Приземяването си беше баш успешно, въпроса е, че има много променливи в океана, вълни, вятър и какво ли още не, които оказват влияние и след кацането се катурна.
Следващият опит вероятно ще е успешен.
Сега се получи някакво залитане в последния момент, системата за управление успя да го компенсира, но не стигнаха няколко десетки метра височина за да се стабилизира и да кацне вертикално.
Ех да му се не види, пак отиде зян. Казвах им, че трябва да се отчете това, че ще се получи гореща вълна като стигне близо до платформата и ще измести ракетата, ама явно се са ме чули.
Страничната скорост й дойде в повече. Може би трябва да я намалят по-рано (на по-голяма височина), което пък вероятно е свързано със количеството гориво в края на полета.
Не е лесна задача, но аз съм убеден, че следващия опит ще бъде успешен.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Характерно за частните инициативи е надуването. Ще е много евтино, ще е много гарантирано и какво ли не. Така успяват да получат помощи и поръчки. Случава се постоянно и в България. НАСА вече има сключен договор с тях за полети до станцията на стойност 1.6 милиарда долара.
За пръв път заговориха за "Фалкон-9" през 2005г. Казваха че всяко изстрелване ще струва 35 милиона долара. Сега им струва 61.2 милиона.
Все някой ден може и да успея, но за сега, все още не им се отдават нещата.
За сигурност предполагам. Дори и да се отклони съществено от курса ще падне във вода а не върху населено място например. Но това са само мои разсъждения
Ако има специалист да каже.
"Досадникът е човек, който ни лишава от самотата ни, без да ни предостави компания." Хосе Ортега и Гасет
След изстрелване ракетата поема по наклонена траектория в източна (грубо казано) посока, за да използва въртенето на Земята и да изведе товара на орбита с минимално количество гориво. Отделянето на първата степен става вече над Атлантическия океан, докато се намали скоростта и височината, вече е насред океана.
Няма да им е никак лесно да успеят да приземят това голямо, високо и относително леко нещо по подобен зрелищен начин. Вятъра е голяма пречка, а в морето се намесва и вълнението.
Основната причина да е в морето е траекторията за извеждане в орбита. Ако успеят да го преземят в океана се пести много гориво спрямо връщането до брега. А всеки килограм при излитане се нуждае от 6 килограма гориво (по спомен).
Допълнително това за сигурността е вярно.
<-- Пътен знак Г1: Движение само направо след знака
Изстрелването е по траектория минаваща над океана. Обратния път би бил доста дълъг и за това платформата е в океана приблизително под точката на отделяне на първата степен.
Щото държавите ма хич не наблягат на раздувките. Да не ходим чак до чужбина...
Фалкон 9 полетя през 2010 г. Досега нямат неуспешен старт. Е, имат доста забавяния. И определено предлагат най-ниската цена.
Крайната цел е да се връща обратно на стартовата площадка. Иначе разходите стават големи и се губи време.
Преобладава момента със сигурността. Флорида е доста населена и ако това се изтреска върху хората ще стане мазало.
[quote#17:"civis_eu_sum"]Защо в океана /някой каза това с вълните, като фактор/? Не може ли на сушата - една бетонна площадка. Сега и корабчето и ракетата отидоха...[/quote]
Защото (мисля аз) ракетата описва характерна траектория, докато изкачва товара до горните слоеве на атмосферата, и вторият край на тази траектория се пада в открито море. След като се откачи от капсулата с полезния товар, ракетата се обръща със соплата напред (за да си отнеме от скоростта и да падне обратно), но не променя посоката си на движение. Просто това е най-икономичният начин за момента, не е като да спреш на място и да дадеш задна Но ако потърсиш в YouTube демонстрационни клипчета на SpaceX, ще видиш, че е показано кацане върху наземна площадка. Даже мисля преди няколко години правиха и къси тестове излитане/кацане пак от космодрум, така че ще му намерят цаката и на това.
Някои хора поддържат линия, а пък аз... поддържам окръжност.
