
© Pascal Rossignol, Reuters
Google смята, че постоянните проверки от различни европейски институции са увредили имиджа ѝ в региона и иска да го поправи с множество инициативи и инвестиции. Според в. The New York Times компанията е заделила 450 млн. долара в периода 2015 - 2017 г. именно за тази цел.
Google е много активна в европейските държави с различни инициативи, отбелязва вестникът. Компанията спонсорира курсове за обучения, помага на учители да подобрят дигиталните си умения, помага за различни културни проекти. Последният е изложба в белгийски музей, в която виртуалната реалност има основна роля. Освен това компанията спонсорира концерти, множество образователни проекти.
Всичко това е тип "меко лобиране", което иска да промени общественото мнение спрямо Google. Заради проверките много европейци смятат, че Google е американска компания, която иска да заобикаля правилата. Тя пък иска да им покаже, че това не е така.
"Можем да се справим по-добре с вслушването във въпросите и притесненията на хората. Множеството ни проекти са важни за нас, нашите партньори и страните, в които работим", коментира Мат Бритин, който е сред водещите ръководители на Google за Европа, Близкия Изток и Африка. Неговата основна задача е именно да подобри отношенията на Google с институциите, конкурентите и потребителите.
Паралелно с това продължава и директното лобиране. Според доброволния регистър на ЕС, през 2014 г. Google е похарчила 4.2 млн. долара за лобиране, което я поставя сред десетте най-големи лобисти в Европа. Все пак, сумата е доста по-скромна спрямо 17-те млн. долара, които компанията е похарчила за същия период в САЩ.
Средата в Европа обаче е по-различна. Затова Google се насочва повече към директния контакт с хората. Компанията е планирала да похарчи поне 75 млн. долара до края на тази година за проект за обучение на около 2 млн. европейци на дигитални умения. По този начин компанията иска да помогне на ЕС в по-мащабната цел на Европа - изграждането на единен дигитален пазар. Интернет гигантът дори се опитва да помага на критиците си, като знак, че се вслушва и в тяхното мнение.
chicago514
Рейтинг: 2686 ВеселоИнтернет гигантът дори се опитва да помага на критиците си, като знак, че се вслушва и в тяхното мнение."Така ще проверят дали имат истински критици или всичко е за пари.
442
Рейтинг: 1338 НеутралноНе думайте бе !!! Това трябва да го проверят някой оправни НАП-аджии
Tademan
Рейтинг: 859 ВеселоЗа 1/1000 от сумата съм готов да обикалям по 8 часа ежедневно през цялата година и да разяснявам, колко големи са Гугъл и за ползите от дигиталния пазар. Защо ли не ме наеха?
everlast666
Рейтинг: 1269 НеутралноПри $20 милиарда печалба преди данъци за 2015,
от които сигурно 5-7 милиарда са генерирани в ЕС,
данъците които би трябвало да плащат в ЕС са от порядъка на 1-2 милиарда, а те плащат само по няколко милиона евро, и то в по-големите страни!
Само ЮК успяха да ги принудят да ги компенсират със задна дата със 150 милиона евро и лихви за периода 2005-2015.
Така че, с тези 450 милиона маи се опитват да минат тънко в ЕС.