
© Brian Snyder, Reuters
Учени от Университета на Калифорния в Сан Диего са разработили нов софтуерен алгоритъм, който може да разпознава кога човек изпитва болка. За целта е необходимо софтуерът да анализира изражението на човека, съобщава онлайн изданието Engadget.
Алгоритъмът дори може да преценява интензивността на болката, като за момента е насочен главно към децата. Основното му предназначение е да се използва в болниците. Камери ще могат да наблюдават пациентите и да следят тяхното състояние. Лекарите и медицинските сестри ще получават ценна информация и ще могат да преценяват дали не са необходими още болкоуспокоителни след операция например.
Друго възможно приложение на софтуера е да се внедри в бъдещи роботи-асистенти, които се грижат за хората в домовете им. Чрез него те ще могат да предприемат по-адекватни действия в случай на нужда или пък да сигнализират на лекар.
Учените споделят, че разработката им има нужда от още прецизиране, въпреки че и в момента показва доста добра точност. Те посочват, че всеки човек има различен праг на болка и един и същи източник на такава може да се усеща по различен начин. Този фактор е предвиден при разработката и тестовете са показали, че софтуерът успява да прецени болката в пациентите почти толкова добре, колкото и медицинските сестри и родителите на децата.
Emergen-C
Рейтинг: 237 ЛюбопитноИ статията има общо с ваксината за грип на снимката...как?
#KOЙ номинира бокова!Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 788 Неутрално[quote#1:"Emergen-C"]И статията има общо с ваксината за грип на снимката...как?[/quote]
Много по-добре щеше да бъде да се поставят снимки на различните раси.Чул съм че индианците имат най-висок праг на болката,следва жълтата раса,после сме ние и негрите.
И на мен това ми направи впечатление.
Ghost
Рейтинг: 1097 Любопитно[quote#1:"Emergen-C"]И статията има общо с ваксината за грип на снимката...как? [/quote]
Форумът е в будна кома...Има хора, които при вида на игла и спринцовка, замръзват от ужас...други се разтопяват от удоволствие...което прави препратка към част от текста...: "...всеки човек има различен праг на болка и един и същи източник на такава може да се усеща по различен начин..."
the_fat
Рейтинг: 466 НеутралноКоментарът е скрит от модераторите, защото съдържа вулгарни, нецензурни квалификации, лични нападки, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на други коментиращи и лица, цитирани в публикациите. Ако въпреки това желаете да го видите, натиснете тук.
Обаче ако е както се казва "Боли ме гъзо"....(бълг.нар.поговорка)
значи софтуер си трябва и за в шоколадовата фабрика ....мерси
полувишис
Рейтинг: 294 Неутралноа в Русия имат софтуер, който разпознава кога болката изпитва човек
http://labs.capital.bg/201601/agentite-dnesjohn_3volta
Рейтинг: 769 НеутралноРазпознаването на болката го правят и самите хора, и то доста по-добре от алгоритмите. Защо не правят алгоритми за дейности, където хората не се справят? Което ме подсеща за един виц от Raymond Smullyan:
В лудницата имало луд, който се мислил за Наполеон. Започнал да показва подобрение и лекарите го извикали на изпит. Решили да го питат дали е Наполеон, ама за всеки случай го вързали към детектор на лъжата. Лудият казал че не е Наполеон, но докторите го оставили в лудницата защото ..... детекторът показал че лъже.
man_un
Рейтинг: 609 ВеселоЗа кво ти е софтуер, като те боли почваш да викаш, по-добър показател от това-здраве.
the_axel
Рейтинг: 302 НеутралноЧел съм , че жените имат по-висок праг на болка , но си мисля , че това е обусловено от балканските традиции .
Bramasole
Рейтинг: 3909 ЛюбопитноЩом софтуерът анализира изражението на човека, ще може да разпознава всякакви усещания, или за всяко чувство са си подготвили нова статия.
"Човек не се дави, като падне във водата, а като остане там” - Едуин Луис Коулraven
Рейтинг: 810 ЛюбопитноДо коментар [#3] от "Yasur":
Доказано е, че цветът на кожата има значение. Светлите хора понасят и изпитват болката много по-силно от мургавите хора.
Казват, че най непоносими на болка са рижавите. Следват русите и хората с бяла кожа.
Границата е някъде до към дълбоко мургавите. Не си спомням къде бяха негрите в класацията, на май там има някакво размиване. В зависимост от къде са.
Истината е, че тъмната пигментация има връзка донякъде с преодоляване на билката по-лесно от светлата такава.