
© EIT
Андрю, Кристина, Филипо, Чайтаня, Картик.
Това са имената на младите учени от Европа, които тази година спечелиха награди за иновации (включваща и финансова подкрепа) на Европейския институт за иновации и технологии към Европейската комисия. Институтът подпомага връзката между бизнеса и научните изследвания за създаването на успешни стартиращи бизнес или - както гласи все по-популярният израз - стартъпи.
Откритията им са свързани с подобряването на сърдечното здраве, диагностика на заболявания, сред които и COVID-19, намаляване на вредните емисии във въздуха, както и замърсяването на водата, подобряване на качеството на рибата и др. А стартъпите им постигат добри резултати тази година, въпреки многобройните непредвидени ограничения в целия свят заради пандемията от COVID-19. Призьорите бяха обявени на онлайн събитие - в съзвучие с актуалната обстановка в света, където разказаха за работата си.
С любопитство към науката
За Андрю Мартинес от Испания експериментите в науката са основно опит да се подобри качеството на живот на хората. В Мадрид той участва в медицински стартъп, който се фокусира върху сърдечни аритмии и разработва нова технология за подобряване на лечението на предсърдното мъждене - заболяване, засягащо повече от 30 млн. пациенти по целия свят. Става въпрос за устройство, което включва хардуер-усилвател с висока плътност и набор от електроди, както и иновативна технология за неинвазивно демаскиране на предсърдно мъждене. То идентифицира произхода на аритмията и води процедурата за аблация - метод за лечение чрез пропускане на високочестотен ток в сърцето.
Една от малкото жени в технологииите - Кристина Муньос от Испания, казва, че иска да вдъхновява с примера си. В Барселона тя създава иновативна система за зелен морски транспорт, чрез която корабите могат да намалят разходите си за гориво, благодарение на автоматично задвижваща се платноходна функция. Така се намаляват и въглеродните емисии, което улеснява спазването на екологичните разпоредби.
За Филипо Боско е мечта да работи за подобряване на живота на хората чрез създаване на научно базирани продукти. В Копенхаген той участва в стартъп, който тази година разработва бързи тестове за диагностициране на коронавирус и предаващия се от комари вирус денга.
Чайтаня Думаскер от Германия следва амбицията си да работи за положителни промени в екосистемата. В Берлин тя участва в мултикултурен екип от експерти, които използват изкуствен интелект при рибовъдството, за да се намали смъртността и лошото качество в него. Чрез изчисления се прави план за жизнения цикъл, от който рибовъдците се ръководят в реално време, за да поддържат най-голямо количество риба с по-добро качество.
В Швеция Картик Кунжали участва в разработване на технология за интелигентно, ефективно и устойчиво пречистване на водата чрез ниско потребление на енергия. Пилотният проект е в Стокхолм.
И без разочарования от неуспеха
И петимата учени казват, че за да постигне успех, човек трябва да се научи да се справя с неуспеха. Признават, че са имали затруднения да работят заради мерките срещу коронавируса, но не смятат, че това е навредило на проектите им.
"Най-важното е да работите усърдно, да мислите, да натиснете нещата да станат, да мислите пак, ако не станат, и няма как да не постигнете успех", казва Андрю в отговор на въпрос на "Дневник" какви съвети би дал на бъдещи предприемачи в науката.
Според Филипо най-важният съвет е да не опитват, където има много възможности, а да изберат ниша, която няма да се запълни така бързо и където конкуренцията вероятно ще е по-малка.
"Не се притеснявайте, а просто опитайте. Аз съм оптимист, че ще успеем да привлечем повече жени в технологиите и предприемачеството", казва Кристина.
Alex Ivanov
Рейтинг: 1723 НеутралноМда, както и очаквах .... сред младите "учени" има и брътвежи за "зелените" глупости, просто няма как, ако в статията няма и политкоректност.
Gretel
Рейтинг: 1684 Неутрално“ стартъпи”
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)——
Тъпи?! Е, нямаше нужда от грубости.
Иначе, някои от проектите изглеждат като политкоректни глупости, ама няма лошо. Така се прави ценна работна сила от високо-образован безполезен матрял ... от “учени”, де.
Иван K
Рейтинг: 3044 Весело"В Берлин тя участва в мултикултурен екип от експерти, които използват изкуствен интелект при рибовъдството"
подписКакво значи мултикултуран проект за рибата. Вероятно една от културите ловят реба, друга от културите развъждат риба и накрая трета култура крадат от рибата на първите две култури
Stargate
Рейтинг: 1834 НеутралноПреброиха ли дивите зайци или делфините в Черно море младите "учени". :-)
Perkele
Рейтинг: 58 Неутрално"Най-важното е да работите усърдно, да мислите, да натиснете нещата да станат, да мислите пак, ако не станат, и няма как да не постигнете успех"
то било много простичко
charlesdegaulle
Рейтинг: 1554 Любопитно"Чайтаня Думаскер от Германия следва амбицията си да работи за положителни промени в екосистемата. В Берлин тя участва в мултикултурен екип от експерти, които използват изкуствен интелект при рибовъдството, за да се намали смъртността и лошото качество в него. Чрез изчисления се прави план за жизнения цикъл, от който рибовъдците се ръководят в реално време, за да поддържат най-голямо количество риба с по-добро качество."
Доста добро начинание! При очевидната липса на риба в моретата и океаните, подобен проект е значим. Особено като се има и предвид това, че цената на рибата е астрономическа и повечето от фермите произвеждат доста токсична такава, ИИ явно ще помогне доста.
areta
Рейтинг: 1300 Неутрално"участва в мултикултурен екип"
Амиии обикновено научните екипи са си мултикултурни...
Но при тях има едни такива маааалки и съществени разлики:
- екипът не е съставен според квоти, а според качествата на участниците;
- мултикултурността му не е наложена отвън от нечии идеологически илюзии, а се е получила напълно естествено от желанието на участниците да работят заедно с други можещи хора;
- хората в науката изключително рядко се вълнуват от това, какво имаш в гащите, с кого си прекарваш свободното време, какъв цвят са ти очите и прочие несъществени неща, далеч по-смислено им се струва да се вълнуват от мисловните ти способности и другите ти качества необходими за конкретния проект;
- целта на научния екип не е да оразява етническия състав на еди-кое-си общество, а да свърши работата с която сте се хванали.
uq
Рейтинг: 2158 Неутрално"тя създава иновативна система за зелен морски транспорт, чрез която корабите могат да намалят разходите си за гориво, благодарение на автоматично задвижваща се платноходна функция"
Божеееее! Е това се ражда от европрограми. И тая с изкуствения интелект я рибовъдството, най-вероятно заключенията на изкуствения им интелект, бай Гошо дето храни рибата може да им ги каже веднага