките /каквито не съм сигурен, че малките китайчета имат/ и ДОД остават 0,83 долара на час.
Май някои хора наистина винаги са готови да се метнат на амбразурата да бранят Китай!
incognito
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#14] от "Chievo":
merica-and-a-squeezed-middle-class.html?_r=3&p agewanted=all
Това е малко като ти да си поръчаш визитки в печатницата и аз да те държа да излеза от нищото и да държа теб отговорен за лошите условия на печатарите, които дишат химикали по цял ден залегнали над офсетовите преси.
Ти си клиент, ти нямаш контрол върху това какво става във фабриката. Като клиент, ти можеш да поставяш условия по въпроса, но не можеш да осигуриш 100% спазване на условията. А Епъл условия са поставили. И имат най-добрия track-record в индустрията според редица агенции и доклади. Имат си дори добре оформена страница за скептици като теб. Ето я:
http://www.apple.com/supplierresponsibility/
А аргумента ти с $50 айфон е грешен. Ето ти добре написан анализ за това защо Епъл и изобщо цялата индустрия е в Азия а не в САЩ или Европа.
http://www.nytimes.com/2012/01/22/business/apple-a
Хубаво е като пишеш авторитетно по някаква тема, леко да се осведомиш по въпроса а не просто да стреляш напосоки базирайки се на обща култура и прости заключения. Или поне малко да помислиш.
stoyanst
Рейтинг: 496 НеутралноДо коментар [#23] от "B52":
Ако използвам по-горният пример на #15, "увеличаване марджините на печалбата" звучи като "увеличаване съдържанието на йогурт в киселото мляко..."
Марджин е поредната паразитна чуждица, набутана ни от преводачите на западна икономическа литература, която на практика след промените у нас липсваше. Не дай си Боже сега да ми се наложи да чета български учебници по икономика - ако не знаех английски, щях да чета с речник.
b777
Рейтинг: 524 НеутралноВ интерес на истината, Апъл е една от най-привлекателните компании на американския пазар на труда. Имат много добри застраховки, пенсионни планове и т.н. придобивки, дори и за продавачите в магазините им, да не говорим за възможности за професионален растеж, безплатно обучение и квалификация, много щедри остъпки при покупката на продукти на компанията и т.н.
#ОСТАВКА #ИЗВИНИСЕБЕЧеша си езика
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#4] от "Beyond":
Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.Нали трябва да сложат някакво заглавие за да привлекат внимание.
Patsis
Рейтинг: 4488 НеутралноДо коментар [#33] от "trippleseven":
Това, което така подробно описвате по-горе се наричаше едно време "създаване на работническа аристокрация в колониалните държави/развитите капиталистически страни за сметка на пролетариата в колониите/развиващите се страни".
с.н.с- з.м.с greg1
Рейтинг: 1154 НеутралноДо коментар [#30] от "patsis":
"НИКОГА НЕ БЯХ СВОБОДЕН ДА БЪДА СЕБЕ СИ-ТОВА НАРИЧАМ НЕПРОСТИМО"-Metallica - UnforgivenБраво бе.Тук сме били богати! Цели 10 цента взимаме повече от 13 годишните китайчета!Хвала ..
Хриси
Рейтинг: 1838 НеутралноКато прочетох "служители на Apple" си представих, че ги гърчат тия в Купертино.
If I had a tail, I'd swat the flies.Пък то било фабриките на Foxconn в Китай, дето нито са служители на Apple, нито работят само за тях.
Patsis
Рейтинг: 4488 НеутралноДо коментар [#36] от "greg1":Е, аз не съм виждал у нас 13-годишни деца да работят, пък и малцина са тези, които работят на минимална заплата /даже ако са осигурени на нея/.
