Не знам, колко луд трябва да си, за да питаш на сериозно чатбота , как да скриеш труп :))
"...Thereafter the man-loving God who arranges everything, and who did not abandon man without an intellect, sent unto him Saint Constantine the Philosopher, called Cyril, a righteous and truth-loving man, and he created for them thirty-eight letters..."
"Технологичният гигант "Мета" е решил да подари разробатката си в изкуствения интелект LLaMA безплатно на света"
НЕ ДУМАЙ! КАКВА ЩЕДРОСТ!
Идеята е всички да си базират разработките на Фейсбук и после няма да има къде да бягат - след някоя година ще трябва д аплащат под една или друга форма: било сини отметки, било за някои платени функции.
Потокът на визията и мисълта от ( края на ) 20-ия век бе оформяна от учени, мечтатели и фантасти и съставляваше летящи коли, супер еко зелени футуристични чисти градове, междузвезден транспорт и какво ли още чудновато ли не. Времепространственият поток, в който по погрешка попаднахме, ни проявява войни за територия и влияние, пръстотъркащи се екранченца и чатботове със съмнителен интелект.
Fuck this shit, някой трябва да слезне и да поправи времепространствено поточното дерайлиране !
╒╩╦═╬►○‼▲‼○◄╬═╦╩╕
Unconsensual consent is not a consent at all ..!. .!..
"Искате ли всяка система с изкуствен интелект да бъде под контрола на две могъщи американски компании?"
И това също е аргумент. ИИ ще може все повече неща и ще изземва работата и дейностите на хората. Вече го прави. Едва ли ще има интелектуална и творческа дейност, която да не бъде извършвана от ИИ по добре от хората, специализирали в нея. Тогава, който контролира ИИ ще владее и света.
Горкият чатбот на Цукемберг. Колко ли думички и фрази е научил вече от Костя Копейкин?
"Alle bisherigen Bewegungen waren Bewegungen von Minoritäten oder im Interesse von Minoritäten. Die proletarische Bewegung ist die selbständige Bewegung der ungeheuren Mehrzahl im Interesse der ungeheuren Mehrzahl." -
Karl Marx, Friedrich Engels, Manifest der Kommunistischen Partei. MEW 4, S. 472
Не е точно така. Интелектуална и творческа дейност ще има, просто ще се отсее плявата. Вместо да съм принуден да наемам примерно 10 човека за даден софтуерен проект ще са ми нужни 2 (най-добрите). Останалите така или иначе съм принуден в момента да ги хрантутя заради невъзможността на 2 човека да изкодят работа за 10.
Няма как изкуствен инстелект да замени нуждата и да консумира готовия продукт. Да, ще помага при изпълнението, което е прекрасно. Независимо дали става въпрос за изкуство, инженерство и т.н.
А пък Най-трудно ще бъдат заменени занаятите/услугите (почти не виждам как без хуманоидни роботи тип Терминатор). Ще дойде ЧатЖПТ да ми окабели офиса наново или пък да го изчисти...
Човеко, чел си само руски фантасти. Разбирам те. Помня как не бяха превели и последната глава на "2001 космическа одисея" защото Кларк видите ли изпадал в неправилни уклони.
За умрелите - или добро или нищо
За живите - само критика или нищо няма да свършат:)
Не се мъчи да им обясняваш! На ватенките толкова им е акъла, няма да го разберат! Е, виж веднага изкараха конспиративни теории как ще те заробят ако го ползваш!
Живеем във време когато много неща се променят. Има много ясни тенденции към преминаване във виртуално пространство. Независимо от това хората остават основен актив в света. Контролът над този актив все повече се насочва към тотален. Постигането на тотален контрол би било много по лесно ако колкото се може повече хора правят колкото се може повече неща виртуално, вместо реално. Когато ти "подарят кода" всъщност те прехвърлят все повече към виртуалното пространство.
Колегата говори за прозрачност, всъщност виртуалното пространство напълно прозрачно но за този който го контролира.
Сега явно много разбирате, обяснете как факта, че имате код за софтуерът който използвате ви дава контрол?
Много е семпло (да не кажа "просто") - този който използва кода има контрол върху това което сам създава, а не върху кода на "изкуствения интелект". Понял?
Russia delenda est ---- Путин kiss май ЕС! ----- www. деньги .ru.net :-)
Компанията на Цукерберг има силни традиции в тази посока. Преди 10 години отвориха кода на собствената си JavaScript платформа React, в резултат на което днес тя е най-популарното средство за разработка на уеб (и не само) приложения в световен мащаб.
Изглежда от "Мета" се надяват ИТ общността да припознае и доразвие LLaMA, или пък не виждат кой знае какъв потенциал в технологията, че да я пазят толкова ревностно както конкурентите си.
Предстои да видим, но така или иначе ще става интересно... :)
Как използваш създаденото. понеже те гледам, че си семпъл, това което си създал на отделна машина, която не е свързана към нищо ли е, или е свързано към външна мрежа.
ако е свързано какво контролираш и по важното, което беше и първичният въпрос, ЗА КОЙ е прозрачно?
Днес, един български пилот на 737, каза, че от доста време има самолети, които могат да рулират, излитат, летят, кацат и паркират изцяло сами. Било въпрос на регулации
Начи викаш ако ползваш Alpaca 7B офлайн , базиран на Tex-davcinci-003 и LLaMA 7B злите корпорацИЙ ще ще унищожат човечеството и всички ше Омрем! Веднага трия деплоймантите от локалния кубернетес!
Т.е. ще има все по малко работни места за квалифицирани, докато се запазят, и дори увеличат местата за неквалифицирани? Това не означава ли интелектуална деградация на човечеството? Не би ли трябвало да бъде обратното? Навремето, когато бяхме ученици, си мислехме, че роботите ще работят вместо нас, а хората ще се занимаваме с интелектуална дейност и творчество. Май вследствие на този прогрес се получава обратното?
А ти не "хрантутиш" твоите служители - те, с труда си, ти създават продукта, от който печелиш. Но сега си казваш: Супер, има кой да бачка за мен безплатно(ИИ), и затова мога да спестя от заплати като уволнвя 80% от служителите си, а останалите нагърча до дупка и ги пусна в Rat Race да не си загубят и те работните места. Така, чрез употребата на ИИ се стига до концентрация на капитала. Печели този, който има капитал, а хората, които имат знания и умения губят и отиват да окабеляват.
Сигурно това харесва на такива като теб и му викате "прогрес". Но дефакто е регрес и няма да доведе до нищо добро.
Как използваш създаденото.понеже те гледам, че си семпъл, това което си създал на отделна машина, която не е свързана към нищо ли е, или е свързано към външна мрежа.ако е свързано какво контролираш и по важното, което беше и първичният въпрос, ЗА КОЙ е прозрачно?
Такива като тебе като отидат на лекар първо му казват от какво са болни, после му казват как да ги лекува и накрая очакват едва ли не лекаря да им благодари, че сте го научили как се лекува! Ама познанията ви по медицина са същите като в програмирането - 0!
Кое няма да се ползва офлайн ? И сега мога да ползвам сорса от репото на dalai и да имам локално офлайн pre-learned LLaMA 7B с Alpaca. Мога да го пусна на локалхост. Мога да го юркам на K8S в локална мрежа. А ако го деплойна на AWS пак няма да взема data от другаде.
В твоята логика има един голям проблем, и той е, че приемш, че всеки който работи за мен изкарва повече от колкото му плащам, което далеч не е така, както и че са отговорни и инициативни работници, което също знаем че не е така.
Тези които го могат са 10-20%, и те наистина умножават капитал, останалите не го правят и никога не са го правили. Независимо каква е системата, капикализъм, комунизъм или както искаш го наричай. Те са там, само и единствено защото тези 10-20% отгоре не могат да огреят навсякъде веднага и разходите за останалите 80% се поглъщат.
Всъщност проблемът на комунизЪма беше, че се опитваше да субсидира въпросните 80-90% чрез ограбване на капитала от труда на можещите.
Сега обаче тези 10-20% ще могат да огреят, и не няма нужда да ги слагам в никакъв race, защото аз лично споделям успеха си с тях! Правя го от години и смятам, че е правилно.
А кой/как може да се възползва е друга тема, но тя е на дневен ред от както свят светува. Все едно ще ми кажеш, че без ИИ фирмите не го правят и не напичат народа с "перформънс евалюейшънс" и какви ли не други глупости. Един човек или е деен или не е и това няма нищо общо с ИИ.
Да вметна само, не знам защо наричаш примерите неквалифицирани. Да се изгради ЕЛ инсталация (като хората) на даден обект е доста сложен процес и изисква знания и умения. Не е като да си сипеш вода от чешмата.
