
© NASA/ESA
Галактичният куп Abell 520, формиран от сблъсъка на множество галактики. Изследването на подобни купове дава подробна информация за Космоса
Два напълно различни начина за "претегляне" на Космоса дават различни резултати през последните години и ако бъдещи по-прецизни измервания не успеят да разрешат несъответствието, на физиците може да се наложи да преразгледат "Стандартния модел" на космологията - най-доброто описание на Вселената, което имаме за момента - и да измислят нови закони.
Теглото на Вселената (технически казано, масата) е трудно да се измери. За да го направите, трябва да броите не само звезди и галактики, а тъмна материя, облаци прах и дори "утайки" от неутрален водород в междугалактическото пространство. Астрономите се опитват да претеглят Вселената повече от век и все още намират начини да бъдат по-точни.
Познаването на масата на Космоса е от основно значение за разбирането на неговата история и еволюция. Докато тъмната енергия подтиква Вселената да се разширява, материята се опитва да предпази Вселената от разширяване. Заедно те образуват средна плътност на материята и енергията във Вселената, известна като параметър на космическата плътност. Този параметър е централен за стандартния модел на космологията, известен още като LCDM модел
Един от начините за измерване на този параметър е да се разгледа космическият микровълнов фон (CMB). Този остатък от Големия взрив има малки вариации в температурата. Мащабът на тези колебания ни показва скоростта на космическото разширяване, което от своя страна ни дава информация за плътността на космическата материя.
Друг начин за претегляне на Вселената е да погледнете как светлината на далечни галактики се отклонява заради гравитацията. За целта се сравнява изкривената форма на галактиката, която виждаме, с действителната форма на галактиката, която не знаем.
"Ако наистина виждаме разпадането на стандартния модел, това би било потенциално революционно", каза наскоро астрономът Хендрик Хилдебранд от университета "Рур" в Бохум, Германия, пред списание Scientific American. Последните изследвания на Хилдебранд и екипа му бяха публикувани в списание Astronomy & Astrophysics.
Разлики в наблюденията
Подобни опасения колко правилен е стандартният модел бяха повдигнати през последните няколко години чрез две независими изчисления на така наречената "константа на Хъбъл", или скоростта, с която Вселената се разширява днес. Тези две измервания също не съвпадат, създавайки така нареченото "напрежение на Хъбъл".
Новото несъответствие - наречено "сигма-осем напрежение" - включва измерване на плътността на материята във Вселената и степента, в която тя е струпана на различни места, за разлика от равномерното разпределение из целия Космос. Резултатът е капсулиран в параметър, наречен сигма-осем. За да изчислят сигма-осем, Хилдебранд и неговите колеги изследват ефекта, наречен "слаба гравитационна леща", при който при директни наблюдения траекторията на светлината от далечни галактики се "огъва" леко заради гравитационното притегляне на материята, която се намира между галактиките и Земята.
© NASA/ESA Как работи "гравитационната леща"
Полученото изкривяване е толкова малко, че едва променя формата на отделна галактика. Но ако вземете средната стойност от формите на десетки хиляди галактики в една определена част от небето, ефектът се проявява много по-силно. Ако приемем, че галактиките трябва да са ориентирани на случаен принцип по отношение на Земята, средната им форма трябва да е почти кръгла - без да се наблюдава подобен ефект. Но благодарение на леките изкривявания от гравитационната леща средната форма вместо това клони към елиптичната.
Астрономите използват този сигнал, за да преценят количеството и разпределението на материя (както нормална, така и "студена тъмна материя" (CDM) по линията на наблюдение към различни богати на галактика региони в голям участък от небето. С други думи, успяват да измерят плътността на материята в Космоса.
За да бъде точна преценката, има нужда от още една информация - разстоянието до всяка отделна галактика, която се изучава. Обикновено астрономите изчисляват разстоянието до друга галактика, като намират нейното спектроскопично червено отместване - количеството, с което светлината на дадена галактика се измества към по-дългите дължини на вълната от червената страна на спектъра. Колкото по-голямо е червеното отместване, толкова по-далеч е наблюдаваният обект.
© NASA/ESA Галактичният куп Abell 2537
Измерването на отделни спектроскопични червени отмествания обаче е изключително неефективно при работа с милиони галактики. Така екипът на Хилдебранд започва да използва фотометрично червено отместване, което включва заснемане на множество изображения на една и съща част небето в различна дължина на вълната, обхващащи видимия и инфрачервения диапазон. Изследователите използват тези изображения, за да преценят червеното отместване на отделните галактики във всяка една от снимките. "Това не е толкова точно, колкото традиционното спектроскопично червено отместване, казва Хилдебранд, но спестява изключително много време от наблюдения с телескоп."
