
© R. Larson, ceers.github.io
Снимка: архив
Международен екип от астрономи използва изображения от 570-мегапикселовата астрономическа камера DECam, за да състави най-точната карта на Млечния път досега. Това съобщи в четвъртък пресслужбата на Националната лаборатория по оптична и инфрачервена астрономия на САЩ, цитирана от БТА.
Картата показва над 3.3 млрд. звезди и други обекти, присъстващи в галактиката.
Най-мощната астрономическа камера DECam е създадена през 2013 г. като част от проекта "Дарк енерджи сървей" за търсене на следи от тъмна енергия в космоса. Свръхвисоката чувствителност на тази камера, инсталирана в чилийската обсерватория "Серо Тололо", прави също така възможно използването ѝ за изучаване на обекти в Слънчевата система и Млечния път. С нея през 2016 г. учените откриха най-отдалечената планета джудже в нашата система - 2014 UZ224, на която годината продължава около 1139 земни години.
От екипа, създал картата, се надяват, че тя ще помогне да се постигне значителен напредък в изучаването на принципите на разпределението на звездите, газа и праха в Млечния път. Това е изключително важно за разкриването на еволюционната история на нашата галактика и за търсенето на следи от нейните взаимодействия с други клъстери от звезди.