Любителите на съвременните танцови техники ще имат възможност да се запознаят с малко познатата в България контактна импровизация (Contact Improvisation). Целта на хореографката Шльомит Френкел е да популяризира у нас тази танцова техника. Затова тя организира в София клас по контактна импровизация заедно със завършилия пантомима в НАТФИЗ Ивайло Димитров.
При този вид импровизация контактът с другия танцьор създава импулса за движение и дава възможност за експериментиране с гравитацията, инерцията и моментума. Както и името подсказва, контактната импровизация е начин за изследване на невербалните форми на общуване.
Контактната импровизация като танцово направление възниква през 70-те години на миналия век в САЩ. Основоположник на това направление е танцьорът Стив Пакстън, който първоначално танцува с компанията на световноизвестния хореограф Мърс Кънингам. Контактната импровизация заимства от различни социални танцови форми, източните бойни изкуства, като например айкидо и тай-чи. Други техники на движение и теории, които оказват въздействие върху тази форма, са лабан, техниката "Алекзандър", шиацу и йога.
*****
Неутралномного сте дървени иначе идеята е добра
coffee
Рейтинг: 688 Любопитноима нещо бебешко и същевременно откачено в тези "танци"
ама какво да го правиш - съвременно изкуство
кажете като направят представление, в което не участват мъже
*****
Весело....само, който не е опитвал контакт импро не е станал маниак! ...нямате идея за каквъв релакс става дума и колко неща за себе си и света откриваш.
*****
НеутралноДа, в този танц наистина много прилича на детската игра... откритост, спонтанност, искреност, свобода, непосредственост...
Като КИ-маниак с 4-годишен опит мога да кажа, че това е супер силна практика за самоусъвършенстване, която напълно може да промени живота.
Във Варна се провеждат редовни занимания и джемове в Морската градина.