
© Francois Lenoir, Reuters
Препубликуваме текста от блога на Пейо Попов - "Трънки и блогинки". Акцентите са на "Дневник"
Преди две седмици Съдът на ЕС постанови, че всеки гражданин има право "да бъде забравен". Правото да бъдеш забравен е фундаментално важно за защитата на личния ни живот в среда, където почти всичко се случва онлайн. Резюме на решението и изводи може научите от публикацията на проф. Огнянова. На 30 май Google направи първата стъпка за изпълнение на решението, като предостави форма, която очертава изискванията на процедура, за реализация на правото да бъде забравен от най-популярната интернет търсачка.
За начало – техническо уточнение:
"Забравянето" от Google се осъществява чрез премахване на запис
от индекса за търсене, който свързва термините за търсене с url адреса на страницата, където се намира информация за тях. Информацията не се премахва и продължава да съществува на адреса, на който е публикувана, но не се показва сред резултатите при търсене.
Процедурата е нова и тепърва предстои да се усъвършенства. В сегашния си вариант изисква да попълним уеб-форма, като посочим url адресите на страниците, които не желаем да бъдат свързвани с нас, заедно с причини за всяка конкретна страница, както и да предоставим доказателства за самоличност или упълномощаване.
Първите ми впечатления от предоставената възможност са:
1. Обосновка. Необходимо е обосноваване на всяко искане за премахване на url, с цел доказване на вредата, която се причинява. Вредата не се предполага. Решението на съда говори, че не трябва да се "предполага, че включването на въпросната информация в този списък причинява вреда на лицето". Примерни причини, които Google посочват, са че информацията е остаряла, неотносима или "неподходяща" (inappropriate). В прес изявлението се отбелязва и обществения интерес като аргумент за отказ на такова искане: "for example, information about financial scams, professional malpractice, criminal convictions or public conduct of government officials". Точно наличието на вреда ще е основния предмет на спор и все още не е ясно как ще бъде преценявано дали посочената причината е основателна.
2. Компетентен орган и регулация. Разбирането ми е, че ако Google откаже да премахне определена информация, искащият ще може да я отнесе към Комисията за защита на личните данни или съответния на нея орган в другата държава. Не е ясно, обаче, дали и как има възможност да се обжалва съгласието на Google да изтрие дадена информация. Google e частна компания, но същевременно и средство да се реализира правото да се търси и получава информация. Може би е уместна и регулация в защита на обществения интерес, която да се състои в по-ясни критерии кога следва да се уважи правото да бъдеш забравен.
3. Само имена. Липсва възможност да се иска премахването на данни за пряка или непряка идентификация, които са различни от името (примерно ЕГН). Решението на съда говори само за търсене по име на лицето и вероятно това е причината за ограничената информация.
4. Само за ЕС. Google изглежда ще предостави функционалността само за локалните си сайтове като google.bg, а заличените връзки, ще са достъпни през глобалния google.com.
5. Обществен интерес. Не е ясно как и дали се извършва преценка дали лицето изпълнява обществена роля, която обосновава надделяващ обществен интерес (последно изречение на ал. 4 от Решението). Примерно, ако лицето е политик, заема висша държавна длъжност или друга обществена позиция, заявките не следва да бъдат изпълнявани.
6. Момент на преценка. Преценката дали да се премахне информация е единствено към "настоящия момент". Това оставя без отговор възможността за зачистване на биографиите, примерно преди обявяване на имена на министри, кандидати за изборни длъжности и други лица, които има вероятност да станат обект на медийно и обществено внимание (пресен пример са снимките на Момчил Неков от Facebook).
Ефектите от въведената възможност са в различни посоки:
1. За Google. Индексът е най-ценният актив на Google. Търсачката полага всячески усилия да го допълва и обогатява и съм сигурен, че компанията ще се противопостави на всякакви опити той да съдържа по-малко информация. Допускам, че по подобие на резултатите с пиратско съдържание, страницата с резултатите ще показва премахнатите страници, с цел демонстрация на ефекта.
2. За лицата заемащи обществени позиции. Възможността ще бъде широко използвана от PR агенции, които поддържат публичния образ на обществени личности, за зачистване на неудобна и/или негативна информация. Като пример за работа в тази посока може да се ползва историята на WikiPedia страницата на Цветан Василев – ако заровите в беседата на промените, ще видите дългите спорове между Wiki-редакторите и PR служителите на банкера.
