
© Robert Galbraith, reuters
Hewlett Packard Enterprise (HPE) съди Oracle за 3 млрд. долара, съобщава сп. PC World. Искът на HPE срещу Oracle е заради нарушен договор за поддръжка на сървърите с процесори Itanium, които компанията предлага.
Oracle прекрати поддръжката на хардуер с процесори Itanium за своите софтуерни продукти и услуги преди повече от пет години. Според HPE двете компании са имали договор това да не се случва. Делото започна още през 2011 г., като тогава Oracle обяви, че части от сделката са били "корпоративно ръкостискане" и не са имали дългосрочно задължение.
HPE изчислява, че заради решението на Oracle, компанията е загубила 1.7 млрд. долара в продажби досега и прогнозира още 1.3 млрд. долара пропуснати продажби. Според компанията Oracle не е изпълнила "ясно и просто обещание да работи заедно с HP в интерес на клиентите и на двете компании".
Спорът между двете компании приключи с решаване в полза на HPE. Сега журито трябва да реши каква да е стойността на обезщетението, което Oracle трябва да изплати. Oracle е категорично против идеята, че трябва да плаща каквото и да е, като смята, че спирането на поддръжката за даден продукт или услуга е естествен процес, когато се появи нова по-добра технология, която измества старата.
johnniewalker
Рейтинг: 941 НеутралноНе може да кажеш, че ще подържаш нещо, а после да се отмяташ.
Прави са да ги осъдят.
Калник
Рейтинг: 631 Неутрално[quote#1:"johnniewalker"]Не може да кажеш, че ще подържаш нещо, а после да се отмяташ.[/quote]
За казване - иди-ела. Но доколкото разбирам са имали договор. В статията дори се казва, че е отсъдено че договорът е нарушен от страна на Оракъл. Сега трябва да се определят неустойките.
mun_cho13
Рейтинг: 374 НеутралноИдиотски съдебни дела ... в които единствените печеливши са адвокатите и на двете страни, а не потребителите.
Led Zeppelin Forever !!!Оракъл спря поддръжката на ХП-Итаниум машини заради малкия пазар, в който от няколко години само ХП произвежда подобни машини с постоянно намаляващ брой. След първото отсъждане през 2011 започнаха отново да релийзват, сега не знам ХПЕ какво са се присетили ... но и двете супер сили (от близкото минало) са супер зле в настоящето. И измислените съдебни дела няма да им помогнат много ...
xyha
Рейтинг: 524 ВеселоЧак пък 3 мил. , за 10% от тези продажби Оракъл нямаше да се откажат от банициата . Истината е , че очакванията са били големи , но резултатите много слаби .
nium_Sales_Forecasts.png
http://images.dailytech.com/nimage/19415_large_Ita
zo
Рейтинг: 684 НеутралноСъди или „осъди“? Като прочетох, че „съди“ се запитах „пак ли?“
ITV: Saudi Arabia Uncovered https://www.youtube.com/watch?v=NLtLeK7YLGYpenetrating
Рейтинг: 5467 НеутралноОчевидно Оракъл не е изпълнил корпоративната договорка, дори тя да е била в негов ущърб.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertbatzdravo
Рейтинг: 1824 НеутралноОракъл, съди Гугъл, ХПЕ пък съди Оракъл...😎
Изглежда, тов е начинът да си в "играта", щом бизнесът запада🤑🤑🤑!
dearblue
Рейтинг: 524 НеутралноВсичко мина на многоядрени таблети
batzdravo
Рейтинг: 1824 ВеселоДо коментар [#8] от "dearblue":"Всичко мина на многоядрени таблети "
Казваш, заместиха сървърите си с таблети?!
Браво, не бях чул, ама то какво ли не става по белия свят!
Сериозно баджанак, разсмя ме!
Geoimg
Рейтинг: 698 НеутралноЕлиът взе Марк Хърд като го изгониха от HP и от тогава им започна войната.
*Лауреат на Нобелова награда! ГРАЖДАНИН! БЕЗПАРТИЕН!!!паламарка
Рейтинг: 217 НеутралноПазара определя всичко? Свободна конкуренция? Пфу!
DEC. Корпорацията дала на света езика С, UNIX и легендарния vt100. Прави собствени процесори alpha и StronARM. Последния е шитнат на Интел, който го ребрандира на XScale. В последствие те пък го продават на Marvell, части от него живеят в днешния Kirkood. Целия DEC е погълнат от Compaq, който в последствие потъва в HP. В деншно време Alphapa процесора е само историческа справка и се намира по чекмеджетата на колекционери. А още преди 20 години беше 64 бита и само може да се гадае как би изглеждал днешния му вариант. По слухове Marvel също е на тезгяха, да видим къде ще утече. Конкурента му в мрежовия бизнес Broadcom беше погълнат от Avago, бившо поделение на HP. За сега е трудно да каже какво (ще) става.
SUN. Дал на света Sparc, Solaris и JAVA. Sparc е мъртав, подобно на Aplha. Концепцията не беше никак лоша за времето си, просто спря развитието си. Соларис е на трупчета, само много ортодоксални идеопоклонници ръчкат по него. SUN беше глътнат от Oracle. Цяло чудо е, че последните все още не са взели мерки за да изчезнат MySQL. Тяхната база могат да си я позволят само клиенти, които не си изкарват парите сами - централни банки и финансови инстритуции от подобен ранг. Няма начин да ти излезе сметката, ако сложиш Oracal SQL в струг.
Моторола се разцепи на няколко компании, по онова време беше на мода процеса. Така се пръкна Freescale. Скоро се сляха с NXP (ребрандиран Philips). Доскорошните конкуренти за един и същ пазар седят на една маса срещу теб и на въпроса "кои фамилии чипове ще останат и какво е бъдещето" ти обещават цветя и рози. С каменни лица и озъбени усмивки, очевидно в дълбока неяснота дори за собственото си бъдеще в слятата компания.
В измервателната техника монопола е още по-голям. Tektronix, Fluke, Keithley, Datron, Hameg, WIltron, Slumberger и още куп фирми, дали нещо интересно на света, след дълга поредица поглъщания вече са собственост на един фонд. Тек и Fluke дори продават един и същи DMM клонинг с техни си парт-номера. На всичкото отгоре разработката е аутсорсната нейде из Азия/Индия.
Ситуацията е подобна в почти всички индустрии. Свободна конкуренция? Дабе, да...
Щеше да е новина, ако М$ съди Lafka, че не им продава по будките Офис 365 само за 2 лева на ден.
penetrating
Рейтинг: 5467 НеутралноДо коментар [#11] от "паламарка":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertМного вярно, мога да добавя в списъка микроканалната архитектура на IBM. Така е, пазарът не винаги следва най-доброто и да, не честно и понякога великите биват изтрити от него напълно.