
© Reuters
Основното желание на Европейската космическа агенция е да може да създава цели сателити от един-единствен компонент, което ще намали разходите с 50%.
Триизмерното принтиране се радва на голям интерес от много хора и компании по света. За момента то е ограничено до използването на някои по-екзотични материи и пластмаса. Това внася значително ограничение във възможностите за ежедневно или индустриално приложение на създадените чрез триизмерен принтер предмети.
Европейската космическа агенция (ЕКА) поставя началото на проекта Amaze, който ще се опита да реши този проблем, съобщава Би Би Си. Заедно с още 27 други институции и организации ЕКА се надява да създаде триизмерен принтер, който може да използва метал, за да принтира обекти.
По този начин може много по-лесно и евтино да се създават части за самолети, космически летателни апарати или да се използва в автомобилостроенето и още много други индустрии. Принципът на действие на 3D принтерите ще позволи и разработката на елементи с много по-сложен дизайн и постигането на форми, които са невъзможни със сегашните методи за отливане на метал.
"Искаме да създаваме най-качествените метални продукти в историята. Обекти, които не може да се произведат по който и да е друг начин", коментира Давид Джарвис, който ръководи проекта.
Технологията ще позволява използването и на много по-издръжливи метали. Според Джарвис, ако проектът бъде завършен успешно, едно от приложенията на металното 3D принтиране може да бъде и създаване на още ефективни реактори за термоядрен синтез.
"Главната ни цел е да принтираме цял сателит с един елемент. Един обект, който не трябва да се заварява или завинтва с болтове. Това ще спести 50% от разходите, или милиони евро", коментира Джарвис.
Един от основните проблеми пред специалистите е, че 3D принтерите създават твърде много малки балончета с въздух в предметите. "Трябва да изучим дефектите и да ги елиминираме, ако искаме да постигнем индустриално качество", допълва той.
Засега няма конкретен срок за завършване на проекта. От ЕКА призовават компании и специалисти от различни индустрии да обединят усилия, защото в противен случай успехът ще е под въпрос.
rkirov
Рейтинг: 458 НеутралноСериозен проект .
Все по-хубаво става :)Интересно ще бъде 3D принтиране с мазнини ,въглехидрати и протеини .
fonon
Рейтинг: 571 Любопитно"...едно от приложенията на металното 3D принтиране може да бъде и създаване на още ефективни реактори за термоядрен синтез..."
Че има ли ефективни реактори за термоядрен синтез???
Finland
Рейтинг: 757 НеутралноОт почти всички държави в ЕС само България не е член ан ЕКА. Не знам до кога ще продължава това. Румъния е член от няколко години и членската им вноска въобще не е голяма.
pilis
Рейтинг: 531 НеутралноВ такива проекти трябва да инвестира Европа!
mmarto
Рейтинг: 458 НеутралноКмета да инвестира, та да си принтираме подкови за магарето!
tak40309320
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#2] от "fonon":
има хора с много профили, има и профили които се ползват от много хораЯвно има, но досега не са можели да си ги принтират.
Това е пречело на управляемия термоядрен синтез.
Цензуриран от антибългари.
Рейтинг: 567 ВеселоПъхаш от единия край малко винкел и от другию край излиза брадва !
Малко тва че ще бъде принтер е поизмислено леко....Ще бъде цяла фабрика.
Geoimg
Рейтинг: 755 НеутралноВсяко мазе фабрика(без комин)!
*Лауреат на Нобелова награда! ГРАЖДАНИН! БЕЗПАРТИЕН!!!