Аз лично не виждам проблем по-голямата част от човечеството да бъде поддържано от ИИ, изхранвано, облечено, нахранено, здравеопазване. Основните нужди на всички ще бъдат задоволени от този интелект и който има желание, нужда и хъс за повече ще може да го постигне. Най-голямата ирония е, че и в момента е така, те буквално изкарват толкова колкото да си покрият елементарните нужди.
Не става въпрос за деградация а за цивилизация на две скорости.
Лично мнение, пък какво ще стане, да сме живи и здрави, ще видим.
Аз мога да чета кода и за мен е прозрачно, ти ако не можеш си прав, няма да е прозрачно. Аз мога и да си го пусна локално и да го уча на каквото аз искам, както и да развивам алгоритмата (ако ми се занимава).
Ако нямаш нужните знания да разбереш нещо, то няма как да е прозрачно. За това цивилизатията си обяснява и много неща с ретрограден Меркурий.
До коментар [#32] от "Боян Таксиров":В твоята логика има един голям проблем, и той е, че приемш, че всеки който работи за мен изкарва повече от колкото му плащам, което далеч не е така, както и че са отговорни и инициативни работници, което също знаем че не е така.Тези които го могат са 10-20%, и те наистина умножават капитал, останалите не го правят и никога не са го правили.
В крайна сметка, погледнато като цяло, всички, които работят за теб изкарват общо повече, отколкото им плащаш. Ако не беше така, нямаше да имаш бизнес. Ти разделяш работещите за теб на някакви 10- 20% които работели и за останалите, а останалите 80%-90% обявяваш за "хрантутници". Но все пак имаш нужда от тези "хрантутници", иначе щеше да си ги уволнил.
Те са там, само и единствено защото тези 10-20% отгоре не могат да огреят навсякъде веднага и разходите за останалите 80% се поглъщат.
Значи, все пак, имаш нужда от тези хора. Защо не ги замениш с по малко, но по работещи служители, като въпросните 10%-20%? Така заплатите които в момента отиват за тях ще отиват за по малък брой по производителни служители?
И какво ще стане, ако се окаже, че ИИ може да ти върши почти цялата работа, и ти можеш да запазиш само, да речем, 2% от твоите служители, като така уволниш и мнозинството от "можещите"? Едва ли би се поколебал да го направиш. Т.е. въпросът с отнемането на работата от страна на ИИ не опира само до отпадане на "хрантутниците" а на всички. ИИ реално се учи от човешката дейност, така че дори и да има гениални специалисти, ИИ ще анализира техният труд и ще го включи в своите схеми и бази данни. Преди няколко дни например, се бях заиграл с Image creator AI, казвам му, нарисувай ми лунна колония в стил Салвадор Дали - прави го. Нарисувай същото в стил Ешер - резултатът също е доста убедителен.
Утре на такъв ИИ ще му посочиш терен в Гугъл мапс и ще кажеш - направи ми сграда, еди колко си етажа, в еди кой си архитектурен стил, строежа де не струва повече от еди колко си по пазарни цени, освен това да се вписва в обстановката и ми я изчисли инженерно. И за няколко секунди ИИ ще ти генерира различни варианти, използвайки за работата си най добрите в света образци, създадени от хора.
Къде тогава отиват "най добрите" и "най трудолюбивите"? И те отиват да правят ЕЛ инсталации. Но не и ти, защото имаш капитал. А ако някой остане да бачка за теб, ще го караш да се съзтезава с ИИ и така ще го гърчиш до дупка, защото колкото и да се напъва, няма да може да е конкурентен на ИИ.
Това е светът на две скорости, за който пишеш. Скоростната лента е за тези с капитал, а черният път за останалите, които са огромното мнозинство.
Но накрая, след като с ИИ зарибят света, контролиращите го ще направят и дребните риби (какъвто предполагам си и ти, в сравнение с тях) "матриял", като сложат непосилни такси за използването на ИИ. И така и ти ще отидеш да окабеляваш.
ИИ, контролиран от частни лица е начин за разбиване на обществата, икономиките, унищожение на интелектуалния потенциал и социалния баланс. А късогледата човешка алчност и властолюбие приветстват това.
ИИ не може да прави изкуство/поезия /проза пригодна за човешка консумация. Да, тъй като е евтино, ще ни залеят с бозите и сценариите на ИИ, въпросът е, че това няма да има човешката гледна точка и да докосва чувствата/ душата ни.
ПС. Като дете имах една играчка наречена калейдоскоп. Завърташ я и всеки път създава нова картина. Странно, защо тогава никой не твърдеше, че това е изкуство?
Аз обясних защо имам нужда от тях а не ги замествам с други 10-20% защото просто няма толкова качествени кадри, ако имаше щях да съм го направил без да се колебая.
Това с посочването на терен са някакви утопии, прекалено много тежест даваш на един езиков модел, който дори не е ИИ.
А дали бих заменил всички кадри с ИИ, не бих. Най-малкото защото креативния процес би ми куцал, както и удоволствието да работя с други хора.
А защо трябва хората с капитал да са лоши не ми е ясно. Да някои хора имат повече капитал от други, някои много повече. В края на деня те създават работни места, целия риск е при тях (аз ям след всички служители и взимам пукнат лев след тях). Капитала е резултат на предприемчивост и толеранс на риска. Един служител най-много да си смени работното място, аз мога да увисна до последния цент.
Не го гледай еднопосочно "човек за човека е кълк и някой изкарва пари на мой гръб".
Нищо не те спира да си от хората с капитал. Ама някой ден щял да те спре ИИ, може да те спре, може да не те спре. До момента единствената спирка е в главата на всеки човек.
Представи си че има и трети вариант при който капитал не ти е нужен, а капитала е самата идея. Представи си, че имаш супер-мега-дупер идея за софтуер, който да предложиш на фирми в даден бранш, нямаш или имаш съвсем малки познанията да го напишеш. Сетил си се как трбява да изглеждат екраните (направо господ ти го е спуснал докато пишеш във форима на дневник от кенефа) и си чул че на това му се вика фронтенд. Дочул си също, че нещо трябва да дава данните , за да се напълни съдържанието на тези екрани и че има нещо където се съхраняват тези данни. И почваш да обясняваш на бъдещия мега-гига-супер-дупер чатджипити 14, който ти изтрясква кода с инструкциите как да го подкарараш и цял пакет документация. После успяваш да излъжеш някой собственик на фирмата от гореспоменатия бранш да ти плати шапка с пари за това, преди друг да се е усетил че може да направи като теб. Какво си направил всъщност? Превърнал си идеята си в пари с помоща на ML. А какво би попречило на работниците на Соколов, които не им се бачка и не са много в час, но са дори по запознати от тебе и имат по-добри идеи от него да го финтират?
Донякъде си прав, обаче ИИ се "учи" от реални човешки произведения и може да ги имитира, копира, съчетава. А и колцина се интересуват от истинско изкуство? В художествените галерии има много мацаници, които минават за елитарно изкуство, но преспокойно могат да бъдат генерирани от ИИ. Ето нещо, в стил Ван Гог:
До коментар [#10] от "Боян Таксиров":ИИ не може да прави изкуство/поезия /проза пригодна за човешка консумация. Да, тъй като е евтино, ще ни залеят с бозите и сценариите на ИИ, въпросът е, че това няма да има човешката гледна точка и да докосва чувствата/ душата ни.ПС. Като дете имах една играчка наречена калейдоскоп. Завърташ я и всеки път създава нова картина. Странно, защо тогава никой не твърдеше, че това е изкуство?
До коментар [#39] от "Боян Таксиров":Аз обясних защо имам нужда от тях а не ги замествам с други 10-20% защото просто няма толкова качествени кадри, ако имаше щях да съм го направил без да се колебая.
Със сигурност би го направил. Със сигурност би наел дори само няколко компютърни гения които да ти вършат сто пъти повече работа за същите, дори и за по малко пари. Само че пазарът не позволява това, защото такива хора, макар и да има по света, няма да се съгласят да работят за теб при твоите условия. Затова си принуден да търпиш "некачествените".
И ето, идва ИИ и ти казва, че ще ти пише код без пари. Това променя пазара изцяло, като вкарва нечовешки параметър в него. Уволнените няма да имат шанс да повишат квалификацията си, защото работодател всеки ще мисли като теб. Но нима гювеча с ИИ ще продължи вечно? Мислиш, че Гугъл и Майкрософт искат да помагат на такива като теб, които искат да печелят повече и да дават по малко заплати? Не, това е фазата на зарибяване. В един момент кранчето ще спре и Гугъл и Майкрософт стават монополисти в редица световни бизнеси. САЩ започват глобално да дирижират икономиките и политиките на останалите държави.
Затова трябва ИИ да е с отворен код и безплатен, но който печели от него трябва да плаща огромни данъци, които да отиват за социални нужди.
