Ян Зомер допусна две попадения във вратата си

Англия постигна важна победа като гост на Швейцария с 2:0 в първия си двубой от квалификациите за европейското първенство във Франция през 2016 г.

Дани Уелбек отбеляза и двете попадения, с което даде летящ старт на "трите лъва" срещу основния им конкурент за лидерската позиция в група E.

Новият нападател на "Арсенал" откри резултата в 58-ата и добави още един гол в последните секунди от продължението на срещата.

Двубоят в Базел започна в спокойно темпо и двата отбора бяха предпазливи в началния четвърт час, след което гостите поеха инициативата. Уейн Рууни два пъти безуспешно опита да затрудни швейцарския вратар Ян Зомер, а в 29-ата минута Рахим Стърлинг се размина с топката от чиста позиция при опасно центриране на Уелбек.

За кратко играта бе пренесена от другата страна на терена, където Стефан Лихтщайнер стреля неточно, а след това стражът на Англия Джо Харт трябваше да се намесва решително при удар на Харис Сеферович.

В края на полувремето Рууни отново изпита Зомер, който сам можеше да си създаде проблеми заради неумелата си реакция, но при последвалото центриране от корнер бе безгрешен при удар с глава на Фил Джоунс.

След почивката Джак Уилшър и Лихтщайнер се отчетоха с неточни изстрели, докато Стърлинг се размина на косъм с попадение след рикошет. Усилията на англичаните дадоха резултат в 58-ата минута при бърза контраатака. Стърлинг намери отлично Уелбек, който преодоля противниковата отбрана и отблизо се разписа за 1:0.

В средата на полувремето Швейцария създаде най-добрата си възможност за гол до момента. Резервата Йосип Дърмич бе изведен сам срещу вратаря Харт и го финтира, но последвалият удар бе спрян от Гари Кейхил точно пред голлинията. До края единствените по-опасни опити на домакините бяха неточен далечен изстрел на Гьокхан Инлер и рикошет след разбъркване пред вратата на "трите лъва".

В четвъртата минута от продължението англичаните направиха успеха си по-убедителен. Резервата Рики Ламбърт намери Уелбек зад противниковата отбрана и той не сбърка за окончателното 2:0.

В останалите два мача от група E Естония взе домакински успех над Словения с 1:0, а Литва победи аутсайдера Сан Марино с 2:0.