
© Reuters
Компанията на милиардера Илън Мъск за мозъчни изследвания Neuralink съобщи, че е получила одобрение от американския регулатор за първото клинично изпитване върху хора.
Администрацията по храните и лекарствата (FDA) не коментира веднага темата. От публикацията на Neuralink в "Туитър" не става известно какви са целите на бъдещото проучване, но уточнява, че още не се набират кандидати.
Идеята зад работата на компанията е с връзка между мозъците и компютрите (чрез тълкуващи сигналите от мозъка чипове и предаващи ги към устройства с помощта на Bluetooth) да се отстраняват проблеми, свързани със зрението или двигателните способности. Бизнесменът обаче отива и по-далеч.
Мъск многократно е предвиждал важна роля за мозъчните импланти при лечението на редица състояния, дори затлъстяване, аутизъм, депресия и шизофрения. Говорил е за възможността за сърфиране в интернет и дори телепатия чрез тях. Заяви миналата година, че е готов да сложи такива и на децата си.
До момента обаче всички гръмко обявявани планове за изпитвания от 2019 г. насам не бяха последвани от резултат. Известно е, че предишна заявка за разрешителност е отхвърлена заради съмнения за безопасността. Американският регулатор според събеседници на "Ройтерс" е обвързал одобрението с няколко условия: например проблеми, свързани с литиевата батерия на устройството, рисковете от контакт на мозъка с проводниците или как устройството да се вади безопасно.
И в момента срещу Neuralink текат разследвания заради експерименти с животни: например за потенциално нехуманно отношение, дали при изваждане на чипове от мозъците на маймуни са били транспортирани незаконно опасни патогени или как работи надзорният панел, наблюдаващ дейността на Neuralink.