ФАТАЛНА ГРЕШКА: https://fatalerror.bg
" В един момент кранчето ще спре и Гугъл и Майкрософт стават монополисти в редица световни бизнеси. САЩ започват глобално да дирижират икономиките и политиките на останалите държави."
как ще спрат кранчето на отворен код. Погледнете какво стана с К8с и Linux. Микой нищо не спира, а версиите се множат и се добавят нови и нови функционалности.
Crede quod habes, et habes. Sed etiam melior, puto.
И аз защитавам идеята за отворен код, който не се контролира от корпорациите. Но който печели от него, трябва да плаща високи данъци. В смисъл, ако имаш фирма, която работи в област, където може да се ползва ИИ, и тази фирма има висока печалба, а малко служители, това трябва да повлияе на данъчната ставка.
До коментар [#49] от "biss Mark":И аз защитавам идеята за отворен код, който не се контролира от корпорациите. Но който печели от него, трябва да плаща високи данъци. В смисъл, ако имаш фирма, която работи в област, където може да се ползва ИИ, и тази фирма има висока печалба, а малко служители, това трябва да повлияе на данъчната ставка.
Всяка една индустриална революция води след себе си до паника и накрая резултатът винаги е един и същ - някои работни позиции "умират" и нови работни позиции "се раждат". Тъй като продуктивността масово се повишава, стандартът на живот също се повишава значително. Хората просто постепенно ще почнат да работят друг тип професии. Тези импулси да се спре прогреса или да се наказват високо продуктивни фирми за сметка на ниско продуктивни фирми, винаги води до негативни последици за обществото като цяло.
Eто 3-те най-използвани лиценза за отворен код: ------------------------------------------------------------------------ GNU General Public License (GPL):
Copyleft license: It ensures that derivative works or modifications of GPL-licensed software must also be released under the GPL, keeping the code open-source. Requires sharing modifications: If you modify and distribute GPL-licensed code, you must make the modified source code available to recipients under the GPL. Encourages community collaboration: It fosters the creation of larger open-source ecosystems and communities. Provides strong protections for users' freedom and access to the source code. MIT License:
Permissive license: It grants significant freedom to users, allowing them to use, modify, distribute, and sublicense the code without imposing many restrictions. Does not require sharing modifications: There is no obligation to distribute the source code or modifications made to the code. Offers minimal liability and warranty: The license comes with limited liability and disclaims any warranty. Promotes reuse and integration: The permissive nature of the license makes it easier for the code to be incorporated into proprietary projects. Apache License:
Permissive license: Similar to the MIT License, it allows users to use, modify, distribute, and sublicense the code with fewer restrictions. Provides patent grants: The Apache License includes provisions that grant patent rights to users, offering additional protection. Requires attribution: It requires that any distribution or derivative work must include a notice identifying the original code and copyright. Offers explicit trademark permissions: The license explicitly grants permissions for using the project's trademarks. --------------------------------------------------------------------------------------------------------- отговора е генерират с АИ :)
Няма контрол. кода е хъбовете като github и gitlab или частни. сваляш и ползваш може дори да създаваш версии на качения код и собсвеника ако го одобри го слага в следащата официална версия.
По този начин Линукс на практика издуха всички не линукс ОС.
Данъците са друга тема, коато не разбирам и не мога да коментирам, но да, редно е богатите да помагат на бедните.
Crede quod habes, et habes. Sed etiam melior, puto.
Благодаря за подробната информация, но към момента, доколкото разбирам от статията, ИИ се контролира от две корпорации(Гугъл и Майкрософт), а Зукърбърг подарява нещо, което още не е ясно какво е.
И все пак, какво биха могли да работят хората, ако интелектуалните и творческите дейности вече са заети от ИИ? Въпросът не опира до бъдещето, а до настоящето. Единствените работни места, които могат да останат за хората, са тези на физическия труд, тй като човешкият труд поне за известно време занапред, ще бъде по евтин от роботския. После и в този сектор няма да има работа за човека и ще настъпи комунизъм :)))
Ще затлъстяват и дебелеят. Не знам какво ще правят. Но това не е причина да се спира развитието. Скоро четох един сравнителен исторически анализ м/у Китай и Западната цивилизация. В Китай Откриват барута и им ператора го забранява защото се страхува, че ще се подкопае статута на военната класа и всеки селянин ще може да се бие без да знае как да си служи с копие и меч. В Китай откриват приниципа за разплащане с хартиени пари, които да са документ за притежание на реално богатство и го изоставят защото се страхуват от спекулата.
западната цивилизация взима тези откртия на готово и ... нататък знаете.
Crede quod habes, et habes. Sed etiam melior, puto.
Ако "развитието" утре достигне до ниво да се създават войници-киборги или войници ГМО, с гени на муха, за да прелитат над вражеските позиции, дали това би трябвало да се направи?
"Прогресът" не е с ясно определено посока. Той непрекъснато криволичи, според определени интереси. Едни изследвания се финансират, други не, едни открития се внедряват, други - не. Вземете за пример патентите на Никола Тесла например.
Ясно ми е, че ако една страна се откаже от внедряване на нещо, което може да е неетично, друга ще го направи. Или дори корпорация ще го разработва тайно. Затова трябва да се работи за решения на световно ниво. Затова тази тема трябва да заема място в публичния дискурс и да се търсят решения, вместо правителствата и обществеността да си затварят очите и да следват събитията, които се задвижват от частни интереси и стремеж към доминация.
До коментар [#54] от "biss Mark":Благодаря за подробната информация, но към момента, доколкото разбирам от статията, ИИ се контролира от две корпорации(Гугъл и Майкрософт), а Зукърбърг подарява нещо, което още не е ясно какво е.
Ами, не си разбрал особено. ИИ не се "контролира" от никого. Всеки човек с познания и компютър под ръка може да се занимава с изкуствен интелект и да разработва каквито си пожелае алгоритми, за каквито си пожелае задачи. Много често иновациите в сферата идват дори от университетите, където доктори по компютърни науки правят проучвания и публикуват достъпни идеи за нови алгоритми, подходи и т.н. Инструментите за реализация на тези неща, също като цяло са безплатни. Единственото, което не е безплатно са компютрите, на които реализираш, за сериозни проекти, ти трябват сериозни мощни машини, но генерално в момента имаш безброй компании, които разрабоват ИИ.
До коментар [#52] от "Виктор Христов":И все пак, какво биха могли да работят хората, ако интелектуалните и творческите дейности вече са заети от ИИ? Въпросът не опира до бъдещето, а до настоящето. Единствените работни места, които могат да останат за хората, са тези на физическия труд, тй като човешкият труд поне за известно време занапред, ще бъде по евтин от роботския. После и в този сектор няма да има работа за човека и ще настъпи комунизъм :)))
Това е много повърхностно, естествено, че никой не може да предвиди какви биха били новия тип работни места, така както никой не би могъл да предвиди преди 30 години, че интернет ще доведе до цяла индустрия с позиции като "дигитален маркетинг", "уеб разработчик", "разработчик на мобилни приложения" и т.н. Проследи историята и ще видиш какъв огромен обем професии вече не съществуват, но все пак хората продължават да работят.
До коментар [#57] от "biss Mark":Ако "развитието" утре достигне до ниво да се създават войници-киборги или войници ГМО, с гени на муха, за да прелитат над вражеските позиции, дали това би трябвало да се направи? "Прогресът" не е с ясно определено посока. Той непрекъснато криволичи, според определени интереси. Едни изследвания се финансират, други не, едни открития се внедряват, други - не. Вземете за пример патентите на Никола Тесла например.Ясно ми е, че ако една страна се откаже от внедряване на нещо, което може да е неетично, друга ще го направи. Или дори корпорация ще го разработва тайно. Затова трябва да се работи за решения на световно ниво. Затова тази тема трябва да заема място в публичния дискурс и да се търсят решения, вместо правителствата и обществеността да си затварят очите и да следват събитията, които се задвижват от частни интереси и стремеж към доминация.
Мисля, че проявяваш прекалено доверие към конспиративни теории, завиване от пълна вяра в мейнстрийма към пълна вяра във всяка конпирация, не е най-добрия и разумен подход. Балансирай малко нещата!
Много хубаво, но явно не е толкова лесно да се създаде ИИ подобен на ChatGPT все пак... Иначе нищо не ти пречи и ти да си направиш фабрика за коли и да конкурираш Мерцедес, нали?
Така е, но наистина ми е трудно да си представя какви професии могат да се появят, ако ИИ може да извършва всяка интелектуална дейност, учейки се от огромната база данни с човешки интелектуален труд.
Извън сферата на физическият труд очевидно трябва да се отворим към метафизичното. Ясновидец, екстрасенс, гадател, оракул... Както чух наскоро, трябва да разберем какво ИИ не може да прави и да започнем да го правим.