За своя анализ екипът използва изображения с висока разделителна способност в девет диапазона на дължината на вълната - четири в оптичния и пет в инфрачервения. Тези наблюдения на около 15 милиона галактики са събрани от две проучвания (KiDS и VIKING) на Европейската южна обсерватория в Паранал, Чили.
Данните от оптичните наблюдения (KiDS) подкрепят резултатите от инфрачервените изследвания (VIKING). Колкото по-големи са разстоянията до дадена галактика, толкова по-голяма е скоростта, с която тя се отдалечава от нас. Това кара повече светлина от галактиката да бъде отместена в близък до инфрачервения диапазон, така че разчитането само на оптични наблюдения не е достатъчно. Инфрачервените измервания улавят по-голямо количество светлина от такива галактики, което води до по-добри оценки на тяхното фотометрично червено отместване.
За да се гарантира, че фотометричното червено отместване е възможно най-точно, тези наблюдения са калибрирани спрямо спектроскопични измервания на червено отместване на няколко от същите галактики, направени с по-големия осемметров телескоп в Паранал и 10-метровите телескопи в обсерваторията на Мауна Кеа в Хавай.
© ESA Снимка на фоновото микролъчение само 380 хиляди години след Големия взрив
Астрофизикът и Нобелов лауреат Адам Рийс от университета "Джонс Хопкинс" използва подобни техники, за да изчисли по-точно константата на Хъбъл. "Последните резултати използват инфрачервени данни, което вероятно вършат по-добра работа за проследяване на гравитационните лещи и получаване на надеждни фотометрични червени отмествания", казва той.
Използвайки комбинираните данни, обхващащи около 350 градуса от небето, астрономите успяват да изчислят сигма-осем. Стойността, която откриват, противоречи на друга стойност на сигма-осем, изчислена с помощта на наблюденията на космическия телескоп "Планк" на Европейската космическа агенция за космическия микровълнов фон (CMB) - най-ранната наблюдаема светлина във Вселената, която е излъчена около 380 000 години след Големия взрив.
"Планк" картографира вариациите в температурата и поляризацията на CMB от точка до точка в небето. Космолозите могат да използват картата, за да изчислят стойността на сигма-осем за ранната Вселена. Използвайки стандартния модел на космологията (който казва, че Космосът е изграден от около 5 процента обикновена материя, 27 процента студена тъмна материя и 68 процента тъмна енергия), след това те могат да екстраполират през повече от 13 милиарда години от космическата еволюция, за да намерят сегашната стойност за сигма-осем.
Нуждата от нова физика
Оттук започват и проблемите. Стандартният модел на Космоса предполага, че наблюдаваните днес стойности за разширяването и плътността на Вселената трябва да са едни и същи с тези от ранния период, получени от наблюденията на космическия микровълнов фон.
Изследването на Хилдебранд на гравитационните лещи оценява сигма-осем на около 0.74, докато данните на "Планк" дават стойност от 0.81. "Има около 1 процент шанс, че тази разлика е статистическо колебание", казва Хилдебранд. Статистическите колебания са случаен "шум" в данните, който може да имитира действителни сигнали и да изчезне с повече измервания. Възможно е също един или и двата екипа да имат системни грешки в изчисленията си и след поправката им несъответствието може да изчезне.
Може и да не го направи, както се случи с "напрежението на Хъбъл". Тъй като астрономическите измервания станаха по-прецизни, статистическата значимост на напрежението на Хъбъл само се увеличава, причинявайки безсънни нощи на много теоретици. "Може да се случи нещо много подобно с нашето несъответствие на сигма-осем, казва Хилдебранд. Не знаем."
© NASA/ESA
Рийс, който ръководи един от екипите, оценяващи константата на Хъбъл, използвайки измервания на свръхнови в близката Вселена, оприличава напрежението на сигма-осем на "малък брат или сестра на напрежението на Хъбъл". Това несъответствие вече се счита за статистически значимо, с по-малка от едно на 3.5 милиона вероятност да бъде грешка. Шансът за статистическа грешка при сигма-осем се оценява на едно на сто, каквото бе и положението с константата на Хъбъл преди няколко години. Разликата в константата на Хъбъл за ранната е сегашната Вселена е малко под 10%. "По-малко значимо е, но ще си струва да проследим какво се случва", смята Рийс.
