Нобеловият лауреат Имре Кертес си отиде на 86

Нобеловият лауреат Имре Кертес си отиде на 86

© Reuters



Унгарският писател Имре Кертес, който е един от оцелелите от "Аушвиц" и е носител на Нобелова награда за литература през 2002 г., почина на 86-годишна възраст след дълго боледуване, предаде "Ройтерс", като се позова на изявление на издателя му пред унгарската МТИ.


Кертес стана Нобелов лауреат за работата си, която според критиците изобразява нацистките лагери на смъртта като "абсолютната истина" за това колко ниско могат да паднат човешките същества.


Като евреин, преследван от нацистите, а след това и писател живял под репресивния унгарски комунистически режим, Кертес преживя някои от най-острите страдания на XX век и написа за тях в едновременно открита и деликатна проза.




Първият му роман "Безсъдбовност", историята от първо лице на момче в концентрационен лагер, е написан между 1960 и 1973 г. и е отхвърлен за публикуване от комунистическия режим в Унгария. Творбата накрая вижда бял свят през 1975 г., но първоначално е пренебрегната от обществото. Кертес пише за това във "Фиаско" (1988), който се разглежда като втори том на трилогията, завършила с "Кадиш за нероденото дете" (1990).


Кадиш е еврейска молитва за мъртвите и в този роман тя се посветена на детето като отказ то да се роди в един свят, позволил на "Аушвиц" да съществува.


"Той е един от малкото хора, които успяват да опишат това така, че да стане непосредствено достъпно за нас, които не сме го преживели", каза през 2002 г. за писателя Хорас Енгдал, постоянен секретар на Шведската академия.


Роден в Будапеща през 1929 г., Кертес е бил депортиран в "Аушвиц" през 1944 г. и след това в концентрационния лагер "Бухенвалд" в източната част на Германия, чиито затворници бяха освободени от американските сили през 1945 г. Връща се в Унгария и работи като журналист, но губи работата си през 1951 г., когато изданието възприема линията на комунистическата партия.


Имре Кертес е първият унгарец, спечелил Нобелова награда за литература, след като унгарците вече имат Нобелови научни награди, отбелязва "Ройтерс".

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK