
© Цветелина Николаева
Хакерската група Lizard Squad използва видеокамери, за да провеждат кибератаки. Камерите са лесна мишена заради ниското си ниво на сигурност, но когато са голям брой, стават ефективен ботнет за кибератаки, съобщава компанията за киберсигурност Arbor Networks пред сп. Newsweek.
Хакерите разчитат на камери за видеонаблюдение и уебкамери от забележителности. Те са много на брой и обикновено с доста ниско ниво на сигурност. Донякъде причината за това е ограниченият им хардуер, но и небрежността на техните собственици, които (почти) никога не инсталират обновените версии на техния софтуер.
Най-голямото предизвикателство за хакерите в повечето случаи остава просто да намерят мрежите, в които комуникират съответните камери. След като получат контрол над камерите, хакерите ги обединяват в обща мрежа, наречена ботнет. Те използват ресурсите им, за да извършват кибератаки срещу други цели, например банки и корпорации.
Подобен тип атаки ще стават все по-чести с увеличаването на популярността на интернета на нещата. В него ще има най-различни устройства, които сами по себе си няма да са много мощни, но в големи бройки ще могат да разполагат с впечатляващи възможности. Arbor Networks коментират, че ботнет с видеокамери е бил засечен да достига капацитет от 400 Gbps.
Засега повечето производители на такива устройства не влагат много усилия в сигурността. Според анализатора на компанията за киберсигурност Malwarebytes Крис Бойд сигурността на устройствата от интернета на нещата е "ужасно счупена" и рискът ще е голям, докато производителите не започнат да отделят повече средства за нея.
penetrating
Рейтинг: 5373 НеутралноМоже би е добре да защитят ip адреса на камерите от свободен достъп
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertMark Twain
Рейтинг: 418 ЛюбопитноНякой може ли да обясни точно каква е заплахата от това, че някой управлява дадена камера на улицата, която така или иначе е качена в нета и всички я виждат?
"Мисленето е най-тежката работа и това, вероятно, е причината толкова малко хора да я вършат." Хенри Фордbalien
Рейтинг: 275 НеутралноНе се използва функционалноста на камерата, а мрежовата част. Тъй като хакнатата камерата има достъп до интернет тя се използва за да се генерира ненужен трафик към зададена цел. Една камера нищо не може да направи, но когато станат стотици даже хиляди са напълно достатъчни за да блокират напълно целта.
valtoro
Рейтинг: 862 НеутралноХакерите винаги намират уязвимата
част всяка система !!!
cplumw
Рейтинг: Неутрално[quote#1:"penetrating"]Може би е добре да защитят ip адреса на камерите от свободен достъп[/quote]
какво имаш предвид?
cplumw
Рейтинг: НеутралноДо коментар [#2] от "Mark Twain":
не иде реч че върти камерата
IoT
bludniq_sin
Рейтинг: 1753 Неутрално" с увеличаването на популярността на интернета на нещата" - ?
Лесно е - http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.htmlКМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4120 Неутралносега се очаква нашите майстори да поемат настройките на новите безумни светофари в София, които са с дистанционно управление и на които зеленият сигнал за пешеходците почти винаги е НЕДОСТАТЪЧЕН и НЕСЪОБРАЗЕН с възрастни, майки с деца и колички и хора със специални двигателни потребности (инвалиди).
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4120 Весело[quote#7:"bludniq_sin"]
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!" с увеличаването на популярността на интернета на нещата" - ? [/quote]
Каква словесна изящност на фразата ! Какъв полет на мисълта ! Апотеоз и катарзис в едно !!!
xcheffo
Рейтинг: 257 Неутрално[quote#8:"КМЕТ В СЯНКА"]сега се очаква нашите майстори да поемат настройките на новите безумни светофари в София[/quote]
Очаква се, и то с надежда. Че има много криво уредени сфетофари.
Черен Гана студент
Рейтинг: 521 НеутралноИнтернет на нещата е идеята за следващото поколение на компютърните мрежи - когато почти на всяко нещо ще може да бъде даден мрежов достъп и ще може да взаимодейства с други - пътни табели, реклами по фасадите, печки, хладилници, прозорци например. А колегата от пост едно може би е имал по-скоро предвид блокиране на порта на суича, на който е вързана камерата: switch(config-if)# switchport block на въпросния интерфейс или направо чрез списък за достъп на рутера, ако са повече камери в една мрежа. Може би това е имал предвид под защита на IP адреса. А иначе статията има право че нивото на сигурността е много ниско - много малко фирми, дори и големи, ъпдейтват нови софтуерни версии, в които са открити решения за по-стари пропуски и пробиви - считат го за ненужен разход, тъй като не са наясно колко пари може да се загубят от липса на internet security.