Ако напрежението на сигма-осем се изкачи до същото ниво на статистическа значимост като напрежението на Хъбъл, натискът за преоценка на стандартния модел на космологията може да стане прекалено голям, за да се игнорира. В този момент космолозите ще са принудени да измислят нова физика, за да приведат резултатите от "Планк" за ранния Космос в съответствие с директните измервания на параметрите на днешната Вселена. "Това ще бъде вълнуваща алтернатива", казва Хилдебранд.
Потенциалните поправки на физичните закони на стандартния модел могат да включват промяна на количеството и естеството на тъмната енергия или тъмната материя - или и двете - както и промяна на начина, по който те си взаимодействат помежду си и с нормалната материя, наред с други по-екзотични модификации. "Някои теоретични решения на напрежението на Хъбъл влошават напрежението сигма-осем. Други го подобряват", казва Рийс.
Хилдебранд е съгласен, че очевидно решение няма. "Ако имаше убедителен модел, всички щяхме да се занимаваме с това. Но в момента няма такъв. За нас остава задачата да прецизираме значението на несъответствията или да ги опровергаем."
Solomon Bandaranaika
Рейтинг: 0 НеутралноКолко да тежи,нема да е повече от няколко трилиона тикви.
Опростачвай и владей!lz73
Рейтинг: 1597 НеутралноНови закони или нов модел?
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 2776 НеутралноАко старите закони на физиката са станали политически некоректни, естествено ще трябва да се гласуват нови. Ако трябва помощ, може да им дадеме Менда.
Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)SS
Рейтинг: 3094 ВеселоЕдно време са спорели колко дявола се събират на върха на една игла , сега за килограми ...
ysy30649588
Рейтинг: 8 НеутралноНищо не тежи, защото не съществува.
daskal1
Рейтинг: 4516 НеутралноИнтересно кой е авторът на този текст. Поздрави!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
klimentm
Рейтинг: 4059 ВеселоНали Стандартния модел е доказван нееднократно математичиски и експериментално?!
klimentmЕдин вампир броди из Европа
Рейтинг: 2776 НеутралноКакво лошо има да им услужим със специалист, който може да изработи всякакъв закон? Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)
eti mehter
Рейтинг: 3842 ВеселоДо коментар [#8] от "klimentm":
BukalemunПотенциалните поправки на физичните закони на стандартния модел могат да включват промяна на количеството и естеството на тъмната енергия или тъмната материя - или и двете
========
Този тъпизъм прочете ли го?
С други думи.......ако учените променят физическите закони на стандартната наука....щяла да се промени и над 95% от материята на вселената..... :)
Каква научна обосноснованост.....!!!
Дори и махленския касапин би казал нещо по мъдро по темата....
Tzar Vova Josei-ki
Рейтинг: 2821 НеутралноДо коментар [#6] от "daskal1":
https://scitechdaily.com/the-weight-of-the-universe-physicists-challenge-the-standard-model-of-cosmology/
Да вярваме на истината
Рейтинг: 1867 ВеселоБойко Борисов е виновен.
Оставка!
PisnaMi
Рейтинг: 2232 Неутрално+++
Действително, суха теория е обяснена сравнително просто!
Tzar Vova Josei-ki
Рейтинг: 2821 НеутралноДо коментар [#6] от "daskal1":
Повече на същия линк на: MORE ON SCITECHDAILY
daskal1
Рейтинг: 4516 НеутралноДо коментар [#14] от "Tzar Vova Josei-ki":
Благодаря. И все пак, грамотният превод/компилация на текстове на подобна материя е рядкост. Като допълнение, това е полезно четиво за неспециалисти за да осмислим понякога колко дребни са нашите конфликти...
Morbias
Рейтинг: 1030 ВеселоДо коментар [#13] от "PisnaMi":
The Morbias Station is a transport hub that focuses all traffic passing through Taryd's jumpgates"Действително, суха теория е обяснена сравнително просто!"
Science is hard.
Е, освен като е 'обяснена сравнително просто' но чалгата във всичките ѝ измерения има своята развлекателна стойност, няма лошо
Ogyges
Рейтинг: 712 НеутралноДо коментар [#10] от "eti mehter":
Εγώ Γραικός γεννήθηκα, Γραικός θε να πεθάνωОхооо, ти и тук ли се разписа... и какво ти разбира главата от физика?
Иди питай ходжата, той по-знай и ще ти ги обясни нещата.