До коментар [#59] от "Виктор Христов":Много хубаво, но явно не е толкова лесно да се създаде ИИ подобен на ChatGPT все пак... Иначе нищо не ти пречи и ти да си направиш фабрика за коли и да конкурираш Мерцедес, нали?
Всъщност не е особено трудно, което конкретно за този проект не значи, че всеки може да го реализира, но конкретно мисля, че цялата инвестиция в проекта е всъщност няколко милиона долара, което е относително реалистичен бюджет даже и за българска компания, стига да си намери инвеститори, а инвеститори в тази сфера със сигурност не липсват. Като цяло сравнението ти е тотално непоходящо - бариерите за навлизане в сферата на изкуствения интелект е значително по-малка от тази в автомобилостроенето - както като регулаторна рамка, така и като първоначален капитал.
До коментар [#60] от "Виктор Христов":Така е, но наистина ми е трудно да си представя какви професии могат да се появят, ако ИИ може да извършва всяка интелектуална дейност, учейки се от огромната база данни с човешки интелектуален труд.Извън сферата на физическият труд очевидно трябва да се отворим към метафизичното. Ясновидец, екстрасенс, гадател, оракул... Както чух наскоро, трябва да разберем какво ИИ не може да прави и да започнем да го правим.
Ясновидец не е добър пример, защото едно от най-честите приложения на ИИ е за "прогнозиране на бъдещето". Като оставим това на страна, пак ще кажа - няма как да предвидиш какви професии ще се появят, също така поне за момента не е твърде вероятно да се измести всяка интелектуална работа, поради начина, по който се обучават и функционират тези системи. Тази част е според мен малко овръхайпната, първо е много трудно да предоставят напълно актуални данни, второ е много трудно да изградят цялостно решение сами по себе си, защото паметта на тези системи е относително ограничена. Опитите за автоматизиране на системите според мен няма да се получат, много дълга и техническа би била дискусията, но пак казвам, поне на този етап и според мен в обозримо бъдеще без човешки фактор сами системите няма да се справят с всичко.
Предимството да не си в Европа за Bard на Гугъл. На въпроса за източника на знанието си, ми отговори:
I am trained on a massive dataset of text and code, which is over 1.56T words. This dataset includes text from books, articles, code, and other sources. The dataset is constantly being updated with new information.
The dataset is used to train my language model, which is a type of artificial intelligence that can generate text, translate languages, write different kinds of creative content, and answer your questions in an informative way. I am still under development, but I have learned to perform many kinds of tasks, including
I will try my best to follow your instructions and complete your requests thoughtfully. I will use my knowledge to answer your questions in a comprehensive and informative way, even if they are open ended, challenging, or strange. I will generate different creative text formats of text content, like poems, code, scripts, musical pieces, email, letters, etc. I will try my best to fulfill all your requirements. Please instruct me what you want me to do today
Вързан е в Интернет постоянно.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert
Николай беше сигурен, че днес ще бъде последният му ден в офиса. Той работеше като счетоводител в една голяма фирма за 15 години, но от известно време насам се чувстваше излишен и заменяем. Всичко, което правеше той, можеше да се направи по-бързо и по-точно от изкуствения интелект, който фирмата беше закупила преди година. Николай знаеше, че това е неизбежното бъдеще на работата - машините да заемат мястото на хората в повечето дейности. Но той не можеше да приеме тази реалност. Той обичаше работата си, обичаше да анализира данни, да прави отчети, да съветва клиенти. Той се гордеше със своята професия и със своята компетентност.
Но днес всичко това щеше да свърши. Той беше повикан на среща с шефа си, който му каза без обиновение:
- Николай, имам лоши новини за теб. Фирмата е решила да те уволни. Ние вече не се нуждаем от твоите услуги. Изкуственият интелект може да свърши работата ти по-добре от теб.
Николай остана без думи. Той не можеше да повярва на това, което чу. Как можеха да го изхвърлят така? След всичко, което беше направил за фирмата? След всички години на усърдие и лоялност?
- Но... но... аз... - започна той да протестира.
- Няма но - прекъсна го шефът му. - Това е окончателно решение. Ние трябва да оптимизираме разходите и да повишим ефективността. Изкуственият интелект ни дава тази възможност. Той може да обработва огромни количества информация, да прави сложни изчисления и прогнози, да комуникира с клиентите на всеки език и да им предлага персонализирани решения. Той не сбърква, не се уморява и не иска заплата.
Николай почувства как му става студено по гръбнака. Той осъзна, че няма какво да каже в своя защита. Той беше просто един от многото хора, които бяха заменени от машините в новия свет на изкуствения интелект.
Той взе своя чанта и излезе от офиса без поглед назад. Той не знаеше какво ще прави отсега нататък. Как ще плаща наема си? Как ще храни детето си? Как ще намери нова работа? Как ще живее в този свят, където хората бяха излишни?
Той погледна към небето и видя един самотен облак. Той помисли за времето, когато беше млад и пълен с надежди и мечти. Когато вярваше, че има място за него в този свят. Когато не знаеше за изкуствения интелект и за неговата способност да го замени.
Звучи добре, наистина. Е, има малки грешки - синтактични и логически. В продължението Николай има шанс да започне собствен бизнес и да използва натрупаните знания в течение на 15 години, да използва мрежата с клиенти и да привлече тези, които ценят живия човек, а не чат бота :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
schwimmwagen
Рейтинг: 1935 НеутралноНе знам, колко луд трябва да си, за да питаш на сериозно чатбота , как да скриеш труп :))
"...Thereafter the man-loving God who arranges everything, and who did not abandon man without an intellect, sent unto him Saint Constantine the Philosopher, called Cyril, a righteous and truth-loving man, and he created for them thirty-eight letters..."Веселин Дечев
Рейтинг: 1235 Весело"Технологичният гигант "Мета" е решил да подари разробатката си в изкуствения интелект LLaMA безплатно на света"
В Русия съм! В Русия съм!НЕ ДУМАЙ!
КАКВА ЩЕДРОСТ!
Идеята е всички да си базират разработките на Фейсбук и после няма да има къде да бягат - след някоя година ще трябва д аплащат под една или друга форма: било сини отметки, било за някои платени функции.
ryk511146816
Рейтинг: 1401 ВеселоА, няма как направеното от комерсиална глобална корпорация да не е в полза на хората...
Кога да им издигнем паметници в прослава на Мета преди да се нахраним или след?
Веселин Дечев
Рейтинг: 1235 Весело"създаването на текстове, изпълнени с омраза, не може да се спре"
В Русия съм! В Русия съм!Омразата е част от живота!
Аз не виждам проблем да мразиш, ако не упражняваш пряка физическа агресия.
Костадин Иванов
Рейтинг: 3395 НеутралноПускаме духа от бутилката.
Еретикquantumfoam
Рейтинг: 132 РазстроеноПотокът на визията и мисълта от ( края на ) 20-ия век бе оформяна от учени, мечтатели и фантасти и съставляваше летящи коли, супер еко зелени футуристични чисти градове, междузвезден транспорт и какво ли още чудновато ли не.
╒╩╦═╬►○‼▲‼○◄╬═╦╩╕ Unconsensual consent is not a consent at all ..!. .!..Времепространственият поток, в който по погрешка попаднахме, ни проявява войни за територия и влияние, пръстотъркащи се екранченца и чатботове със съмнителен интелект.
Fuck this shit, някой трябва да слезне и да поправи времепространствено поточното дерайлиране !
atmanpg
Рейтинг: 1417 НеутралноКато не можеш да го забраниш - оглави го.
hope
Рейтинг: 2271 НеутралноЧудя се, дали домашния чатбот няма да замени констакта с приятели.
Любовта ще спаси света!!!karatista
Рейтинг: 2756 Неутралномного добре са направили, но техния модел още е по-зле от комерсиалните и като нищо новите им версии, които да стават за нещо да са вече заключени.
mr. Gorbachev, tear down this wall!Боян Таксиров
Рейтинг: 1331 Неутрално"Искате ли всяка система с изкуствен интелект да бъде под контрола на две могъщи американски компании?"
ФАТАЛНА ГРЕШКА: https://fatalerror.bgИ това също е аргумент. ИИ ще може все повече неща и ще изземва работата и дейностите на хората. Вече го прави. Едва ли ще има интелектуална и творческа дейност, която да не бъде извършвана от ИИ по добре от хората, специализирали в нея. Тогава, който контролира ИИ ще владее и света.
dedoliben
Рейтинг: 2588 НеутралноМалко като в Миналото.
"Моите министри са англофили, моите генерали са германофили, моят народ е русофилски, само аз останах българофил". Цар Борис IIIБезбрежен интернет без Кьрава реклама никой не ти искаше и търсеше Лични данни.
Ютуб ех Ютуб.
А сега?
