
© Associated Press
Недостигът на чипове, който се появи, след като потребителите започнаха засилено да купуват компютри и друга електроника в пандемията от COVID-19, сега заплашва да задуши производството на автомобили в света.
General Motors обяви по-рано тази седмица, че удължава спирането на производството в САЩ, Канада и Мексико до средата на март. Компанията се присъединява към дълъг списък автомобилостроители, включително Ford, Honda and Fiat Chrysler, които предупредиха инвеститорите за евентуални проблеми или забавиха производството на коли заради недостига на чипове.
Не само автомобилната промишленост обаче трудно успява да осигури достатъчно полупроводници за продуктите си. AMD and Qualcomm, които продават чипове на повечето от водещите производители на електроника, отбелязаха недостига през последните седмици. Sony обвини липсата на чипове за затрудненията на геймърите да се доберат до новата игрова конзола PlayStation 5.
Доставките на чипове вероятно ще останат недостатъчни през идните месеци, докато търсенето се запазва по-високо от всякога. Асоциацията на производителите на полупроводници обяви през декември, че световните продажби на чипове ще нараснат с 8.4 % през 2021 година спрямо продажбите за общо 433 милиарда долара през 2020 година. Това е ускорение спрямо повишението с 5.1 %, отчетено между 2019 и 2020 година, и значителен скок предвид това, колко големи са абсолютните цифри.
Недостигът на полупроводници се появи заради силното търсене на електроника, пренасочването на бизнес моделите в сектора, което създаде претрупване с поръчки на изнесените в чужбина заводи, както и заради последиците от търговската война на САЩ с Китай, започнала при управлението на бившия президент Доналд Тръмп.
Бум в продажбите на електроника
Пандемията от COVID-19 засили търсенето на потребителска електроника. През първата вълна хората активно купуваха персонални компютри, монитори и друго оборудване за дистанционна работа или учене. След това, през есента на миналата година, от рафтовете започнаха да изчезват устройства за домашно забавление като игрови конзоли, телевизори, смартфони и таблети.
Продажбите на персонални компютри скочиха с 4.8 % през 2020 година до 275 милиона броя, с над 10 % растеж през празничния сезон, сочат данни на Gartner. Това обърна дългогодишната тенденция на спад и бе най-големият годишен растеж за пазара на персонални компютри от 2010 година.
Другите електронни устройства също се продават добре. Американската Асоциация за потребителска техника съобщи, че 2020 година е била рекордна, с продажби на дребно за близо 442 милиарда долара. Организацията прогнозира голямо търсене за игрови конзоли, слушалки и домашни смарт устройства през 2021 година.
Всички тези устройства изискват огромно количество чипове - не само централните процесори, които могат да струват десетки или стотици долари, но и по-евтини малки чипове за контролиране на екрана или управление на мощността, или пък работата на 5G модем.
"Недостигът на чипове, който се наблюдава в момента, започна с безпрецедентното търсене на персонални компютри и периферия, когато светът започна да работи и учи от вкъщи", посочва Патрик Мурхед, основател на компанията Moor Insights, която анализира сектора на полупроводници.
Гигантите в електрониката обявиха рекордни продажби, които според тях биха могли да са още по-големи, ако доставките бяха достатъчни. Компанията Apple, която неотдавна отчете зашеметяващо тримесечие с приходи за 111 милиарда долара, предупреди инвеститорите, че не разполага с достатъчно от новите си смартфони iPhone, за да покрие търсенето. Главният изпълнителен директор Тим Кук каза пред Ройтерс, че "положението с полупроводниците е много натегнато".
Лиза Су, главният изпълнителен директор на AMD, която произвежда процесорите в основата на новите конзоли на Sony и Microsoft, посочи миналия месец, че очаква недостигът да продължи поне и през първата половина на текущата година. "Секторът трябва да увеличи капацитета си", каза тя.
Пренасочване на бизнеса
Недостигът показа една структурна промяна, настъпила в сектора на полупроводниците. Много от водещите компании за полупроводници вече нямат собствени производствени мощности, което означава, че те само проектират чиповете и технологията в тях. Действителното производство като цяло се възлага на други компании, наричани леярни.
"Леярните" се управляват от дружества като тайванската TSMC или южнокорейската Samsung и, както се оказа, те вече произвеждаха чипове с максимална скорост.
Автомобилостроителите не се конкурират пряко с високотехнологичните компании за едни и същи чипове. Автомобилните чипове обикновено са базирани на по-стари произвfactoryодствени технологии и не се нуждаят от най-съвременните иновации.