сигурно въпросът е леъмърски, но защо не използват парашути за забавяне на падането? (който е играл marslander знае, че най-трудното е да забавиш падането без да кривиш ракетата )
[quote#41:"ggogggo"]сигурно въпросът е леъмърски, но защо не използват парашути за забавяне на падането? [/quote]
Парашутът ще е мъртво тегло при излитането и може да забави падането, но не достатъчно. Накрая пак трябват реактивни двигатели за да намалят скоростта до нула, а това е още тегло.
Всъщност на този принцип работят спускаемите апарати (съветски, американски) още от времето на Гагарин.
Обаче спускаемият апарат тежи около един тон, за разлика от първатат степен........
Отдавна (от преди 50 години) е изчислено, че най-икономично е приземяването на първата степен със собствения й двигател, както при "Фалкън".
Проблемът е, че едва сега системите за управление се усъвършенстваха дотолкова, че (почти) да го позволят.
Russian Progress $18,149 per pound - най-евтини
Commercial Resupply Services, CRS, of $26,770 per pound. - "SpaceX" и "Orbital Sciences Corporation" която бе закрита преди два месеца.
So if this information is accurate, CRS costs 26 percent
more to deliver a pound to the International Space Station than
does the Space Shuttle and 47 percent more per pound than if we
used the Russian Progress. http://www.gpo.gov/fdsys/pkg/CHRG-112hhrg66561/html/CHRG-112hhrg66561.htm
Сега кацат в океана,защото не им позволявата на сушата,докато не докажат че могат да кацат безпроблемно.
Иначе плановете са точно ракетата да се връща до стартовата площадка и там да каца,за да се използва отново без транспортни разходи и рискове от деформации.
[quote#43:"pag"]Парашутът ще е мъртво тегло при излитането и може да забави падането, но не достатъчно. [/quote]
Да не говорим, че с парашут съвсем ще стане играчка на вятъра, и дори уцелването на платформата ще е почти невъзможно.
[quote#45:"futurama"]Всъщност дава "задна" и не пада по балистична крива. [/quote]Не дава "задна", а убива скоростта, движейки се в същата посока. Под "даване на задна" аз разбирам да се върнеш там, откъдето си тръгнал, както когато караш автомобил със скорости. Приемаш ли?
Някои хора поддържат линия, а пък аз... поддържам окръжност.
Orbital Sci. Corp. съществува още, но вече са Orbital ATK. На НАСА им излиза по-евтино да работят с тях и SpaceX (по-евтини от Orbital), отколкото със совалката или други американски конкуренти като ULA.
Допускам, че НАСА с цената, но поне влагат парите в нещо полезно, а не в бонуси за CEO-то и партита с изскачаща от торта стриптизьорка.
НАСА има доста по-ниска ефективност в харченето от частна компания. Наскоро завършиха изпитателен стенд за ракетни двигатели на стойност 350 милиона, за ракета, чието разработване беше прекратено преди години. Завършиха го и го замразиха, щото няма какво да тестват с него, но пък ще си харчат пари за поддръжката му. Такива ги вършат НАСА зад PR-а от симпатични роботчета, обикалящи насам-натам из Слънчевата система.
Като погледнете реално, Спейс Екс са тествали тази последна част от процедурата само на полигона си в Тексас! Според мен ракетата се нуждае от няколко софтуерни донастройки и ще си каца без проблем!
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
[quote#48:"dissident"]Russian Progress $18,149 per pound - най-евтини
Commercial Resupply Services, CRS, of $26,770 per pound.[/quote]
Това е цената за демонстрационните полети, макар да се води fixed cost - реално има дават пари за да си покрият разходите за разработката. Ако мислиш че разработката на ракетите протон им е излязла без пари на руснаците - се лъжеш.
За следващия кръг договори CRS2 цената ще е доста по-близка до тази за комерсиални полети - където SpaceX са по-евтини.
Да не говорим че напоследък Протон-и падат почти всяка година а и за разлика от Dragon-9 не връщат товар до земята.
Защото тази ракета трябва да може да каца и на други планети, Марс примерно, а там атмосфера няма или е прекалено рядка. Тоест идеята е да се разработи правилната технология а не най-лесния вариант.