А за да знам дали сме добре или зле, би трябвало да знам и нещичко за цените, както и за състава на потребителската кошница в Китай и у нас, който май съвсем не е еднакъв.
eurogi
Рейтинг: 696 НеутралноДо коментар [#27] от "greg1":
леле смяташ страхотно.8 часа по 0.7 долара прави 5.60$ ден.За 2 2 дена в месеца тва са 123.2$ месечно.Не знам кой в България работи за толкова,но аз не мога за 500$ чисто на месец да си намеря хора
eurogi
Рейтинг: 696 НеутралноСлед като прочетох внимателно статиите в Ню Йорк Таймс за практиките в заводите в Китай,косата ми се изправи.Твърдо съм убеден,чче Епъл са квинт есенция на безогледната корпоративна алчност.А аргументите,че и на другите фирми продуктите се правили в същите заводи,не са убедителни-нали затова са лидер Епъл ,за да наложат малко по-човешки условия?А огромните им печалби?Тяхното мото е минимум разходи,максимум печалба,майната им на хората...А в САЩ работните места,дето ги осигурявали и били много хубави,както прочетох някакъв по-горе да коментира,са основно в магазините им (60% от общо заетите в САЩ 40000) и са слабо платени--вземат по 12$-13$ на час.
muhi4ka
Рейтинг: 409 НеутралноВсяка компания, била тя от ранга на Епъл, по-малка или по-голяма е длъжна собственоръчно да контролира производството на продукти си, дори и да са дадени за изпълнение на друга фирма... Поне от етическа гледна точка. Още повече е напълно неприемливо изказването на тези ми ти там представители, които са напълно наясно, че в името на печалбата си позволяват да рискуват живота на хората.
За съжаление, последователите на iCeк'ви глупости никога няма да заменят своя style само и само да бойкотират експлоатацията и смъртта на някакви си там китайци...
Прокопиадата: "ЦЕНЗУРА!" - мотото на Дневник!
Рейтинг: 1441 НеутралноДо коментар [#31] от "incognito":
Който не следва линията на Економедиа е тотално цензуриран!Мисля, че доста бъркаш ... не само можеш да налагаш как да бъдат но и от кой да бъдат изработени, въпрос на етика, ценностти на компанията клиент.
incognito
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#42] от "capricornicus":
Ти бъркаш. Едно е да имаш предпочитания кои да ти изработи материалите, друго е да почнеш да обясняваш на печатницата какви трябва да са й условията на труд, часовете на заетост и така нататък. Като клиент обикновено не си в тази позиция.
Понякога, ако си много голям клиент (каквито Епъл са), и имаш както казваш някакво чуство за етика и морал, може да изложиш твои изисквания (както писах, че Епъл са направили), но трудно можеш да контролираш напълно тяхното спазване.
Chievo
Рейтинг: 524 НеутралноДо коментар [#31] от "incognito":
Направих си труда да прочета материала относно Епъл и производствените им практики.
Материалът е супер но не е релевантен по въпроса, който коментираме. Факт е, че Епъл отиват при Фокскон не само заради цената, но предимно заради нея. И са в позицията да поставят изисквания.
Иначе логистиката можеха да я спретнат и на друго място, вярно, за повече време и пари. Ама друго си е при китайците.
За мен основният проблем с Епъл е робовладелческата им психология (тук ще скочиш да отричаш). Искат дял от всичко. Няма оупън сорс, телефоните им струват луди пари, ако не подпишеш договор с мобилен оператор за спонсорирана цена. И са класически пример, как умелият маркетинг омайва идиотите-потребители, които купуват нещо за луди пари, само защото има отхапана ябълка върху корпуса.
Затова Гугъл и Андроид ще ги погребат някой ден. В Европа вече започнаха.
incognito
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#44] от "Chievo":
llion-in-cash-last-year/
296386
При тези заключения, явно не си чел внимателно. Главната теза на автора на статията е че тази логистика не е възможно в момента да бъде "спретната" другаде. Както и че не са там *предимно* заради цената.
Относно какъв дял искат — никой не те кара да ги ползваш. Но ако не знаеш, от App Store-а на Епъл, разработчици са направили 4 милиарда долара. А това да искат Епъл дял за това, че стъпваш на тяхната платформа с всичките и плюсове е повече от нормално. А 30% ако сравниш исторически с други дистрибуционни канали е повече от справедливо.
Това за погребването го пишат от 2000 година насам... пък компанията върви ей така
http://www.asymco.com/2012/01/24/apple-added-38-bi
https://twitter.com/#!/fmanjoo/status/161932440737
А това, което пишеш за цените на устройствата са глупости.
Наистина, ако ти е интересно, чети малко по-информирани и обективни източници...
pariah
Рейтинг: 1732 ЛюбопитноЩо за ТЪПО заглавие!
- A witty saying proves nothing. VoltaireОткога служители на Фоксконн са служители на Епъл?