Недостиг има обаче не само при най-бързите чипове.
"Недостигът в сектора на полупроводниците е повсеместен", обясни новият главен изпълнителен директор на Qualcomm Кристиано Амон.
В съвременните автомобили има множество малки чипове. Колите използват и микроконтролери, управляващи традиционни автомобилни функции, както и информационно-развлекателните системи. Автомобилостроителите обикновено координират доставките да пристигнат в точното време и избягват да държат части на склад.
"Проблемът е, че ако липсва и един малък чип, не можете да продадете цялата кола за 30 000 долара", отбелязва Гаурав Гупта, анализатор на Gartner. Сега автомобилостроителите осъзнават, че за "леярните" те са по-малък приоритет като клиенти от производителите на електроника. През 2020 година само 3 % от приходите от продажби на TSMC са дошли от автомобилни чипове спрямо 48 % от чипове за смартфони.
Технологичните компании са "с големите обеми, при тях има по-големи маржини, те никога не свиват поръчките си и имат дългосрочни договори с "леярните". Сега, когато търсенето на автомобили расте по-бързо от очакваното, автомобилостроителите не могат да се вредят обратно на опашката", допълва Гупта.
"Леярните" са наясно с проблема. TSMC, която се оценява като технологично най-напредналата и най-важната "леярна", посочи, че се опитва да помогне на автомобилния сектор и ще похарчи 28 милиарда долара тази година за увеличаване на капацитета си.
Автомобилостроителите освен това използват чипове, които са болезнено "специализирани", за да гарантира, че те са трайни и надеждни.
"Затова за сектора е по-трудно да пренасочи към алтернативи производствените си линии и вериги за доставка", отбеляза в доклад миналия месец консултантската група Trendforce.
Търговската война на Тръмп
В края на миналата година САЩ наложиха ограничения на Semiconductor Manufacturing International (SMIC) - най-голямата "леярна" в Китай, забранявайки й да получи високотехнологично оборудване за производство на чипове и затруднявайки я да продава готовите си продукти на компании, свързани със САЩ. Клиентите трябваше да прехвърлят поръчките си към конкуренти като TSMC, припомня Гупта.
Директори на SMIC признаха, че решението на Вашингтон им е попречило да използват пълния си капацитет и геополитически, по думите им, причини няма да дадат на компанията възможност да се възползва "от рядката пазарна възможност тази година" - недостига на чипове. Някои компании решиха да се запасят с най-необходимите им чипове преди да изтече крайният срок, поставен от САЩ. Huawei например се е запасила с жизненоважните радио чипове преди влизането в сила на санкциите, съобщи Блумбърг.
Причина за презапасяването са и опасенията за доставките на фона на разпространението на COVID-19 по света.
Някои от компаниите, запасили се с чипове, сега жънат ползите. Toyota съобщи вчера, че не очаква да намали производството си, защото има резерви от чипове за четири месеца. Концернът повиши прогнозата си за годишните приходи с 54 %.
qid44693832
Рейтинг: 658 ВеселоБил Гейтс ги е изкупил.
Big Muzzy
Рейтинг: 1362 НеутралноЗащото ги слагат във ваксините
fpyyh
Рейтинг: 2179 НеутралноНе е за първи път, когато имаше земетресения и цунами в Тайван, две години имаше недостиг на дискове, не свърши светът. Малко ще помрънкат, но ще се напаснат нещата.
за да разберете всичко за белодробния рак, продължавайте да пушитеNessaRox
Рейтинг: 1920 ВеселоПредвид коментарите в Дневник повечето съфорумци са преминали през чипирането .
Всички сме в кочината , но някои гледат към звездите :)
Wornoxmaniak подложен на патетична реторика демагогия пропаганда
Рейтинг: 1170 НеутралноДоналд Тръмп ви каза ясно какво ще стане.
Жалка история.
Маршалов
Рейтинг: 1027 НеутралноНяма проблем нещата да се оправят само трябва компютърен вирус, който да изтрие всички виртуални валути и софтуерите с които се добиват.
мурзилкаNessaRox
Рейтинг: 1920 ЛюбопитноИ да си останем само на кредитни/ дебитни карти и чекове ,където валутата не е виртуална, а ?
