
© Кадър от видеото
Всеки предмет около вас "чува" какво говорите. Ако е записан на видео, чрез подходящ софтуер той може да "повтори" казаното от човек. Това не е плод на научната фантастика, а съвсем реален и функциониращ научен проект на специалисти от Масачузетския технологичен институт (MIT).
Проектът е разработен в сътрудничество с Microsoft и Adobe, казват от института в официалния си сайт. Учените са базирали разработката си на идеята, че всеки звук предава вибрации на околните обекти. Движението на тези вибрации в листата на растение например създават визуален сигнал, който е практически невидим за човешкото око, но съществува, казва Аби Дейвис, един от авторите на проучването.
Чрез високоскоростна камера и специален алгоритъм, който е направен от учените, тези миниатюрни визуални вибрации могат да се възстановяват обратно в звук. При това звук, който е впечатляващо близък до оригинала.
В опитите си учените дори са изпробвали и усложнени варианти. На земята в помещение е оставен пакет чипс, който е записван с високоскоростна камера през шумоизолиращо стъкло. Въпреки това софтуерът успява да пресъздаде рецитираната от човек в помещението поема само на базата на вибрациите от неговия говор върху пакета с чипс.
Специалистите дори са доразвили алгоритъма си така, че той да може да извлича говора и от видеозаписи, които са направени с обикновени камери. Поне засега качеството не е чак толкова добро, но има време за усъвършенстване на софтуера.
За момента учените използват тази технология, за да опознават характеристиките на обектите и как всеки от тях реагира на звуковите вибрации. Това им позволява да проучват материалните и структурни свойства на предметите.
От по-параноична гледна точка обаче подобна технология означава, че с подходящата камера и софтуер всичко може да бъде "чуто". "Това е като холивудски трилър. Имаш доказателство, че убиецът е признал вината си, защото имаш запис на вибрациите в опаковката на неговия чипс", коментира пред онлайн изданието The Verge Алексей Ефрос от Университета на Калифорния в "Бъркли". От MIT признават, че технологията им може да е полезна на криминалистите, но за момента смятат, че тя ще е по-полезна за научни цели.
nenad
Рейтинг: 466 ВеселоТехнологията за подслушване на разговори чрез сканиране на вибриращи предмети / най-често стъкла на прозорци/ е налице в шпионажа от десетилетия, време е и простолюдието да понаучи нещичко за тези неща!
hinhril
Рейтинг: 524 НеутралноУжас...
Valeria
Рейтинг: 848 ЛюбопитноДобре де, това някаква революционна идея ли е?
https://goo.gl/8NG90JЕстествено, че звуковата вибрация се предава на материята и е логично да може да бъде разчетена с прецизна камера?
asparuhkanchov
Рейтинг: 409 НеутралноСамо им дай устройства за подслушване да измислят американците, то бива воайорщина, бива ама...
xyha
Рейтинг: 492 НеутралноВече ще внимавам какво казвам пред телевизора , когато гледам новините
xyha
Рейтинг: 492 ВеселоЗа какво ли още служи Микрософт Кинект
nenad
Рейтинг: 466 Весело[quote#5:"xyha"]Вече ще внимавам какво казвам пред телевизора , когато гледам новините[/quote]
Късно е, чадо, мандалото лопна!
xyha
Рейтинг: 492 ВеселоДо коментар [#7] от "nenad":
Аха Цецко потрива ръце за новия мандат
веселин драгов
Рейтинг: 409 НеутралноТакива като г-н Аспарух да внимават какви ги приказват, а не да реват срещу техниката...
веселинwiligri
Рейтинг: 632 НеутралноА какви ли други чудеса има, за които още е рано да узнаем...
klimentm
Рейтинг: 3815 НеутралноСонара и акустичния буй се изпозуват отдавна.
klimentmЧетох някъде че ФБР подслушват използвайки вибрациите на стъклото на прозореца.