Намерих данни само за Протон, за които самите руснаци казват, че са по- скъпи, но могат да намалят цената до близка на Спейс Екс (макар и пак малко по- висока):
“If SpaceX offers on the market the prices and quality it is talking about and if it can put its Falcon 9 into a geostationary transfer orbit for $55.5 million, then they will be targeting a segment of satellites lighter than 4.5 tons, which is quite big. We can also achieve this level of costs, slightly higher,” he said.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
Много бързо падаше и в последния момент са опита стабилизация - е, няма как да стане. По-височко трябва да я стабилиризат. Да спрат падането, след това хоризонтално да я преместят над платформата и да свалят надолу.
Няма нужда да спориш с мен. Цитирам какво казват американците. Те са тези дето плащат и казват колко плащат.
Не говорете за ракета Протон, когато става дума за Прогрес. Прогрес ползва Союз ракета.
Просто поясних как стоят нещата като показах официалната инфографика. В бъдеще може би ще се връщат назад до стартовата площадка, но бъдещето е мъгляво. В момента подготвят за старт през лятото Falcon 9 1.2, както неофициално я наричат, за да имат повече гъвкавост при кацанията.
Глупости. Орбитъл продължава да изпълнява договора си с НАСА. Тази година с Атлас 5, докато подготвят Антарес 2. Дори кучастват в следващия конкурс за полети до МКС.
Тези хора според мен се опитват да направят невъзможното. Това е все едно да закрепиш кибритена клечка вертикално на масата. А тук става дума за тонове!
Освен това много близо до целта звучи като "Много близо съм до точка А". Всъщност ти си безкарайно отдалечен от точка А, ако не си точно в нея.
Освен това ако стрелям по мишена и уцелвам центъра един от десет пъти - какво приложение има това при ракетите?
има хора с много профили, има и профили които се ползват от много хора
До коментар [#12] от "conTXT":
защо го правят в морето!?
Не съм също споциалист но питвам да дам отговор.
1- от съображение за сигурност. Зоните които иначе би трябвало да отцепят на земята биха били стотици кв. километри.
2- платформата за кацане трябва всеки път да се позиционира на различно място в зависимост от орбитата на която е извеждане спътника.
3. Изстрелването става максимално близко до екватора с цел лесно достигане на орбита/пестене на гориво. Около екватора са или джунгли или не чак толкова развити страни или океани. Предвид и горните съображения, океяните са очевидния избор.
Някой ако се сеща за още да допълни.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
chicago514
Рейтинг: 1096 НеутралноЩе го направят.Тука хора не гинат.Опитите ще продължат.
kriviqt
Рейтинг: 8 НеутралноВ другите медии(следя основно туитър), новината е озаглавена - "Почти перфектното приземяване на Фалкон-9"
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
futurama
Рейтинг: 282 НеутралноПрилича на тест от ранните дни на космическите полети, когато редовно са оставяли кратери. Вече рядко някой пробва нещо ново в тая област.
Соколов
Рейтинг: 755 ВеселоПриземяването си беше баш успешно, въпроса е, че има много променливи в океана, вълни, вятър и какво ли още не, които оказват влияние и след кацането се катурна.
Още 2-3 пъти и ще успеят!
pag
Рейтинг: 655 ВеселоСледващият опит вероятно ще е успешен.
Culus capitem delitСега се получи някакво залитане в последния момент, системата за управление успя да го компенсира, но не стигнаха няколко десетки метра височина за да се стабилизира и да кацне вертикално.
Klatikurti
Рейтинг: 458 НеутралноТе че, ще го направят, ще до направят. Въпросът е дали ще е рентабилно и дали въобще си струва усилията.
"Досадникът е човек, който ни лишава от самотата ни, без да ни предостави компания." Хосе Ортега и Гасет****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото е на чужд език
442
Рейтинг: 1625 ВеселоЕх да му се не види, пак отиде зян. Казвах им, че трябва да се отчете това, че ще се получи гореща вълна като стигне близо до платформата и ще измести ракетата, ама явно се са ме чули.
madmak
Рейтинг: 472 ЛюбопитноСтраничната скорост й дойде в повече. Може би трябва да я намалят по-рано (на по-голяма височина), което пък вероятно е свързано със количеството гориво в края на полета.