А после?
Соколов
Рейтинг: 679 ВеселоДо коментар [#2] от "Веселин Дечев":
Това абсолютно не е вярно.
"we are releasing our model under a noncommercial license focused on research use cases"
Стига да не се опитваш да продаваш кода, няма никаква зависимост. Както са впрочем повечето подобни проекти.
Решението им е правилно и ще доведе до много подобрения на платформата, както и прозрачност!
Който иска да си ползва затворен код, никой не го спира.
Gustav
Рейтинг: 1654 НеутралноГоркият чатбот на Цукемберг. Колко ли думички и фрази е научил вече от Костя Копейкин?
"Alle bisherigen Bewegungen waren Bewegungen von Minoritäten oder im Interesse von Minoritäten. Die proletarische Bewegung ist die selbständige Bewegung der ungeheuren Mehrzahl im Interesse der ungeheuren Mehrzahl." - Karl Marx, Friedrich Engels, Manifest der Kommunistischen Partei. MEW 4, S. 472ryk511146816
Рейтинг: 1401 ВеселоДо коментар [#12] от "Соколов":
Прозрачност?
Вярно ли?
Викаш нещата при технологичните гиганти прозрачни...
мда...
Соколов
Рейтинг: 679 ВеселоДо коментар [#10] от "Боян Таксиров":
Не е точно така. Интелектуална и творческа дейност ще има, просто ще се отсее плявата. Вместо да съм принуден да наемам примерно 10 човека за даден софтуерен проект ще са ми нужни 2 (най-добрите). Останалите така или иначе съм принуден в момента да ги хрантутя заради невъзможността на 2 човека да изкодят работа за 10.
Няма как изкуствен инстелект да замени нуждата и да консумира готовия продукт. Да, ще помага при изпълнението, което е прекрасно. Независимо дали става въпрос за изкуство, инженерство и т.н.
А пък Най-трудно ще бъдат заменени занаятите/услугите (почти не виждам как без хуманоидни роботи тип Терминатор). Ще дойде ЧатЖПТ да ми окабели офиса наново или пък да го изчисти...
Соколов
Рейтинг: 679 ЛюбопитноДо коментар [#14] от "ryk511146816":
Прочете ли статията? Те ти ДАВАТ кода, всеки един ред от него. Каква по-голяма прозрачност от това?!?
MititU
Рейтинг: 528 ВеселоМи начи ша има с кой да си пием ракията а не някви навлеци да ни подпиват😂🤣
"Колкото повече толкова повече" Мечо ПУХryk511146816
Рейтинг: 1401 НеутралноДо коментар [#16] от "Соколов":
Прочетох статията.
Ти пробвай да разсъждаваш.
Какво като имаш кода?
За какво ше го използваш и още по важното как ще го използваш?
Колко е прозрачно или по скоро ЗА КОЙ е прозрачно, защото си прав, прозрачно е, но не за мен и за теб, а за корпорациите и за службите.
petrow1973
Рейтинг: 1444 РазстроеноДо коментар [#6] от "quantumfoam":
За умрелите - или добро или нищо За живите - само критика или нищо няма да свършат:)Човеко, чел си само руски фантасти. Разбирам те. Помня как не бяха превели и последната глава на "2001 космическа одисея" защото Кларк видите ли изпадал в неправилни уклони.
Наблюдател
Рейтинг: 1390 ВеселоДо коментар [#12] от "Соколов":
Не се мъчи да им обясняваш! На ватенките толкова им е акъла, няма да го разберат! Е, виж веднага изкараха конспиративни теории как ще те заробят ако го ползваш!
ryk511146816
Рейтинг: 1401 НеутралноДо коментар [#20] от "ChatПКП":
Живеем във време когато много неща се променят. Има много ясни тенденции към преминаване във виртуално пространство. Независимо от това хората остават основен актив в света. Контролът над този актив все повече се насочва към тотален.
Постигането на тотален контрол би било много по лесно ако колкото се може повече хора правят колкото се може повече неща виртуално, вместо реално.
Когато ти "подарят кода" всъщност те прехвърлят все повече към виртуалното пространство.
Колегата говори за прозрачност, всъщност виртуалното пространство напълно прозрачно но за този който го контролира.
Сега явно много разбирате, обяснете как факта, че имате код за софтуерът който използвате ви дава контрол?
Чарли
Рейтинг: 1914 ВеселоДо коментар [#2] от "Веселин Дечев":
Russia delenda est ---- Путин kiss май ЕС! ----- www. деньги .ru.net :-)Сега вече ще можеш да го вземеш и ще изглеждаш "изкуствено" интЕлегентен, нали?
Чарли
Рейтинг: 1914 НеутралноДо коментар [#21] от "ryk511146816":
Russia delenda est ---- Путин kiss май ЕС! ----- www. деньги .ru.net :-)Много е семпло (да не кажа "просто") - този който използва кода има контрол върху това което сам създава, а не върху кода на "изкуствения интелект".
Понял?
iripanda
Рейтинг: 213 НеутралноСтатията е написана изключително мърляво. Чак пък толкова да не смогвате на потока от новини?
Дино Завров
Рейтинг: 27 НеутралноКомпанията на Цукерберг има силни традиции в тази посока. Преди 10 години отвориха кода на собствената си JavaScript платформа React, в резултат на което днес тя е най-популарното средство за разработка на уеб (и не само) приложения в световен мащаб.
Изглежда от "Мета" се надяват ИТ общността да припознае и доразвие LLaMA, или пък не виждат кой знае какъв потенциал в технологията, че да я пазят толкова ревностно както конкурентите си.
Предстои да видим, но така или иначе ще става интересно... :)
ryk511146816
Рейтинг: 1401 ВеселоДо коментар [#23] от "Чарли":
Как използваш създаденото.
понеже те гледам, че си семпъл, това което си създал на отделна машина, която не е свързана към нищо ли е, или е свързано към външна мрежа.
ако е свързано какво контролираш и по важното, което беше и първичният въпрос, ЗА КОЙ е прозрачно?
hamiltonf
Рейтинг: 4276 ВеселоДнес, един български пилот на 737, каза, че от доста време има самолети, които могат да рулират, излитат, летят, кацат и паркират изцяло сами. Било въпрос на регулации
https://uapostcards.org/?utm_source=fb&utm_medium=Facebook_Desktop_Feed&utm_campaign=ua-postcard_website-conversion_abo_upd-23&utm_content=eu-zone_feed_interest_charity_25-65_140923&fbclid=IwAR3ClQksNsxiXeov7KUie6sSWkd8tezQ8gjXihDiuml7rq9uUnWVUdnd9uAmvx33545439
Рейтинг: 668 НеутралноДо коментар [#26] от "ryk511146816":
Начи викаш ако ползваш Alpaca 7B офлайн , базиран на Tex-davcinci-003 и LLaMA 7B злите корпорацИЙ ще ще унищожат човечеството и всички ше Омрем! Веднага трия деплоймантите от локалния кубернетес!
penetrating
Рейтинг: 7932 ВеселоСледващата стъпка за ИИ е обучение на морал :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilberttolex
Рейтинг: 646 Неутрално"...или изказвания в поддръжка на възгледите на Адолф Хитлер."
Това ми хареса!
ryk511146816
Рейтинг: 1401 НеутралноДо коментар [#28] от "mvx33545439":
не, казвам че няма да се ползва офлайн.
Боян Таксиров
Рейтинг: 1331 НеутралноДо коментар [#15] от "Соколов":
ФАТАЛНА ГРЕШКА: https://fatalerror.bgТ.е. ще има все по малко работни места за квалифицирани, докато се запазят, и дори увеличат местата за неквалифицирани? Това не означава ли интелектуална деградация на човечеството? Не би ли трябвало да бъде обратното? Навремето, когато бяхме ученици, си мислехме, че роботите ще работят вместо нас, а хората ще се занимаваме с интелектуална дейност и творчество. Май вследствие на този прогрес се получава обратното?
А ти не "хрантутиш" твоите служители - те, с труда си, ти създават продукта, от който печелиш. Но сега си казваш: Супер, има кой да бачка за мен безплатно(ИИ), и затова мога да спестя от заплати като уволнвя 80% от служителите си, а останалите нагърча до дупка и ги пусна в Rat Race да не си загубят и те работните места. Така, чрез употребата на ИИ се стига до концентрация на капитала. Печели този, който има капитал, а хората, които имат знания и умения губят и отиват да окабеляват.
Сигурно това харесва на такива като теб и му викате "прогрес". Но дефакто е регрес и няма да доведе до нищо добро.