3. За гражданите. Най-сетне, се надявам от възможността да се възползват тези, за които е предназначена. Всички, които са надраснали предишните си грешки, надживели са предишните си травми и неуспехи, надмогнали са старите си недостатъци и са се променили за по-добро – те вече имат възможност да ограничат информацията, която ги връща в развитието. Тъй като ми е много интересно как ще се реализира това право, ще си направя експеримент да премахна информация за мен, за да видя как работи процеса.
Създадената възможност за реализация на правото да бъдеш забравен, е изключително важна за защитата на личното пространство. От друга страна тя създава възможности и за цензура и ограничаване на информация, която е от обществен интерес. Надявам се Google да подходят с много мисъл и внимание, но според мен е необходимо и по-детайлно нормативно уреждане кога правото да бъдеш забравен следва да бъде уважено.
Iron Maiden
Рейтинг: 775 НеутралноНякъде в забравения древен морал беше казано "Живей праведно", та другите да не говорят лошо за теб...
а също така и вулгарни, нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лицаslan777
Рейтинг: 565 НеутралноПри Гугъл нямам милост. При нея американските фирми масово се намесват да се трият показаните резултати. И само при Европа говорят за цензура, макар в САЩ да е дълга традиция. Поне ако го няма, то да не е в зависимост от континент.
Es muß Geld fließen!accidental
Рейтинг: 571 НеутралноДо коментар [#1] от "Iron Maiden":
Каква скука би било тогава!!!
Лоши решения, Добри истории...
Всички сме биле млади, всички сме правили глупости,
а тези глупости са най-добрите ни истории
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2307 ВеселоАбе гуглето започна да забравя доста статии,блогове и портали изобличаващи финансовите пънкари !
Libertarianism is just anarchy for rich peopleКой си плаща той си поръчва забравяне!
legio
Рейтинг: 395 НеутралноЗначи Гугъл може да "забрави", че Владо Кузов е педофил. Reset and restart
Who dares wins!Публикувано през m.dnevnik.bg
kombainera
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#5] от "legio":
Точно това изтъкват и Гугъл като аргумент и с поред мен - с право. Хората би трябвало да проявяват малко повече отговорност към личните си данни и да не ги пльоскат наляво и надясно в мрежата. Ако става дума за клевети - изтриването им от Гугъл няма да помогне особено. Междувременно безразборното заличаване на индексираната информация ще помогне на престъпниците да скрият инкриминиращата ги информация.
drake
Рейтинг: 782 НеутралноОбщо взето идеята е хубава , реализацията не е. От цялата работа ще се получи вторичен пазар на лична информация. Ако някой иска подробна информация ще си плати на информационен брокер, който ще му я достави. Не безплатно разбира се.
Контролът върху информацията може да има благородни мотиви, но прилича на опити да се запушва дупка в язовир с палец: запушиш една, появяват се много други. Информацията иска да е свободна и начин за това ще се намери.
Божикравов
Рейтинг: 522 НеутралноПроцедурата по "забравяне" май нарочно е утежнена бюрократично с ограничен обхват, за да се обезкуражи недобросъвестното (или честото) ѝ използване. Все пак това е допълнително работа за Гугъл и те като всяко дружество с приходи и разходи, гледат да минат метър по отношение на несвойствените десйности. Цялата история е завъртане на едно място - нито забравеният ще е забравен, нито на вълка ще му отеснее около шията.
СВОБОДНИЯТ СЕ СТРЕМИ КЪМ СЪВЪРШЕНСТВО, ПОРОБЕНИЯТ - КЪМ СВОБОДА, А РОДЕНИЯТ РОБ - ДА СИ ИЗБИРА ГОСПОДАРЯ.flagellumdei
Рейтинг: 727 НеутралноИзключително нелепо от всяка гледна точка.
България е древна и заслужава много повече!Крайно време е гуглето и ютуб да имат истинска конкуренция, точно както американския ДжиПиЕс. И интернета.
flagellumdei
Рейтинг: 727 НеутралноДо коментар [#1] от "Iron Maiden":
България е древна и заслужава много повече!В този свят праведните ще бъдат съдени и наказани.
Особено от фалшиви религии проповядващи любов и мир, но де факто сеещи омраза и война.
Знам и Мога
Рейтинг: 782 Неутрално"Индексът е най-ценният актив на Google. "
Откъде ги намирате тия експерти...
dutch
Рейтинг: 494 НеутралноГугъл забравя, ама Господ - не!
fubar
Рейтинг: 450 Неутрално"4. Само за ЕС. Google изглежда ще предостави функционалността само за локалните си сайтове като google.bg, а заличените връзки, ще са достъпни през глобалния google.com."
Тази работа обезсмисля цялото упражнение.