Не е лесна задача, но аз съм убеден, че следващия опит ще бъде успешен.
conTXT
Рейтинг: 796 Неутралносамо не разбирам или по-точно не съм достатъчно осведомен, защо го правят в морето!?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
dissident
Рейтинг: 766 НеутралноХарактерно за частните инициативи е надуването. Ще е много евтино, ще е много гарантирано и какво ли не. Така успяват да получат помощи и поръчки. Случава се постоянно и в България. НАСА вече има сключен договор с тях за полети до станцията на стойност 1.6 милиарда долара.
За пръв път заговориха за "Фалкон-9" през 2005г. Казваха че всяко изстрелване ще струва 35 милиона долара. Сега им струва 61.2 милиона.
Все някой ден може и да успея, но за сега, все още не им се отдават нещата.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Klatikurti
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#12] от "conTXT":
"Досадникът е човек, който ни лишава от самотата ни, без да ни предостави компания." Хосе Ортега и ГасетЗа сигурност предполагам. Дори и да се отклони съществено от курса ще падне във вода а не върху населено място например. Но това са само мои разсъждения
Ако има специалист да каже.
civis_eu_sum
Рейтинг: 571 НеутралноЗащо в океана /някой каза това с вълните, като фактор/? Не може ли на сушата - една бетонна площадка. Сега и корабчето и ракетата отидоха...
ЕС не е пансион за социално слаби от третия свят, нито благотворителна организация.futurama
Рейтинг: 282 НеутралноДо коментар [#10] от "442":
Всъщност официалната версия е проблем с клапан, който попречил на прецизността на кацането.
Роси
Рейтинг: 7430 НеутралноПочти са го направили.Малко остава.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Просто десен!
Рейтинг: 8 НеутралноЧе как ракетата ще се приземи във водата? Тя да не е кораб?
futurama
Рейтинг: 282 НеутралноДо коментар [#17] от "civis_eu_sum":
"Корабчето" е платформа с размери 90х50 метра и има минимални щети. Идеята е в бъдеще да кацат на твърда земя.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
pag
Рейтинг: 655 Неутрално[quote#17:"civis_eu_sum"]Защо в океана [/quote]
Culus capitem delitСлед изстрелване ракетата поема по наклонена траектория в източна (грубо казано) посока, за да използва въртенето на Земята и да изведе товара на орбита с минимално количество гориво. Отделянето на първата степен става вече над Атлантическия океан, докато се намали скоростта и височината, вече е насред океана.
Yotce
Рейтинг: 1907 НеутралноНяма да им е никак лесно да успеят да приземят това голямо, високо и относително леко нещо по подобен зрелищен начин. Вятъра е голяма пречка, а в морето се намесва и вълнението.
Просто десен!
Рейтинг: 8 Неутрално[quote#22:"jvm43391358"]Че как ракетата ще се приземи във водата? Тя да не е кораб?
^_^
[/quote]
Какво ли не измисля тази НАСА.
pag
Рейтинг: 655 Весело[quote#14:"dissident"]Характерно за частните инициативи е надуването.[/quote]
Culus capitem delitХарактерно за комунетата е всичкознаенето и всичкоразбирането. Да се чуди човек защо са все бедни и нещастни........
brutester
Рейтинг: 558 НеутралноДо коментар [#12] от "conTXT":
<-- Пътен знак Г1: Движение само направо след знакаДо коментар [#16] от "klatikurti":
Основната причина да е в морето е траекторията за извеждане в орбита. Ако успеят да го преземят в океана се пести много гориво спрямо връщането до брега. А всеки килограм при излитане се нуждае от 6 килограма гориво (по спомен).
Допълнително това за сигурността е вярно.
Просто десен!
Рейтинг: 8 Неутрално[quote#11:"madmak"]Не е лесна задача, но аз съм убеден, че следващия опит ще бъде успешен. [/quote]
Да се надяваме че ще е така!
alter_ego
Рейтинг: 627 НеутралноДо коментар [#12] от "conTXT":
Изстрелването е по траектория минаваща над океана. Обратния път би бил доста дълъг и за това платформата е в океана приблизително под точката на отделяне на първата степен.
brutester
Рейтинг: 558 НеутралноДо коментар [#27] от "jvm43391358":
<-- Пътен знак Г1: Движение само направо след знакаТова не го мислят НАСА, а СпейсХ, които са "гадни капиталистически частници". Ма все от тях копират комунетата.