Наблюдател
Рейтинг: 1390 ВеселоТакива като тебе като отидат на лекар първо му казват от какво са болни, после му казват как да ги лекува и накрая очакват едва ли не лекаря да им благодари, че сте го научили как се лекува! Ама познанията ви по медицина са същите като в програмирането - 0!
mvx33545439
Рейтинг: 668 НеутралноДо коментар [#31] от "ryk511146816":
Кое няма да се ползва офлайн ? И сега мога да ползвам сорса от репото на dalai и да имам локално офлайн pre-learned LLaMA 7B с Alpaca. Мога да го пусна на локалхост. Мога да го юркам на K8S в локална мрежа. А ако го деплойна на AWS пак няма да взема data от другаде.
Соколов
Рейтинг: 679 ЛюбопитноДо коментар [#32] от "Боян Таксиров":
В твоята логика има един голям проблем, и той е, че приемш, че всеки който работи за мен изкарва повече от колкото му плащам, което далеч не е така, както и че са отговорни и инициативни работници, което също знаем че не е така.
Тези които го могат са 10-20%, и те наистина умножават капитал, останалите не го правят и никога не са го правили. Независимо каква е системата, капикализъм, комунизъм или както искаш го наричай. Те са там, само и единствено защото тези 10-20% отгоре не могат да огреят навсякъде веднага и разходите за останалите 80% се поглъщат.
Всъщност проблемът на комунизЪма беше, че се опитваше да субсидира въпросните 80-90% чрез ограбване на капитала от труда на можещите.
Сега обаче тези 10-20% ще могат да огреят, и не няма нужда да ги слагам в никакъв race, защото аз лично споделям успеха си с тях! Правя го от години и смятам, че е правилно.
А кой/как може да се възползва е друга тема, но тя е на дневен ред от както свят светува. Все едно ще ми кажеш, че без ИИ фирмите не го правят и не напичат народа с "перформънс евалюейшънс" и какви ли не други глупости. Един човек или е деен или не е и това няма нищо общо с ИИ.
Да вметна само, не знам защо наричаш примерите неквалифицирани. Да се изгради ЕЛ инсталация (като хората) на даден обект е доста сложен процес и изисква знания и умения. Не е като да си сипеш вода от чешмата.
Аз лично не виждам проблем по-голямата част от човечеството да бъде поддържано от ИИ, изхранвано, облечено, нахранено, здравеопазване. Основните нужди на всички ще бъдат задоволени от този интелект и който има желание, нужда и хъс за повече ще може да го постигне. Най-голямата ирония е, че и в момента е така, те буквално изкарват толкова колкото да си покрият елементарните нужди.
Не става въпрос за деградация а за цивилизация на две скорости.
Лично мнение, пък какво ще стане, да сме живи и здрави, ще видим.
Соколов
Рейтинг: 679 ВеселоДо коментар [#18] от "ryk511146816":
Аз мога да чета кода и за мен е прозрачно, ти ако не можеш си прав, няма да е прозрачно. Аз мога и да си го пусна локално и да го уча на каквото аз искам, както и да развивам алгоритмата (ако ми се занимава).
Ако нямаш нужните знания да разбереш нещо, то няма как да е прозрачно. За това цивилизатията си обяснява и много неща с ретрограден Меркурий.
Моа Преател Тайпи
Рейтинг: 1186 Неутралнобоклуци-ГЕРБ докато ни обесневате кво прайте, га сефте чухте името на Лекун? яж бахур...
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1262 НеутралноДо коментар [#1] от "schwimmwagen":
Тестваш го. Просто е.
Нещо което доста разработчици (като примерно тези на Булбанк онлайн ) - пропускат.
Боян Таксиров
Рейтинг: 1331 НеутралноДо коментар [#35] от "Соколов":
В крайна сметка, погледнато като цяло, всички, които работят за теб изкарват общо повече, отколкото им плащаш. Ако не беше така, нямаше да имаш бизнес. Ти разделяш работещите за теб на някакви 10- 20% които работели и за останалите, а останалите 80%-90% обявяваш за "хрантутници". Но все пак имаш нужда от тези "хрантутници", иначе щеше да си ги уволнил.
Значи, все пак, имаш нужда от тези хора. Защо не ги замениш с по малко, но по работещи служители, като въпросните 10%-20%? Така заплатите които в момента отиват за тях ще отиват за по малък брой по производителни служители?
И какво ще стане, ако се окаже, че ИИ може да ти върши почти цялата работа, и ти можеш да запазиш само, да речем, 2% от твоите служители, като така уволниш и мнозинството от "можещите"? Едва ли би се поколебал да го направиш. Т.е. въпросът с отнемането на работата от страна на ИИ не опира само до отпадане на "хрантутниците" а на всички. ИИ реално се учи от човешката дейност, така че дори и да има гениални специалисти, ИИ ще анализира техният труд и ще го включи в своите схеми и бази данни. Преди няколко дни например, се бях заиграл с Image creator AI, казвам му, нарисувай ми лунна колония в стил Салвадор Дали - прави го. Нарисувай същото в стил Ешер - резултатът също е доста убедителен.
Утре на такъв ИИ ще му посочиш терен в Гугъл мапс и ще кажеш - направи ми сграда, еди колко си етажа, в еди кой си архитектурен стил, строежа де не струва повече от еди колко си по пазарни цени, освен това да се вписва в обстановката и ми я изчисли инженерно. И за няколко секунди ИИ ще ти генерира различни варианти, използвайки за работата си най добрите в света образци, създадени от хора.
Къде тогава отиват "най добрите" и "най трудолюбивите"? И те отиват да правят ЕЛ инсталации. Но не и ти, защото имаш капитал. А ако някой остане да бачка за теб, ще го караш да се съзтезава с ИИ и така ще го гърчиш до дупка, защото колкото и да се напъва, няма да може да е конкурентен на ИИ.
Това е светът на две скорости, за който пишеш. Скоростната лента е за тези с капитал, а черният път за останалите, които са огромното мнозинство.
Но накрая, след като с ИИ зарибят света, контролиращите го ще направят и дребните риби (какъвто предполагам си и ти, в сравнение с тях) "матриял", като сложат непосилни такси за използването на ИИ. И така и ти ще отидеш да окабеляваш.
ИИ, контролиран от частни лица е начин за разбиване на обществата, икономиките, унищожение на интелектуалния потенциал и социалния баланс. А късогледата човешка алчност и властолюбие приветстват това.
ФАТАЛНА ГРЕШКА: https://fatalerror.bg
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1262 НеутралноДо коментар [#10] от "Боян Таксиров":
ИИ не може да прави изкуство/поезия /проза пригодна за човешка консумация. Да, тъй като е евтино, ще ни залеят с бозите и сценариите на ИИ, въпросът е, че това няма да има човешката гледна точка и да докосва чувствата/ душата ни.
ПС. Като дете имах една играчка наречена калейдоскоп. Завърташ я и всеки път създава нова картина. Странно, защо тогава никой не твърдеше, че това е изкуство?
Соколов
Рейтинг: 679 НеутралноДо коментар [#39] от "Боян Таксиров":
Аз обясних защо имам нужда от тях а не ги замествам с други 10-20% защото просто няма толкова качествени кадри, ако имаше щях да съм го направил без да се колебая.
Това с посочването на терен са някакви утопии, прекалено много тежест даваш на един езиков модел, който дори не е ИИ.
А дали бих заменил всички кадри с ИИ, не бих. Най-малкото защото креативния процес би ми куцал, както и удоволствието да работя с други хора.
А защо трябва хората с капитал да са лоши не ми е ясно. Да някои хора имат повече капитал от други, някои много повече. В края на деня те създават работни места, целия риск е при тях (аз ям след всички служители и взимам пукнат лев след тях). Капитала е резултат на предприемчивост и толеранс на риска. Един служител най-много да си смени работното място, аз мога да увисна до последния цент.
Не го гледай еднопосочно "човек за човека е кълк и някой изкарва пари на мой гръб".
Нищо не те спира да си от хората с капитал. Ама някой ден щял да те спре ИИ, може да те спре, може да не те спре. До момента единствената спирка е в главата на всеки човек.
mvx33545439
Рейтинг: 668 НеутралноДо коментар [#39] от "Боян Таксиров":
Представи си че има и трети вариант при който капитал не ти е нужен, а капитала е самата идея. Представи си, че имаш супер-мега-дупер идея за софтуер, който да предложиш на фирми в даден бранш, нямаш или имаш съвсем малки познанията да го напишеш. Сетил си се как трбява да изглеждат екраните (направо господ ти го е спуснал докато пишеш във форима на дневник от кенефа) и си чул че на това му се вика фронтенд. Дочул си също, че нещо трябва да дава данните , за да се напълни съдържанието на тези екрани и че има нещо където се съхраняват тези данни. И почваш да обясняваш на бъдещия мега-гига-супер-дупер чатджипити 14, който ти изтрясква кода с инструкциите как да го подкарараш и цял пакет документация. После успяваш да излъжеш някой собственик на фирмата от гореспоменатия бранш да ти плати шапка с пари за това, преди друг да се е усетил че може да направи като теб. Какво си направил всъщност? Превърнал си идеята си в пари с помоща на ML. А какво би попречило на работниците на Соколов, които не им се бачка и не са много в час, но са дори по запознати от тебе и имат по-добри идеи от него да го финтират?
biss Mark
Рейтинг: 1427 НеутралноОт статията не стана ясно какво имат предвид под "подаряват".