РЕД?
incognito
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#41] от "muhi4ka":
Foxconn може и да "рискуват живота на хората в името на печалба". Но Епъл са компания, която има договор с Foxconn с определени параметри включително изисквания за условията за труд (линк към supplier conduct на компанията има в един от коментарите горе). Не е тяхна работа да следят постоянно дали тези неща се спазват. Не са организация за човешки права.
Десен
Рейтинг: 1441 Неутрално[quote#39:"eurogi"]аз не мога за 500$ чисто на месец да си намеря хора[/quote]
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Явно имаш вредно за здрвето производство. Нещо с пластмаси най-вероятно.
DareDebil
Рейтинг: 847 НеутралноДокато служителите които сглобяват телефоните на HTC, Nokia, Rim, Motorola, Samsung и т.н. в китай работят на 6 часов работен ден, взимат по $30 на час, и имат персонални масажистки, дето им масажират краката докато сглобяват. Масажистките взимат по $25 на час. А китайското правителство и министерството на икономиката ако научи каква е цената на това всичко да се произвежда в китай, да трупат трилиони валутен резерв (в същото време държат юана вързан да не избяга), ще се хванат за главата. Китайците не подозират и представа си нямат какво става във фабриките! НЕ, хич! Те не могат и да го очакват, все пак повечето фабрики са на техните тайвански братя (compal, quanta, foxconn), тяхната кръв, те не биха се отнесли така с китайците...
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.Brutale
Рейтинг: 409 НеутралноМи да дойде Apple да произвежда в България...можеше и по-евтино да им излезе ако не трябваше да плащат подкупи на всяка крачка...
Публикувано през m.dnevnik.bg
alex052
Рейтинг: 466 НеутралноЦената на обявените добри резултати........И какво сега вадим публична тайна и се опитваме да удряме по имиджа.Конкуренцията има много страни.
Да не се правим на ощипани стари моми в църква.А конкуренцията къде произвежда?Пак там............и вероятно в същите условия.
Не помня да е публикувана новина че Ябълката е придобила фабриките Foxconn.Следователно не са и отговорни за трудовата политика.
Realist
Рейтинг: 3309 НеутралноApple, плащат $150 за частите на един IPhone или IPad и $10 за работата по сглобяването, която обикновенно се извършва от ниско платени роби. После наште комунета се обиждат, като им напишеш, че в Китай строят е робовладелски.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.И нека да бъда малко циничен, кой беше казал не е виновен този който яде баницата, в крайна сметка работата на Apple е да печели пари, колкото повече, толкова по- добре, за другото правилата ги налага държавата:
"например експлозии вследствие на лоша вентилация, които са довели до човешки жертви и десетки пострадали, както и за инциденти с обгазяване на работници, чиято централна нервна система е била сериозно увредена поради употребата на отровни течности за полиране на екрани."
kihano
Рейтинг: 753 НеутралноОпаа, откриха, че ябълката била червива. Повечето големи западни компании са така от поне 20 години насам. Но западните граждани не искат да го видят, щото ще им се отрази на консумацията. Иначе са много "човечни" и уважават човешките права.
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм!Прокопиадата: "ЦЕНЗУРА!" - мотото на Дневник!
Рейтинг: 1441 НеутралноДо коментар [#43] от "incognito":
Който не следва линията на Економедиа е тотално цензуриран!Здравей,
За големите компании е по-лесно, но и малките имат тази възможност приготвяш ПЦБ и БОМ-а а след това СОУ с изискванията и производителя няма къде да ходи. Ако не ти харесва този има друг. Това дори е залегнало и в сертификатите за произход, договорите за етика и т.н. Това, че не си се сблъсквал с тези неща не означава, че те не съществуват, само трябва желание и инатливост в преговорите.
Наско
Рейтинг: 1441 НеутралноОнзи неловък момент, когато прочиташ тази статия и се чудиш да ли живееш в един и същи свят с журналиста, който я е писал.
Paradigm shiftBatezuzi
Рейтинг: 588 НеутралноБаси какъв инвеститор в китайската икономика съм станал. С моят iPad за 500 usd съм платил 4 месечната заплата на един работник...обаче инвеститорите се притесняват горките, че високите заплати ще намалят печалбата. Ццц кога ли ще видя реклама а компания която да се рекламира с ръста на броя на служителите и високият процент на трудовите възнаграждения спрямо приходите им. Може би първо трябва да спа да потребявам подобни стоки.