Boichev Boian
Рейтинг: 8 Неутрално“Теглото на Вселената (технически казано, масата) е трудно да се измери‘ - разликата м/у тегло и маса е гравитационната сила - масата е постоянна, а теглото е произведение на масата по g /на Земята е едно, на Луната друго, в Космоса - трето;
Boichev Boian
Рейтинг: 8 Неутрално“Теглото на Вселената (технически казано, масата) е трудно да се измери‘ - разликата м/у тегло и маса е гравитационната сила - масата е постоянна, а теглото е произведение на масата по g /на Земята е едно, на Луната друго, в Космоса - трето;
klimentm
Рейтинг: 4059 ВеселоДо коментар [#16] от "Saint of Me":
klimentmАма и чалгата ли има 'напрежение на Хъбъл' и 'сигма осем'?
eti mehter
Рейтинг: 3842 ВеселоДо коментар [#6] от "daskal1":
BukalemunПоздрави?
Странна ти е реакцията, Даскале......
Би трябвало да си скубиш вече косите от яд....
Статията буквално хвърля в кошчето.....престижа на цялата световна научно академическа гилдия....
Белия байрак е вдигнат.....а поколения наред са учили грешни и съмнителни неща в училищата.....
eti mehter
Рейтинг: 3842 ВеселоДо коментар [#17] от "Ogyges":
BukalemunАми......след прочита на подобна статия.....в отговора на който ми е дал Ходжата....има много по голяма доза логика....
klimentm
Рейтинг: 4059 ВеселоДо коментар [#19] от "Boichev Boian":
klimentmАми ако Вселената е безкрайна как можем да изчислим масата и тогава?
klimentm
Рейтинг: 4059 ВеселоДо коментар [#21] от "eti mehter":
klimentm10000 години в опит да се разбере Вселената са нищо комшу! Не може да се открие всичко за един ден!
NoBrainNoPain
Рейтинг: 167 Неутралнозащо има нужда от нови физични закони
---------------------------------------------------------------
Ех, мили мои....
Физичните закони си съществуват независимо от човешкото желание или нежелание.
И за всеобщо щастие човечеството няма думата в определянето им, а само в разбирането им/
daskal1
Рейтинг: 4516 ВеселоДо коментар [#22] от "eti mehter":
И какъв е отговорът на ходжата? :-)
ПП
Ети, науката не е светото писание/коранът, там концепции се преразглеждат и отхвърлят, за да бъдат заместени с по-съвременни резултати от изследвания ако се докаже, че те отразяват нещата по-добре. Затова няма защо да си скубя косата.
Morbias
Рейтинг: 1030 ВеселоДо коментар [#20] от "klimentm":
The Morbias Station is a transport hub that focuses all traffic passing through Taryd's jumpgatesЗа един 'науколюбител' от дискавъри вида, 'върти джигидадай джигидадай' от тоя шедьовър - https://www.youtube.com/watch?v=jUOhfQcdM4k е точно толкова научен термин колкото тайнствено звучащите сигми дето му разказват по телевизора докато му пускат шарени картинки на нарисувани небюли :)
nhh18551388
Рейтинг: 693 ВеселоЕ точно тогава би трябвало да се изчислява най-лесно: ако вселената е безкрайна, то и масата и е безкрайна. Смях!
eti mehter
Рейтинг: 3842 НеутралноДо коментар [#26] от "daskal1":
BukalemunНе е, но е упътване за за принципните критерии за понятието наука......
За нейните правилни, неправилни и опасни тенденции.....
За посоката и......ползата и вредата от нея.....и т.н....
Tzar Vova Josei-ki
Рейтинг: 2821 ВеселоДо коментар [#22] от "eti mehter":
Ети!
Я цитирай, какво казва Корана за гравитационните лещи и тъмната материя!
...............
Ако пък нищо не пише, значи не е важно!
Най важно е какво е казал епилептика Мохамед, нали!
redguy
Рейтинг: 969 НеутралноДаскала добре го казва - науката не се притеснява да смени стара теория с нова, ако има предпоставки затова. Това се нарича прогрес и е залегнало в понятието за наука.
В същото време на някои места от стотици години насам само удрят челата в земята, а на други места лекуват рак с псалми.