Всички сме в кочината , но някои гледат към звездите :)
Маршалов
Рейтинг: 1027 НеутралноДо коментар [#7] от "NessaRox":
мурзилкаМного добре знаеш какво имам предвид. Но за да не става драма, ще уточня - крипто"валутите".
anonimnii
Рейтинг: 2408 НеутралноИсках да си купя компютър в началото на пандемията и той беше заявен като наличен, поръчах по интернет, но ми се обадиха от фирмата, че нямали този процесор, който искам, та ако желая да е с друг процесор (по-слаб). Обясних им, че ако исках друг процесор щях да си го поръчам. А те казаха, че не се очаква внос заради пандемията. И не си купих. А то проблемът бил глобален. Всички става смарт. Утре и гардеробите ще станат смарт, ще има вътре проветрение, температура, влажност, светлина и т. н.
Анатема на комунизма!Накрая ще се окаже, че компютърът е едно от най-великите изобретения на човека, и то кой го открива? Странна работа. Най-великият изобретател сърбин (Тесла), откривателят на компютъра има българска кръв... Балканите уж бяха не добро място да се родиш...
Chironex
Рейтинг: 399 НеутралноОно нема чипове за компютри, они на ваксини ша слагат.
Маршалов
Рейтинг: 1027 ВеселоЕй, веднага кацнаха тия с фермите за добив на койни да цъкат минуси. Само отбелязвам! ГДБОП, не спете а посетете цъкачите на минуси, може да намерите бая хардуер за изземване.
мурзилкаМаршалов
Рейтинг: 1027 ВеселоДо коментар [#9] от "anonim440":
мурзилкаДа бе теслата бил открил сичко на тоя свят. Мани, мани пък той всъщност нищо не е открил, а е търгаш купувал чужди патенти и изобретения. Стига с тия митове за теслата, малко са ни другите лъжи в интернета та и това. :D
anonimnii
Рейтинг: 2408 НеутралноДо коментар [#12] от "Маршалов":
Анатема на комунизма!Всичко не е открил. Открил е доста. Има разлика.
john_3volta
Рейтинг: 864 НеутралноДо коментар [#9] от "anonim440":
Откривателят на компютъра не е с българска, а (вероятно) с балканска кръв. По това време (2-ри век пр. н. е.) българите ги е нямало на Балканския полуостров:
https://bg.wikipedia.org/wiki/Механизъм_от_Антикитира
NessaRox
Рейтинг: 1920 ВеселоНяма драма, още от първия път разбрах за какво става дума.
Не знаех, че недостига на чипове, се дължи на добиването на биткойни .
Както писах в по -предишен коментар- някой предварително са чипирани.
Можете да бъдете спокоен, за разлика от печатането на пари, крипто валутата има лимит за добиване Всички сме в кочината , но някои гледат към звездите :)
hamiltonf
Рейтинг: 4633 НеутралноДо коментар [#9] от "anonim440":
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.Проблема е огромен.
cgx03646116
Рейтинг: 52 НеутралноЗаради измислените глупости на Тръмп - търговска война, та война....
Маршалов
Рейтинг: 1027 НеутралноДо коментар [#15] от "NessaRox":
мурзилкаПродукция има достатъчно, но повечето се продава направо от дилърите на едро, а в отделни случаи направо от фабриките на професионални "миньори", отделно от това разни скалпери, част от които не е изключено и да са от "миньорите" или от прекупвачите на криптовалути, също купуват и препродават каквото остава на силно завишени цени, перейки мръсните си пари от добива и препродажбата на "монетите". А са мръсни поради много други причини, но и защото макар вече да има някакво законодателство по въпроса, все пак едва ли реално се плащат данъци за тия сделки, които са трудно проследими. Заради всичките тия мизерии, не достига хардуер за нормалните потребители, а не защото не се произвеждат количества, които не са достатъчни за нормалните потребители. С други думи хардуер не достига, заради престъпления, не заради недостатъчно производство.
Дария Колев
Рейтинг: 5232 ВеселоВаксинирането е за наше добро, а чиповете ако се загубим да разберем къде се намираме!
Маршалов
Рейтинг: 1027 НеутралноДо коментар [#15] от "NessaRox":
мурзилкаАбе лимит за добиване има, ама всеки ден никнат нови криптовалути, та това че отделните са с лимит не пречи да вредят.
NessaRox
Рейтинг: 1920 ВеселоДо коментар [#20] от "Маршалов":
Всички сме в кочината , но някои гледат към звездите :)Разбрах
Проблема с чиповете е в криптовалутата, а не с презапасяването на чипове и намаляване на производството им
Vlado Nikolov
Рейтинг: 3799 ВеселоНемой да съ коркате? Чипуви ша има за сичките ора.