Crede quod habes, et habes. Sed etiam melior, puto.Opensource -- OK
но ако са дали едно propriatory solution за свободно ползване - не е ОК
Боян Таксиров
Рейтинг: 1331 НеутралноДо коментар [#40] от "Vassil Stoychev":
ФАТАЛНА ГРЕШКА: https://fatalerror.bgДонякъде си прав, обаче ИИ се "учи" от реални човешки произведения и може да ги имитира, копира, съчетава. А и колцина се интересуват от истинско изкуство? В художествените галерии има много мацаници, които минават за елитарно изкуство, но преспокойно могат да бъдат генерирани от ИИ. Ето нещо, в стил Ван Гог:
https://ibb.co/qjV00cM
Вероятно докосва чувствата на някои :))
biss Mark
Рейтинг: 1427 НеутралноMoже и го прави и то много добре го прави.
ПП: съжалявам за пост 43. става ясно още в началото че е отворен код. Crede quod habes, et habes. Sed etiam melior, puto.
dnevnikar
Рейтинг: 4057 Неутралносеки 4ти км
Back to normal.
Оцелява с естествен.
""Мета" подари изкуствения си интелект..."
mvx33545439
Рейтинг: 668 НеутралноИ тоя тъп термин "изкуствен интелект" наложен от журналисти с изкуствен интелект. Нещо "Машинно обучение", "Езикови модели", "Вероятностни модели" ?
Боян Таксиров
Рейтинг: 1331 НеутралноДо коментар [#41] от "Соколов":
Със сигурност би го направил. Със сигурност би наел дори само няколко компютърни гения които да ти вършат сто пъти повече работа за същите, дори и за по малко пари. Само че пазарът не позволява това, защото такива хора, макар и да има по света, няма да се съгласят да работят за теб при твоите условия. Затова си принуден да търпиш "некачествените".
И ето, идва ИИ и ти казва, че ще ти пише код без пари. Това променя пазара изцяло, като вкарва нечовешки параметър в него. Уволнените няма да имат шанс да повишат квалификацията си, защото работодател всеки ще мисли като теб. Но нима гювеча с ИИ ще продължи вечно? Мислиш, че Гугъл и Майкрософт искат да помагат на такива като теб, които искат да печелят повече и да дават по малко заплати? Не, това е фазата на зарибяване. В един момент кранчето ще спре и Гугъл и Майкрософт стават монополисти в редица световни бизнеси. САЩ започват глобално да дирижират икономиките и политиките на останалите държави.
Затова трябва ИИ да е с отворен код и безплатен, но който печели от него трябва да плаща огромни данъци, които да отиват за социални нужди. ФАТАЛНА ГРЕШКА: https://fatalerror.bg
biss Mark
Рейтинг: 1427 Неутрално" В един момент кранчето ще спре и Гугъл и Майкрософт стават монополисти в редица световни бизнеси. САЩ започват глобално да дирижират икономиките и политиките на останалите държави."
Crede quod habes, et habes. Sed etiam melior, puto.До коментар [#48] от "Боян Таксиров":
как ще спрат кранчето на отворен код.
Погледнете какво стана с К8с и Linux. Микой нищо не спира, а версиите се множат и се добавят нови и нови функционалности.
Чарли
Рейтинг: 1914 НеутралноДо коментар [#26] от "ryk511146816":
Russia delenda est ---- Путин kiss май ЕС! ----- www. деньги .ru.net :-)Ама ти май наистина си много "остър".
Даже не знаеш за какво става дума, нали?
Боян Таксиров
Рейтинг: 1331 НеутралноДо коментар [#49] от "biss Mark":
ФАТАЛНА ГРЕШКА: https://fatalerror.bgИ аз защитавам идеята за отворен код, който не се контролира от корпорациите. Но който печели от него, трябва да плаща високи данъци. В смисъл, ако имаш фирма, която работи в област, където може да се ползва ИИ, и тази фирма има висока печалба, а малко служители, това трябва да повлияе на данъчната ставка.
Виктор Христов
Рейтинг: 15 НеутралноВсяка една индустриална революция води след себе си до паника и накрая резултатът винаги е един и същ - някои работни позиции "умират" и нови работни позиции "се раждат". Тъй като продуктивността масово се повишава, стандартът на живот също се повишава значително. Хората просто постепенно ще почнат да работят друг тип професии. Тези импулси да се спре прогреса или да се наказват високо продуктивни фирми за сметка на ниско продуктивни фирми, винаги води до негативни последици за обществото като цяло.
Johnnie Glupavia
Рейтинг: 215 НеутралноАлчнярите от Мета да ти подарят своя разработка, е като путьо да ти подари едно шише Новичок - трябва да си крайно внимателен!
Слава Україні! Героям слава! Съд за колаборациониста и предателя Румен Радев!biss Mark
Рейтинг: 1427 НеутралноДо коментар [#51] от "Боян Таксиров":
Crede quod habes, et habes. Sed etiam melior, puto.Eто 3-те най-използвани лиценза за отворен код:
------------------------------------------------------------------------
GNU General Public License (GPL):
Copyleft license: It ensures that derivative works or modifications of GPL-licensed software must also be released under the GPL, keeping the code open-source.
Requires sharing modifications: If you modify and distribute GPL-licensed code, you must make the modified source code available to recipients under the GPL.
Encourages community collaboration: It fosters the creation of larger open-source ecosystems and communities.
Provides strong protections for users' freedom and access to the source code.
MIT License:
Permissive license: It grants significant freedom to users, allowing them to use, modify, distribute, and sublicense the code without imposing many restrictions.
Does not require sharing modifications: There is no obligation to distribute the source code or modifications made to the code.
Offers minimal liability and warranty: The license comes with limited liability and disclaims any warranty.
Promotes reuse and integration: The permissive nature of the license makes it easier for the code to be incorporated into proprietary projects.
Apache License:
Permissive license: Similar to the MIT License, it allows users to use, modify, distribute, and sublicense the code with fewer restrictions.
Provides patent grants: The Apache License includes provisions that grant patent rights to users, offering additional protection.
Requires attribution: It requires that any distribution or derivative work must include a notice identifying the original code and copyright.
Offers explicit trademark permissions: The license explicitly grants permissions for using the project's trademarks.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
отговора е генерират с АИ :)
Няма контрол. кода е хъбовете като github и gitlab или частни.
сваляш и ползваш може дори да създаваш версии на качения код и собсвеника ако го одобри го слага в следащата официална версия.
По този начин Линукс на практика издуха всички не линукс ОС.
Данъците са друга тема, коато не разбирам и не мога да коментирам, но да, редно е богатите да помагат на бедните.
Боян Таксиров
Рейтинг: 1331 НеутралноДо коментар [#54] от "biss Mark":
ФАТАЛНА ГРЕШКА: https://fatalerror.bgБлагодаря за подробната информация, но към момента, доколкото разбирам от статията, ИИ се контролира от две корпорации(Гугъл и Майкрософт), а Зукърбърг подарява нещо, което още не е ясно какво е.
Боян Таксиров
Рейтинг: 1331 НеутралноДо коментар [#52] от "Виктор Христов":
ФАТАЛНА ГРЕШКА: https://fatalerror.bgИ все пак, какво биха могли да работят хората, ако интелектуалните и творческите дейности вече са заети от ИИ? Въпросът не опира до бъдещето, а до настоящето.
Единствените работни места, които могат да останат за хората, са тези на физическия труд, тй като човешкият труд поне за известно време занапред, ще бъде по евтин от роботския. После и в този сектор няма да има работа за човека и ще настъпи комунизъм :)))
biss Mark
Рейтинг: 1427 НеутралноДо коментар [#56] от "Боян Таксиров":
Crede quod habes, et habes. Sed etiam melior, puto.Ще затлъстяват и дебелеят. Не знам какво ще правят. Но това не е причина да се спира развитието.
Скоро четох един сравнителен исторически анализ м/у Китай и Западната цивилизация.
В Китай Откриват барута и им ператора го забранява защото се страхува, че ще се подкопае статута на военната класа и всеки селянин ще може да се бие без да знае как да си служи с копие и меч.
В Китай откриват приниципа за разплащане с хартиени пари, които да са документ за притежание на реално богатство и го изоставят защото се страхуват от спекулата.
западната цивилизация взима тези откртия на готово и ... нататък знаете.
