
© JIBO
Неизбежно е постепенно роботите да започнат да навлизат в ежедневието на хората. Първите опити са факт от доста време, но не могат да се похвалят с особено големи възможности.
Един от най-известните специалисти по роботика Синтия Брийзийл от Масачузетския технологичен институт (MIT) е създател на робота JIBO, който ще се опита да се превърне в своеобразна част от семейството на неговия притежател. Макар и далеч да не прилича на човек или каквото и да е живо същество, JIBO ще е приятел, помощник, събеседник, казва Брийзийл пред онлайн изданието IEEE Spectrum.
Роботът е създаден с идеята да бъде интерактивна компания за хората в домовете им. Първоначално той ще разполага с предварително инсталирани "умения" (практически приложения), които ще му позволяват да изпълнява различни роли и задачи. Една от тях е да бъде семейният фотограф по време на празници, като автоматично ще разпознава лицата на хората и ще прави снимки.
JIBO ще може да бъде и личен асистент, като напомня какви задачи предстоят, какво трябва да се извърши през деня и др. Може да бъде използван и като своеобразно хендсфри устройство за разговори по интернет. За децата JIBO ще може да разказва приказки преди сън, както и да играе с тях през деня. Част от софтуера ще може да изучава навиците на потребителите и да се адаптира според ежедневието им.
Устройството се радва на особено голям интерес, като вече е събрал над половин милион долара при необходими 100 хил. долара. При това има още близо месец от кампанията за набиране на финансиране в Indiegogo. Роботът ще струва 500 долара, като ще бъде напълно готов през есента на следващата година.
Брийзийл основава и компания за него, която да развива проекта комерсиално, като самата тя е неин изпълнителен директор. Ще бъде пуснат и софтуерен пакет, който да позволява на програмистите да създават различни приложения за робота.
JIBO използва процесор с ARM архитектура и операционна система базирана на Linux. Има две камери, микрофон, сензори за допир и три мотора, за да се придвижва. Разчита и на WiFi за комуникация. Роботът ще разчита на постоянна връзка с ел. мрежата, но ще има възможност да се добави и батерия, която ще му осигурява 30 мин. автономна работа.
"Това е социален робот. Неговата цел е да взаимодейства с хората", казва Брийзийл. Тя допълва, че роботите, които ще имат ръце или ще могат да наподобяват тези от научната фантастика, все още са много далеч в бъдещето и преди това има много друга работа, която трябва да се свърши по способностите им да комуникират.
Strygalldwir
Рейтинг: 698 НеутралноКато за социален робот изглежда малко зловещо
Всичко което ми трябваше да знам за християнството го научих от тези които взривяват гинекологични клиники.bat_nix
Рейтинг: 225 Веселоима ли мануал на български?
primaxm
Рейтинг: 442 НеутралноБрях, всеки фотоапарат има самоснимачка, всеки телефон и компютър има говорител и микрофон. Всяко е устроиство има бележки и напомняния. Не виждам какво ще прави това чудо.
Поредната джажда, с която човек да си губи времето, вместо да контактува с истински хора.
Храбър
Рейтинг: 3401 Неутрално[quote#3:"primaxm"] Не виждам какво ще прави това чудо.[/quote]
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Ще прави тези работи по собствено желание и по избор.
dnevnikar
Рейтинг: 3718 НеутралноНадеждата крепи робота...
но той трябва да се научи да вибрира
"Роботът JIBO се надява да се превърне в член от семейството"
blaf
Рейтинг: 581 Неутралноабсолютно безсмислена джаджа.
Михаил
Рейтинг: 768 НеутралноДо коментар [#6] от "blaf":
Scientia non habet inimicum praeter ignorantem.За това в свободният свят има конкуренция, и ако е безсмислена и ненужна ще изчезне безпаметно.
Но това го решава пазара, а не ние
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
tequila_sunrise
Рейтинг: 388 НеутралноЗа децата JIBO ще може да разказва приказки преди сън, както и да играе с тях през деня.
))
))
А такааа...
Е, значи попадне ли в ръцете на деца, пишете го бегал...
ЧАСТИ ОТ ХАРДУЕРА МУ МОЖЕТЕ ДА НАМЕРИТЕ РАЗПРЪСТНАТИ ПО ВСИЧКИ СТАИ...!
Влезне ли у дома му давам живот най- много до 1 час...
tequila_sunrise
Рейтинг: 388 НеутралноДо коментар [#2] от "bat_nix":
)))))
)))))))
има ли мануал на български?
Има, разбира се !
Мануала " се изразява в чук, комплект гаечни ключове, клещи и отвертки...
Да добавя към горепосоченият боен комплект и един по - сериозен секач ......и малко тел
Моите деца, например, го очакват с оромна радост и нетърпение...
tequila_sunrise
Рейтинг: 388 НеутралноДо коментар [#4] от "Храбър":
((
)))
Ще прави тези работи по собствено желание и по избор."
Верно ???
ЧЕ ТО И СЕГА ГИ ПРАВИМЕ ПО СОБСТВЕНО ЖЕЛАНИЕ И ПО ИЗБОР ?
ЗА ЧИЙ ДЕДОВЕЦ МИ Е ТОГАВА ?
Да сипва ракията и да реже салатата, да ми беле чесъна за таратора, да ходи за бира , да хвърля боклука - ей това да го може...
И като може да разказва приказки, дали ще може и да ми попее на ухо...
kas.
Рейтинг: 1451 НеутралноКомбинирана бавачка за заети или безотговорни родители, заместник на телевизора.
Животът е като руло хартия - дълъг е, но го хабиш за задници