Stargate
Рейтинг: 1849 НеутралноВрачки и гадатели на килограм. Теории, допускания. Пълен майтап!
redguy
Рейтинг: 969 НеутралноСигурно такива хора като Stargate и Eti са се подигравали на Коперник и са искали да го горят, когато е сменил системата на Птолемей с хелиоцентричната система, защото са искали да вярват, че Слънцето обикаля Земята. Една теория замества друга. Впоследствие теорията се доказва.
deutschland
Рейтинг: 1518 НеутралноОт всичко възможно което може да разберем за Вселената, колко тежи ще е на последно място. Данните винаги ще са - едно към гьотере, без значение какви формули или физични закони се пишат. Въпреки това понякога докато уж изследват едно, научават друго... така че нека продължават.
ysy30649588
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#28] от "nhh18551388":
Ако разтегнеш един чорап до безкрайност масата му ще се увеличи ли?
nhh18551388
Рейтинг: 693 ВеселоСъс сигурност ще се скъса много преди да се е разтегнал до безкрайност..
wanderer
Рейтинг: 2338 ВеселоДо коментар [#25] от "NoBrainNoPain":
"Физичните закони си съществуват независимо от човешкото желание или нежелание."
Те, законите могат да си съществуват, ама дали човек ще ги види, зависи от желанията му. Ако иска да е в центъра, прави геоцентрична система. Ако енергията му "бяга", почва да я квантува - "тука има - тука няма" и се въвеждат нови взаимодействия. Сега, когато самото бягане (разширяващата се Вселена) му "бяга" се чуди с каква константа да затвори безкрайната Вселена.
wanderer
Рейтинг: 2338 ВеселоДо коментар [#35] от "ysy30649588":
"Ако разтегнеш един чорап до безкрайност масата му ще се увеличи ли?"
Определено ще се промени. Ако разтягането става в затворено пространство, част от масата ще се преобразува в енергия (тъмна енергия). Ако разтягането е направено в напрегнато пространство, част от енергията на напрегнатост може да премине в по-голяма маса (тъмна материя; Черна дупка).
eti mehter
Рейтинг: 3842 НеутралноДо коментар [#30] от "Tzar Vova Josei-ki":
BukalemunЯ цитирай, какво казва Корана за гравитационните лещи и тъмната материя!
=======
Ами пише......в Rahman /33 например.....
За теорията на относителността, енергията на атомите,, скоростта на светлината....
Пише за много други неща.....
Пише например, че има и скорости, много по високи от тази на светлината.....но тогава "човеците не трябва да са човеци".....за да я достигнем....
wanderer
Рейтинг: 2338 ВеселоДо коментар [#23] от "klimentm":
"Ами ако Вселената е безкрайна как можем да изчислим масата и тогава?"
Ако имаме силна вяра, че Вселената е затворена и ... единствена ... като Бог.
Онагледяването е като балон, който се разширява поради "горенето" (първоначалния взрив) в средата му. Сиреч, пространството в балона е хомогенно (не се квантува, не се "пробива", усуква и то в друго измерение - времето тече само в една посока). И в балона няма други взаимодействия от известните до момента.
lz73
Рейтинг: 1597 НеутралноДо коментар [#35] от "ysy30649588":
А плътността каква ще стане?
ysy30649588
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#36] от "nhh18551388":
Тоест, ще се разпадне на парчета, но ти ще продължиш да ги отдалечаваш едно от друго до безкрайност или колкото си искаш. Е, същото се случва и с Вселената, но това не променя масата ѝ.
ysy30649588
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#38] от "wanderer":
Масата и енергията са равни, така че накрая ще получиш същото.
eti mehter
Рейтинг: 3842 НеутралноДо коментар [#40] от "wanderer":
Bukalemunвремето тече само в една посока
========
Според съвременната научна хипотеза за времето, ако едно тяло обиколи земната повърхност, осем пъти за секунда.....то времето за него трябва да спре......
Само този факт е достатъчен да видим.....в колко грешна посока, вървим към прогреса в земни условия.....спрямо космическите.....
lz73
Рейтинг: 1597 НеутралноДо коментар [#44] от "eti mehter":
Според съвременните теории тяло, маса различна от нула, не може да обиколи Земята 8 пъти за 1 секунда. Гледай си Корана...
eti mehter
Рейтинг: 3842 НеутралноДо коментар [#45] от "lz73":
BukalemunСпоред съвременните теории
=======
Според съвременните теории , един микро организъм не е никаква пречка за науката.....но става точно обратното.....
За три месеца, всичката научна сила клекна на един нищо и никакъв вирус......
ysy30649588
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#44] от "eti mehter":
Времето за него нема да спре и винаги ще тече нормално, а часовникът му ще е верен, независимо с каква скорост и накъде пътува. Но може за него твоето време да спре. При всички положения времето тече само напред и никога назад.
uporit
Рейтинг: 821 НеутралноЧалма, това НЕ е вярно!
Ходжата ли пълни празното пространство между ушите ти с такива глупости?
vankata1
Рейтинг: 1000 НеутралноОбущарю, не по-високо от обувките! казал Апелес, когато един обущар първо направил забележка за това как са нарисувани сандалите в картината му, а после продължил да дава съвети за фигурата, цветовете и т.н.