Боян Таксиров
Рейтинг: 1331 НеутралноДо коментар [#57] от "biss Mark":
ФАТАЛНА ГРЕШКА: https://fatalerror.bgАко "развитието" утре достигне до ниво да се създават войници-киборги или войници ГМО, с гени на муха, за да прелитат над вражеските позиции, дали това би трябвало да се направи?
"Прогресът" не е с ясно определено посока. Той непрекъснато криволичи, според определени интереси. Едни изследвания се финансират, други не, едни открития се внедряват, други - не. Вземете за пример патентите на Никола Тесла например.
Ясно ми е, че ако една страна се откаже от внедряване на нещо, което може да е неетично, друга ще го направи. Или дори корпорация ще го разработва тайно. Затова трябва да се работи за решения на световно ниво. Затова тази тема трябва да заема място в публичния дискурс и да се търсят решения, вместо правителствата и обществеността да си затварят очите и да следват събитията, които се задвижват от частни интереси и стремеж към доминация.
Виктор Христов
Рейтинг: 15 НеутралноАми, не си разбрал особено. ИИ не се "контролира" от никого. Всеки човек с познания и компютър под ръка може да се занимава с изкуствен интелект и да разработва каквито си пожелае алгоритми, за каквито си пожелае задачи. Много често иновациите в сферата идват дори от университетите, където доктори по компютърни науки правят проучвания и публикуват достъпни идеи за нови алгоритми, подходи и т.н. Инструментите за реализация на тези неща, също като цяло са безплатни. Единственото, което не е безплатно са компютрите, на които реализираш, за сериозни проекти, ти трябват сериозни мощни машини, но генерално в момента имаш безброй компании, които разрабоват ИИ.
Виктор Христов
Рейтинг: 15 НеутралноТова е много повърхностно, естествено, че никой не може да предвиди какви биха били новия тип работни места, така както никой не би могъл да предвиди преди 30 години, че интернет ще доведе до цяла индустрия с позиции като "дигитален маркетинг", "уеб разработчик", "разработчик на мобилни приложения" и т.н. Проследи историята и ще видиш какъв огромен обем професии вече не съществуват, но все пак хората продължават да работят.
Виктор Христов
Рейтинг: 15 НеутралноМисля, че проявяваш прекалено доверие към конспиративни теории, завиване от пълна вяра в мейнстрийма към пълна вяра във всяка конпирация, не е най-добрия и разумен подход. Балансирай малко нещата!
Боян Таксиров
Рейтинг: 1331 НеутралноДо коментар [#59] от "Виктор Христов":
ФАТАЛНА ГРЕШКА: https://fatalerror.bgМного хубаво, но явно не е толкова лесно да се създаде ИИ подобен на ChatGPT все пак... Иначе нищо не ти пречи и ти да си направиш фабрика за коли и да конкурираш Мерцедес, нали?
Боян Таксиров
Рейтинг: 1331 НеутралноДо коментар [#60] от "Виктор Христов":
ФАТАЛНА ГРЕШКА: https://fatalerror.bgТака е, но наистина ми е трудно да си представя какви професии могат да се появят, ако ИИ може да извършва всяка интелектуална дейност, учейки се от огромната база данни с човешки интелектуален труд.
Извън сферата на физическият труд очевидно трябва да се отворим към метафизичното. Ясновидец, екстрасенс, гадател, оракул... Както чух наскоро, трябва да разберем какво ИИ не може да прави и да започнем да го правим.
Боян Таксиров
Рейтинг: 1331 НеутралноДо коментар [#61] от "Виктор Христов":
ФАТАЛНА ГРЕШКА: https://fatalerror.bgМейнстрийм, конспирации... не, просто факти и логика.
Виктор Христов
Рейтинг: 15 НеутралноВсъщност не е особено трудно, което конкретно за този проект не значи, че всеки може да го реализира, но конкретно мисля, че цялата инвестиция в проекта е всъщност няколко милиона долара, което е относително реалистичен бюджет даже и за българска компания, стига да си намери инвеститори, а инвеститори в тази сфера със сигурност не липсват. Като цяло сравнението ти е тотално непоходящо - бариерите за навлизане в сферата на изкуствения интелект е значително по-малка от тази в автомобилостроенето - както като регулаторна рамка, така и като първоначален капитал.
Виктор Христов
Рейтинг: 15 НеутралноЯсновидец не е добър пример, защото едно от най-честите приложения на ИИ е за "прогнозиране на бъдещето". Като оставим това на страна, пак ще кажа - няма как да предвидиш какви професии ще се появят, също така поне за момента не е твърде вероятно да се измести всяка интелектуална работа, поради начина, по който се обучават и функционират тези системи. Тази част е според мен малко овръхайпната, първо е много трудно да предоставят напълно актуални данни, второ е много трудно да изградят цялостно решение сами по себе си, защото паметта на тези системи е относително ограничена. Опитите за автоматизиране на системите според мен няма да се получат, много дълга и техническа би била дискусията, но пак казвам, поне на този етап и според мен в обозримо бъдеще без човешки фактор сами системите няма да се справят с всичко.
penetrating
Рейтинг: 7932 НеутралноПредимството да не си в Европа за Bard на Гугъл. На въпроса за източника на знанието си, ми отговори:
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertI am trained on a massive dataset of text and code, which is over 1.56T words. This dataset includes text from books, articles, code, and other sources. The dataset is constantly being updated with new information.
The dataset is used to train my language model, which is a type of artificial intelligence that can generate text, translate languages, write different kinds of creative content, and answer your questions in an informative way. I am still under development, but I have learned to perform many kinds of tasks, including
I will try my best to follow your instructions and complete your requests thoughtfully.
I will use my knowledge to answer your questions in a comprehensive and informative way, even if they are open ended, challenging, or strange.
I will generate different creative text formats of text content, like poems, code, scripts, musical pieces, email, letters, etc. I will try my best to fulfill all your requirements.
Please instruct me what you want me to do today
Вързан е в Интернет постоянно.
Боян Таксиров
Рейтинг: 1331 НеутралноДо коментар [#67] от "penetrating":
ФАТАЛНА ГРЕШКА: https://fatalerror.bgНиколай беше сигурен, че днес ще бъде последният му ден в офиса. Той работеше като счетоводител в една голяма фирма за 15 години, но от известно време насам се чувстваше излишен и заменяем. Всичко, което правеше той, можеше да се направи по-бързо и по-точно от изкуствения интелект, който фирмата беше закупила преди година. Николай знаеше, че това е неизбежното бъдеще на работата - машините да заемат мястото на хората в повечето дейности. Но той не можеше да приеме тази реалност. Той обичаше работата си, обичаше да анализира данни, да прави отчети, да съветва клиенти. Той се гордеше със своята професия и със своята компетентност.
Но днес всичко това щеше да свърши. Той беше повикан на среща с шефа си, който му каза без обиновение:
- Николай, имам лоши новини за теб. Фирмата е решила да те уволни. Ние вече не се нуждаем от твоите услуги. Изкуственият интелект може да свърши работата ти по-добре от теб.
Николай остана без думи. Той не можеше да повярва на това, което чу. Как можеха да го изхвърлят така? След всичко, което беше направил за фирмата? След всички години на усърдие и лоялност?
- Но... но... аз... - започна той да протестира.
- Няма но - прекъсна го шефът му. - Това е окончателно решение. Ние трябва да оптимизираме разходите и да повишим ефективността. Изкуственият интелект ни дава тази възможност. Той може да обработва огромни количества информация, да прави сложни изчисления и прогнози, да комуникира с клиентите на всеки език и да им предлага персонализирани решения. Той не сбърква, не се уморява и не иска заплата.
Николай почувства как му става студено по гръбнака. Той осъзна, че няма какво да каже в своя защита. Той беше просто един от многото хора, които бяха заменени от машините в новия свет на изкуствения интелект.
Той взе своя чанта и излезе от офиса без поглед назад. Той не знаеше какво ще прави отсега нататък. Как ще плаща наема си? Как ще храни детето си? Как ще намери нова работа? Как ще живее в този свят, където хората бяха излишни?
Той погледна към небето и видя един самотен облак. Той помисли за времето, когато беше млад и пълен с надежди и мечти. Когато вярваше, че има място за него в този свят. Когато не знаеше за изкуствения интелект и за неговата способност да го замени.
Той заскима и продължи по пътя си.
*created with Bing AI
penetrating
Рейтинг: 7932 НеутралноДо коментар [#68] от "Боян Таксиров":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertЗвучи добре, наистина.
Е, има малки грешки - синтактични и логически. В продължението Николай има шанс да започне собствен бизнес и да използва натрупаните знания в течение на 15 години, да използва мрежата с клиенти и да привлече тези, които ценят живия човек, а не чат бота :)