Yotce
Рейтинг: 1907 Неутрално[quote#14:"dissident"]Характерно за частните инициативи е надуването.[/quote]
За държавните инициативи нещата не са по-различни.
Цецо
Рейтинг: 1505 НеутралноДо коментар [#14] от "dissident":
Covid live matter. Stop the genocide.Щото държавите ма хич не наблягат на раздувките. Да не ходим чак до чужбина...
Фалкон 9 полетя през 2010 г. Досега нямат неуспешен старт. Е, имат доста забавяния. И определено предлагат най-ниската цена.
Norman Granz
Рейтинг: 4130 Неутрално[quote#28:"pag"]Характерно за комунетата е всичкознаенето и всичкоразбирането. Да се чуди човек защо са все бедни и нещастни...[/quote]
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ.Ха-хаааааа, kudos!
Цецо
Рейтинг: 1505 НеутралноДо коментар [#29] от "brutester":
Covid live matter. Stop the genocide.Крайната цел е да се връща обратно на стартовата площадка. Иначе разходите стават големи и се губи време.
Преобладава момента със сигурността. Флорида е доста населена и ако това се изтреска върху хората ще стане мазало.
Chavo64
Рейтинг: 402 НеутралноПочти успяха. Подходът трябва да е по бавен и ще се справят с управлението. Може да е въпрос на достатъчно гориво. Оптимист съм.
chavo64Соколов
Рейтинг: 755 НеутралноДо коментар [#12] от "conTXT":
Всъщност правят го в океана защото траекторията при излитане е над океана. Излитането винаги е от запад на изток.
Иван Арнаудов
Рейтинг: 553 Неутрално[quote#17:"civis_eu_sum"]Защо в океана /някой каза това с вълните, като фактор/? Не може ли на сушата - една бетонна площадка. Сега и корабчето и ракетата отидоха...[/quote]
Но ако потърсиш в YouTube демонстрационни клипчета на SpaceX, ще видиш, че е показано кацане върху наземна площадка. Даже мисля преди няколко години правиха и къси тестове излитане/кацане пак от космодрум, така че ще му намерят цаката и на това.
Някои хора поддържат линия, а пък аз... поддържам окръжност.Защото (мисля аз) ракетата описва характерна траектория, докато изкачва товара до горните слоеве на атмосферата, и вторият край на тази траектория се пада в открито море. След като се откачи от капсулата с полезния товар, ракетата се обръща със соплата напред (за да си отнеме от скоростта и да падне обратно), но не променя посоката си на движение. Просто това е най-икономичният начин за момента, не е като да спреш на място и да дадеш задна
civis_eu_sum
Рейтинг: 571 НеутралноMхм, има логика.
ЕС не е пансион за социално слаби от третия свят, нито благотворителна организация.ggogggo
Рейтинг: 458 Неутралносигурно въпросът е леъмърски, но защо не използват парашути за забавяне на падането? (който е играл marslander знае, че най-трудното е да забавиш падането без да кривиш ракетата
)
dissident
Рейтинг: 766 НеутралноДо коментар [#34] от "Цецо":
Цената не е най-ниската. За сега.
pag
Рейтинг: 655 Весело[quote#41:"ggogggo"]сигурно въпросът е леъмърски, но защо не използват парашути за забавяне на падането? [/quote]
Culus capitem delitПарашутът ще е мъртво тегло при излитането и може да забави падането, но не достатъчно. Накрая пак трябват реактивни двигатели за да намалят скоростта до нула, а това е още тегло.
Всъщност на този принцип работят спускаемите апарати (съветски, американски) още от времето на Гагарин.
Обаче спускаемият апарат тежи около един тон, за разлика от първатат степен........
Отдавна (от преди 50 години) е изчислено, че най-икономично е приземяването на първата степен със собствения й двигател, както при "Фалкън".
