
© Hyperloop One
Virgin Hyperloop подписа партньорство с ключовия производител на аерокосмически системи Spirit AeroSystems Holdings Inc. Договорът е ключова стъпка в превръщането на футуристичната визия на милиардера Ричард Брансън за супер бързи пътувания в реалност, пише "Ройтерс".
Базираната в Лос Анджелис Hyperloop има за цел да транспортира хора и товари през вакуумни тръби със скорост до 966 км/ч или по-бързо.
Заради липсата на въздушно съпротивление в тръбите, пътуването между Ню Йорк и Вашингтон би отнемало само 30 минути - два пъти по-бързо от полет със самолет и четири пъти по-бързо от високоскоростен влак.
Сделката е била подписана в началото на месеца, но официалното съобщение бе направено едва тази седмица.
© Hyperloop One
Дизайнерското партньорство е емблематично за стремежа на Spirit да диферсифицира продукцията си и да не е толкова зависима от "Боинг", чиито поръчки за фюзелажи на 737 MAX и други части съставят над 50% от годишните приходи на компанията. Това става още по-наложително през последните месеци, тъй като "Боинг" намали поръчките заради проблемите с 737 MAX и короновируса.
Virgin Hyperloop, която е събрала повече от 400 млн. долара капитал - повечето лично финансиране от Брансън и от корабната компания DP World от Обединените арабски емирства - е сред редицата фирми, които се състезават за пускане на нови високоскоростни системи за пътуване.
© Hyperloop One
Канадската Transpod и испанската Zeleros също имат за цел да променят традиционните пътнически и товарни мрежи с подобна технология, която трябва да намали времето за пътуване, да премахне задръстванията и вредите за околната среда.
The Boring Company на Илон Мъск има друг подход - пътниците да пътуват с електрически автомобили в подземни тунели.
Това ще ни позволи да променим идеята за градските райони и свързаността помежду им. Ще може да транспортираме до 50 000 души на час, в едната посока. Без никакви вредни емисии.
Чрез партньорството Hyperloop ще получи и достъп до инженерните ресурси на компания, която от години е в аерокосмическата индустрия. Това ще е особено полезно в усъвършенстването на маглев системата (съкратено от магнитна левитация) за кабинките.
За Spirit това е възможност да използва експертизата си за производство на фюзелажи.
"Ако поръчките на Hyperloop достигнат обемите на "Боинг", ние сме способни и готови да ги подкрепим", казва Кийт Хамилтън, изпълнителен директор на Spirit за развитие на бизнеса.
© Hyperloop One
Целта на Virgin Hyperloop е да стартира търговски маршрути до 2029 г., каза Уолдър. Първоначално бе планирано още тази година да започне строителството на първия в света Hyperloop в Индия, свързващ Мумбай с Пуна, но пандемията забави проекта. Има построен тестов тунел в близост до Лас Вегас, Невада. По-късно през годината компанията ще избере и къде в САЩ да построи своя сертификационен и тестов център, който трябва да започне да действа до 2025 г.