
© University of Warwick/Mark Garlick
Астрономи откриха непознат до момента вид космически обект, обикалящ далечна звезда, който може да бъде ядрото на газов гигант като Юпитер, предлагащ безпрецедентен поглед във вътрешността на тези гигантски планети.
Газовите гиганти като Юпитер и Сатурн имат плътно планетарно ядро под обвивка от водород и хелий, като никой досега не е успял да види какво представляват тези твърди ядра.
Според екипа от астрономи откритието им представлява скалистите вътрешности на гигантска планета, на която липсва плътната атмосфера. Изследването е публикувано в списание Nature.
Водещият автор Дейвид Армстронг от Университета в Уоруик и негови колеги провеждат програма за откриване на планетарни ядра в данните от космическия телескоп TESS Transiting Exoplanet Survey Satellite) на НАСА.
"Използвахме спектрографа Harps в Чили, за да измерим масата на всички потенциални ядра. Това се оказа изключително масивно - много повече, отколкото очаквахме. Така че започнахме да изследваме каква може да е причината", каза Армстронг пред Би Би Си.
© NASA Космическият телескоп TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) на НАСА.
Първоначално учените смятат, че може да става дума за бинарна система от две звезди. "Продължихме да събираме данни и се оказа, че все пак е планета - просто изключително масивна за своите размери", обясни Армстронг.
Обектът, наречен TOI 849 b, е намерен около звезда, подобна на Слънцето, на 730 светлинни години от нашата система.
Неговият диаметър от 43 500 км е малко по-малък от този на Нептун, най-малката от четирите газови планети в нашата Слънчева система, но много по-голям от този на Земята (12 700 км). Ядрото е близо 40 пъти по-тежко от нашата планета. То обикаля изключително близо до своята звезда - много по-близо, отколкото най-вътрешната планета Меркурий. Така годината на планетата е само 18 часа, а повърхностната й температура е около 1530 градуса по Целзий.
© NASA Екзопланета (TOI 700 d), подобна на Земята, открита от TESS, на 100 светлинни години от Земята.
Изследователите не са сигурни дали ядрото е загубило атмосферата си при сблъсък, или просто никога не я е развило.
"Тази планета можеше да бъде газов гигант като Юпитер, който е загубил външната си обвивка при някаква катастрофа. Това може да е сблъсък с друга планета към края на формирането й или придвижване по близо до централната звезда, което е довело до загуба на атмосферата", коментира Армстронг.
Алтернатива е, че планетата е "заседнала", докато се е образувала, изграждайки ядро, но не успяла да събере достатъчно газ за образуването на атмосфера.
Обектът е намерен в региона на звездната система, където обикновено не се образуват планети.
"Това намеква, че е преминал през доста необичайна еволюция, така че е по-вероятно е да е загубил атмосферата си", смята Армстронг.
© NASA Скалиста планета (LHS 3844b) без атмосфера, открита от TESS, на 46 светлинни години от Земята.
Допълнителни наблюдения биха могли да помогнат за тестване на идеи за това как се развиват гигантските газови планети.
"Имаме възможност да разгледаме ядрото на планетата по начин, който не можем да направим в нашата собствена Слънчева система. Все още има големи въпроси за същността на ядрото на Юпитер и ще можем да им отговорим чрез изследването на подобни екзопланети", казва Армстронг.
Митев
Рейтинг: 1247 НеутралноФундаментално важни за човечеството, но все пак само хипотези.
lemonadejoe
Рейтинг: 294 НеутралноЧудя се дали съм забравил училищната си математика?
Ако радиусът на тази планета е 3.5 по-голям от Земята, тогава обемът ѝ е 40 пъти по-голям. Е, и масата също.
Защо смятат, че плътността на тази планета е много голяма, не разбрах...
Соломон Рибентоп
Рейтинг: 8 ЛюбопитноТова не беше ли Синият гигант за който вече писахте,и който беше изчезнал заради некакви болни леевскари?👮♂️🐷🐮🐷👮♂️
Много съм тъпklimentm
Рейтинг: 3578 ВеселоАз пък като чух “газов гигант “ се сетих за Газпром!
klimentmThe Rock
Рейтинг: 82 НеутралноТака е създадена от Господ, а ние се чудим защо е такава а не друга.
Човешки ни работи!
Петър Петров
Рейтинг: 695 НеутралноЧовечеството загива.Откриваме гиганти на милиони километри,а в същото време още не сме измислилили как да заселиме Марс и Венера
Горд българин с три години стаж в Испания .Deaddark
Рейтинг: 2670 НеутралноДо коментар [#2] от "lemonadejoe":
Защото масата зависи от обема и плътността, не само от обема - когато имаш висока плътност при същия обем, имаш по-висока маса. Молекулярната решетка е различна за всяко вещество - примерно на желязото е по-плътна от памука и затова кило желязо е с по-малък обем от кило памук. При т.нар. Черни дупки дори силите държащи електрона на разстояние от ядрото, сравнето с диня (ядрото) в центъра на Земята и ябълка (електрона) на повърхността, не действат и тогава има много голяма плътност - толкова голяма, че произтичащата от нея маса засмуква и смачва всеки близък обект, дори и преминаващата светлина - или поне отклонява от курса ако е малко по-далеч. Заради отклонението на светлината, минаваща покрай Черна дупка, учените изоставиха хипотезата че светлината няма маса.
Корки
Рейтинг: 2550 НеутралноЗемята още не може да удържа водород и хелии, затова пълнее бавно.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.Judjuk
Рейтинг: 3278 Неутрално".... повърхностната й температура е около 1 527 градуса по Целзий."
Избягала му атмосферата, горкия. Ми как няма, кой издържа на такава жега?
Darth Plagueis
Рейтинг: 1353 НеутралноДо коментар [#7] от "Deaddark":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕККога точно са я изоставили тая хипотеза?
jaws
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#7] от "Deaddark":
кви простотии плякаш, не е истина
Deaddark
Рейтинг: 2670 НеутралноДо коментар [#10] от "Darth Plagueis":
Когато разбраха че хипотезата на най-малката възможна маса е грешна и има още по-малка маса. Ти ако имаш друго обяснение че светлината криви минавайки покрай черна дупка, не заради гравитацията - давай да научим нещо ново.
До коментар [#11] от "ycn52656064":
Ей, няма оттърване от тебе - г*з123, х*й456, к*р789 - не се спря.
usernotfound
Рейтинг: 172 НеутралноТ.е. намерили са един пиксел, до друг по-голям пиксел и сега се започват разсъждения от критично значение за нашето време.