Ако от една научно-популярна статия не си разбрал някаква идея, не наричай астрономите тъпи, защото лъсва твоята анадолска простотия, анадънму?
vankata1
Рейтинг: 1000 НеутралноАга, по-добре ти отиват наргилето и броеницата. Не си навирай носа в науката, че ще се пръсна от смях.
vankata1
Рейтинг: 1000 НеутралноМюсюлманино, ако беше чел Абу Али Ибн Сина, нямаше да ръсиш такива простотии... Ако мислиш, че Айнщайн е публикувал Общата Теория на Относителността за да я прочетат ходжите на простолюдието, много си далеч от истината. Не е лъжица за твойта уста. За учени хора е. Академичните изследвания не са нито за престиж, нито пък са за преподаване от даскалите в училищата.
vankata1
Рейтинг: 1000 НеутралноСам виждаш, върви си при ходжата, той се занимава с логика и ти разказва разбираеми неща като за твоето ниво. Науката се занимава с други неща, където логиката може изобщо да не върви, така че не се напъвай, не е за твоята уста лъжица и не загряваш, че изобщо не говориш по съшество.
Deaddark
Рейтинг: 2651 ВеселоДо коментар [#10] от "eti mehter":
Еми като "науката" днес я учат от Паулу Куелю и Хорхе Бухай - к'во очакваш!? Следващите учени ще са Дж. К. Роулинг и Дж. Р. Р. Толкин. А доказателствата ще са компютърни анимации, тип Матрицата, където всичко ще се получава - има го в ютюб, баце, значи е вярно.
Deaddark
Рейтинг: 2651 ВеселоДо коментар [#30] от "Tzar Vova Josei-ki":
Едно твърдо доказателство няма за законите на Тъмната материя, даже че въобще съществува - само хипотези тип приказки - дотам стигна да падне днес науката, че "Нямам никакви доказателства и аргументи, но си мисля (фантазирам), че е така..." да те прави учен от световна величина. Същата логика като плоскоземците - колко теории бяха оборено, но няма дори едно "извинявай, сгреших" - веднага се скача на следващата шарлатания и със строг заповеден тон ни се карат да й вярваме, защото... ЗАЩОТО ТАКА!
Та Ходжата в случая поне мълчи, аман от нищонезнайковци, решили че е модерно да си учен и приказващи нЕк'ви фентъзита, дето и малки деца не могат да убедят. На някои наистина им работи фантазията като на Роулинг и Толкин - фенси термини (както и наш Бай Ганьо използва), увъртят една историйка-теорийка, напра'ат блог/влог, книга, филмче и глей ги вече голям'та ра'ота. Графомано мегаломански истории - щом скоро и една чалга силиконка пусна книга, смятай.
Deaddark
Рейтинг: 2651 НеутралноДо коментар [#33] от "redguy":
Джордано Бруно е изгорен точно затова - изследвал движението на звездите и доказал че Земята е третата планета, въртяща се около слънцето - открил общо шест планети. Но тогава е имало любители на измислени теории за плоски земи и голяма лампа - та не са му повярвали. Сега по същия начин се рисуват нЕк'ви измислици и със заповеднически тон раята трябва да ВЯРВА че е така - доказателства, не питайте - само слушайте и изпълнявайте.
Deaddark
Рейтинг: 2651 ВеселоДо коментар [#35] от "ysy30649588":
Ако имаш в една кошница 20 ябълки и ги вадиш една по една до безкрайност, ще имаш безкрайно много ябълки. Браво господине, разбрахте как Исус е извадил от кошница с три риби достатъчно, че да нахрани цял народ.
Deaddark
Рейтинг: 2651 ВеселоДо коментар [#44] от "eti mehter":
Не си чул за Тахионите - хвърчат толкова силно, че се връщат назад във времето - още не са създадени, но се раждат наобратно на кредит и си хвърчат. Ако си чул и за т.нар. 4-то, 5-то, Н-то измерение - примерно за косъма - ти го виждаш линия, ма то било цилиндър - сякаш си тъп да не знаеш к'во е микроскоп и че косъма е триизмерен - много плеволяк и напушляк си предлагат лоботомиите за наука.