PoToP
Рейтинг: 737 НеутралноПроблема е че при тоя недостиг, взеха да слагат във ваксините каквото има. Ей на сега явно слагат чипове от коли и после ще се чудим защо хората бръмчат като стари дизели.
pepisky
Рейтинг: 1479 НеутралноКапризно нещо е пазара. Сега недостиг, като свърши вируса ще се появи излишък.
Dimitar Mogilarov
Рейтинг: 210 ВеселоТова обяснява, защо има проблеми с производството на ваксини.
dfjftriktrcdt
Рейтинг: 1686 НеутралноЗначи без американски технологии тези в Анадола,Пекин и прочие фалшиви и провалени режими не могат.Брабо на президент Тръмп,че им отряза безплатния обяд и сега квичат като на заколение...Хаха...
shlshlshlshlpixel
Рейтинг: 678 Неутралнотия чипове май се произвеждаха в Китай и Тайланд ,
та кой бе обявил търговска война на Китай
Enter_K
Рейтинг: 788 НеутралноДо коментар [#11] от "Маршалов":
Що, откога е забранен добива на криптовалути и какво общо има с темата?
Маршалов
Рейтинг: 1027 ВеселоДо коментар [#28] от "Enter_K":
мурзилкаКво общо има ли, ти да не копаш "монетите" с кирка? Ай ся, чинно иди в местното РПУ и се предай, заведи ги в твоята "ферма", за да има тук поредната статия как са намерили стотина видеокарти, които иначе можеше да забавлявай същият брой геймъри и да ги държат в къщи, вместо от скука да излизат да палуват по заведенията в нарушение на мерките за борба с ковид-19, 20 и 21.
Enter_K
Рейтинг: 788 НеутралноДо коментар [#18] от "Маршалов":
След напоителните ти глупости се разбира, че въобще не си наясно защо не плащаш данъци от сделки с криптовалути, а плащаш такива от сделки с национални валути :)
В Каспичан ли ви дипломират такива финансисти?
tacheaux
Рейтинг: 4238 НеутралноДруг е въпросът , че не е никакъв сърбин. Родил се е в Хърватско в състава на Австроунгарската империя. После живее във Виена и накрая се мести в Америка и става американски гражданин. Никога не е стъпвал в Сърбия.
anonimnii
Рейтинг: 2408 НеутралноДо коментар [#31] от "tacheaux":
Анатема на комунизма!По националност е сърбин.
Realist
Рейтинг: 3393 ВеселоТова е едно от най- гъвкавите производства, които може да съществуват. Бъдете сигурни, че само след няколко месеца, тренда ще е обратен и ще има излишък на чипове.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Не купувайте компютърна техника сега, защото всичко е скъпо, отложете с няколко месеца!
Дебоя
Рейтинг: 418 ЛюбопитноКитай е купил за почти $300 млрд, миналата година: https://t.ly/QZwn Жив е той, жив е...
Realist
Рейтинг: 3393 НеутралноМежду другото, ето ви думите на Мич Макконъл. Който не може да си го преведе, да ползва Гугъл Транслейт:
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.https://twitter.com/CNNPolitics/status/1360703253533630464
Senate Minority Leader Mitch McConnell, who voted to acquit Donald Trump, says the former President is "practically and morally responsible" for provoking the events on January 6, calling his actions before the riot "a disgraceful dereliction of duty"
Не вярвам, че Тръмп ще има друг шанс през 2034-та. Лично за мен, Тръмп е свършен!
Realist
Рейтинг: 3393 НеутралноИ не само, Тръмп, върху цялото му семейство има едно гнунсно леке, което няма препарат, с който да бъде изчистено. Петното е и върху Иванка, и върху Джуниър, и върху Ерик, че дори и върху Барон, макар че последното е неправилно, Барон е малък.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Realist
Рейтинг: 3393 НеутралноДо коментар [#35] от "Realist":
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро."Не вярвам, че Тръмп ще има друг шанс през 2034-та. "
2024-та!
Realist
Рейтинг: 3393 НеутралноИзвинявам се за горните 3 коментара, бяха за друга статия!
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.ogp03622986
Рейтинг: 795 НеутралноИ да се извиняваш и да не се, петното върху теб и сички левичарчета ще си остане неизтриваемо
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.