Deaddark
Рейтинг: 2651 ВеселоДо коментар [#45] от "lz73":
Според съвременните теории всичко има маса - онази константа за най-малката маса отпадна отдавна, то си и бе глупост от вида: "От Витоша по-високо нема и от Искъро по-длибоко нема" - константи ще слагат, сякаш са Богове и те създават. Сложил Сульо бялата манта и се опулил с нЕк'ви модърн олдскулл фешън цайски и вече е големиО учен, измисля си закони и разпорежда на природата да се промени, така че да са верни. Колкото земята е станала плоска от такива учени, толкова и природните закони ще се променят, 'щото нЕкъв Пульо им е разпоредил.
Deaddark
Рейтинг: 2651 ВеселоДо коментар [#47] от "ysy30649588":
Много правилно - но времето е само мат. термин, дето описва развитието - и то с вектори (не лъчи); ала има "учени" дето не правят разлика между вектор и лъч и ги плещят едни небивалици. Много геймъри, много нещо - мисли си че мое се лоадне десет години назад, вярва си и убеждава и други да му вярват, а ако не му повярват - сърди се, цупи се елитарно и се мисли за неразбран гений.
lz73
Рейтинг: 1597 НеутралноДо коментар [#46] от "eti mehter":
Не знаех, че освен докторат по физика, в джамията може да получиш такъв и по биология...
Нищо де, той Айнщайн е бил неверник. Вие, правоверните, можете да обиколите света 8 пъти за 1 секунда...
Deaddark
Рейтинг: 2651 НеутралноДо коментар [#60] от "lz73":
Не само Айнщайн, но и Нютон - не забравяй как християните са преследвали всеки учен, дето не е пял в хора на Библията. А Коранът си е копие на Библията, само че 600 години по-старо - тъкмо изданието от Тъмните векове, дето е било забранено четенето, ученето, мисленето - а който го е правил е бил обявен за вещер и горен. Колко наука са унищожили християните в Рим, Египет, Йерусалим - горят библиотека с книги над хилада години (днес над 3000). Унищожават познанието за числото Пи - смятали са го древните жители на арабския полуостров, дори и Питагор от тях го е знаел.
Та след 600 години може и мюсюлманите да са учените, а от изток пак да идват необразовани с по 12 чавета, както християните в Римската империя.
Deaddark
Рейтинг: 2651 Весело"Ако имаше убедителен модел, всички щяхме да се занимаваме с това. Но в момента няма такъв. За нас остава задачата да прецизираме значението на несъответствията или да ги опровергаем."
Хилдебранд
Много добре го е казал, но едва ли псевдоучените ще се трогнат - тях им дай слава и медийно внимание и може да ти приказват глупости до откат. Струнни теории, изменение на пространствено-времевия континуум, сто и едно измерения, Ад и Рай, плоска земя, средна земя, слонове и костенурки - общото е че научни доказателства няма.
lz73
Рейтинг: 1597 НеутралноДо коментар [#61] от "Deaddark":
Сетих се за един лаф от треторазряден екшън. "Вие, арабите, измислихте алгебрата, но ние ви научихме как се използва."
Опасявам се след време да не чуем нещо подобно...
Deaddark
Рейтинг: 2651 ВеселоДо коментар [#63] от "lz73":
Малко се говори за арабския свят преди юдеистичните религии. Иначе щом са знаели как да смятат Пи, значи много добре са си ползвали алгебрата, и въобще математиката. Но примери как неграмотния печели над умния има много - нашето премиер и то е такъв.
Камен
Рейтинг: 1002 НеутралноАз пък мисля, че е нула общо масата на Вселената. Нали се е родила от нищото, от големия взрив. Има частици и балансиращи ги анти-частици. Според учените постоянно във вакуума на космоса се зараждат от нищото една частица и една анти-частица, и взаимно се анихилират после - по много пъти в секундата.
Ние се намираме в район, където има много частици от нормална материя, другаде пък има много анти-материя. И ако събереш всичко общо, ще се получи нула.
Deaddark
Рейтинг: 2651 ВеселоДо коментар [#65] от "Камен":
Ако има такъв баланс, няма как да има "Биг бада бум" - не може хем морето спокойно, хем лодката обърната. Теории с противоречия в себе си, няма как да се вземат сериозно.
Ogyges
Рейтинг: 712 ЛюбопитноНай-рано терминът „алгебра“ се среща през 825 година у иранския астроном, математик и географ Мохамед ал-Хорезми.
Εγώ Γραικός γεννήθηκα, Γραικός θε να πεθάνωПотърси кое е събитието през 529 г , в Европа , което има пряка връзка с Арабския свят Персия и последвалото им "дръпване напред" в науката.
Дори и за числото π пак се опитваш да подведеш...
Deaddark
Рейтинг: 2651 ВеселоДо коментар [#67] от "Ogyges":
Ама естествено - к'вото правилните историци кажат, това е. Наука не е имало и Китай е създаден 600 години след Христа, Египет и те. Хората изследваха древни строежи в арабския свят и видяха числото пи изчислено с компютърна точност, ала не знаели - пък може и да не са знаели, ако са имали компютри.
Ogyges
Рейтинг: 712 ВеселоДо коментар [#68] от "Deaddark":
Εγώ Γραικός γεννήθηκα, Γραικός θε να πεθάνωГлупости и общи приказки, попитах нещо конкретно, не знаеш, коментарите ти са безполезни.
Седни си, слаб (2)!
Deaddark
Рейтинг: 2651 ВеселоДо коментар [#69] от "Ogyges":
Там е работата че като не знам, не дуя гагата с претенции и като ме хванат в крачка, да почвам с новите - питах за арабския свят ПРЕДИ юдеистичните религии, ти ми излизаш с теза ШЕСТ ВЕКА след тях и то с ИРАНЕЦ, тоест Персиец. Хем не може да брои, хем се напиня.
Лошото е че дрънкащите глупости по научните форуми, вместо като ги изобличат да им сриват авторитета, те си го качват правопропорционално на осмените им глупотевини. Паулу Куелю и Хорхе Бухай - скоро Роулинг и Толкин, следва Адел...
Deaddark
Рейтинг: 2651 ВеселоДо коментар [#69] от "Ogyges":
Бе хайде да ти отговоря - закритата математическа школа на Платон бега на изток и измисля машина на времето, та се връща назад 1 200 години и казва за Пи на Питагор. Стискаме ли ръцете?
Ogyges
Рейтинг: 712 НеутралноДо коментар [#71] от "Deaddark":
Εγώ Γραικός γεννήθηκα, Γραικός θε να πεθάνωКато премахнеш иронията с машината на времето, да.
Любопитен момент - 70 години по-късно цъфва още една монотеистична религия. Сигурно е случайно? 🤣
Deaddark
Рейтинг: 2651 НеутралноДо коментар [#72] от "Ogyges":
Мен ми е чудно едно инфо, дето отдавна четох, че Питагор е получил съотношението за Пи от изток и по-точно от арабския полуостров, значи там са знаели математиката доста добре. То ясно че юдеистичните религии където стъпят, трева не никне - само Бог знае колко научни познания са погребани от невежеството на въпросните религии. Примерно как Хеопдоваъа пирамида е потънала само два санта в пясъка, как да вдигнали камъните за Стоунхендж, Великденския остров, стените на Мачу Пикчу - където не може да провреш бръснарско ножче между камъните. И най-лошото че и да е останало нещо скрито в днешния арабски свят - последната юдеистична религия ще го унищожи, ако го намери.
cheburashka
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#73] от "Deaddark":
I am a dinosaur - somebody's diggin' my bones !Има доста информация по тези въпроси, но за нещастие не се появяват на лесно достъпни места - един вид трябва ти много голяма университестка библиотека. Но специфично за пирамидите - няма там особено голяма драма, всичко е хардкор наука и много опит. В предните 200 години - преди Хеопсовата - на няколко пъти има опити за изграждане на пирамиди и за щастие са останали и неуспешните. Едната е пирамидата на Джосер - Step Pyramid - където още не са били усъвършенствали какъв да е наклона, за да не се срути. Има и една друга подобна - и малко по-късна - Bent Pyramid - където проблемът е не толкова наклона, а тежестта на структурата - така де, започнала е да потъва още по време на строежа. Сигурно има хиляди статии за това как пирамидите в Гиза отговаряли на разни съзвездия в небето, но за археолозите има само две причини, що се отнася за позиционирането им - платото Гиза е от много здрав камък, който може да издържи тежестта на постройките, и да, наблизо има кариери за материали :)
Deaddark
Рейтинг: 2651 НеутралноДо коментар [#74] от "cheburashka":
В този ред на мисли "1300 години България" се счупи за 35 години - и на диктатор не сме случили. Ясно че ще се преоткрива топлата вода.
Маршалов
Рейтинг: 579 ЛюбопитноСупер, като най-после измерят точно колко тежи Вселената, дали най-после ще си освободят мозъците за работа с по-практически цели? Примерно с изобретяването на по-добри ракети и космически кораби, че да можем да стигнем най-после някъде другаде в тая Вселена и то за обозримо кратък полет, а не да се тътрим с векове върху Земята..
мурзилкаIvan Gun
Рейтинг: 36 Веселомного е важно да знаем, чакам с нетърпение
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.