Проблемът е, че едва сега системите за управление се усъвършенстваха дотолкова, че (почти) да го позволят.
lz2
Рейтинг: 2471 НеутралноЗа втори път улучват платформата! Няколко опита още и са готови! Така се прави прогреса, не с постановления, както един дребен Пътник!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!futurama
Рейтинг: 282 НеутралноДо коментар [#39] от "Иван Арнаудов":
AAAAAAAARCk/ihCPXnSMRvM/s1600/16892430560_b0f6f7fc 12_k.jpg
Всъщност дава "задна" и не пада по балистична крива.
http://2.bp.blogspot.com/-bEhf7_0sY14/VSuxiaYTrpI/
conTXT
Рейтинг: 796 НеутралноДо коментар [#38] от "Соколов":
Благодаря!
zarzawat
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#42] от "dissident":
Ти да видиш. И кой дава по-ниска?
dissident
Рейтинг: 766 НеутралноДо коментар [#47] от "zarzawat":
l/CHRG-112hhrg66561.htm
Russian Progress $18,149 per pound - най-евтини
Commercial Resupply Services, CRS, of $26,770 per pound. - "SpaceX" и "Orbital Sciences Corporation" която бе закрита преди два месеца.
So if this information is accurate, CRS costs 26 percent
more to deliver a pound to the International Space Station than
does the Space Shuttle and 47 percent more per pound than if we
used the Russian Progress.
http://www.gpo.gov/fdsys/pkg/CHRG-112hhrg66561/htm
Billy Bob Montana
Рейтинг: 8 НеутралноСега кацат в океана,защото не им позволявата на сушата,докато не докажат че могат да кацат безпроблемно.
Иначе плановете са точно ракетата да се връща до стартовата площадка и там да каца,за да се използва отново без транспортни разходи и рискове от деформации.
Yotce
Рейтинг: 1907 Неутрално[quote#43:"pag"]Парашутът ще е мъртво тегло при излитането и може да забави падането, но не достатъчно. [/quote]
Да не говорим, че с парашут съвсем ще стане играчка на вятъра, и дори уцелването на платформата ще е почти невъзможно.
Иван Арнаудов
Рейтинг: 553 Неутрално[quote#45:"futurama"]Всъщност дава "задна" и не пада по балистична крива. [/quote]Не дава "задна", а убива скоростта, движейки се в същата посока. Под "даване на задна" аз разбирам да се върнеш там, откъдето си тръгнал, както когато караш автомобил със скорости. Приемаш ли?
Някои хора поддържат линия, а пък аз... поддържам окръжност.futurama
Рейтинг: 282 НеутралноДо коментар [#51] от "Иван Арнаудов":
А ти от кавички разбираш ли?
futurama
Рейтинг: 282 НеутралноДо коментар [#48] от "dissident":
Orbital Sci. Corp. съществува още, но вече са Orbital ATK. На НАСА им излиза по-евтино да работят с тях и SpaceX (по-евтини от Orbital), отколкото със совалката или други американски конкуренти като ULA.
Допускам, че НАСА с цената, но поне влагат парите в нещо полезно, а не в бонуси за CEO-то и партита с изскачаща от торта стриптизьорка.
НАСА има доста по-ниска ефективност в харченето от частна компания. Наскоро завършиха изпитателен стенд за ракетни двигатели на стойност 350 милиона, за ракета, чието разработване беше прекратено преди години. Завършиха го и го замразиха, щото няма какво да тестват с него, но пък ще си харчат пари за поддръжката му. Такива ги вършат НАСА зад PR-а от симпатични роботчета, обикалящи насам-натам из Слънчевата система.
Realist
Рейтинг: 4958 НеутралноКато погледнете реално, Спейс Екс са тествали тази последна част от процедурата само на полигона си в Тексас! Според мен ракетата се нуждае от няколко софтуерни донастройки и ще си каца без проблем!
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.zarzawat
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#48:"dissident"]Russian Progress $18,149 per pound - най-евтини
Commercial Resupply Services, CRS, of $26,770 per pound.[/quote]
Това е цената за демонстрационните полети, макар да се води fixed cost - реално има дават пари за да си покрият разходите за разработката. Ако мислиш че разработката на ракетите протон им е излязла без пари на руснаците - се лъжеш.
За следващия кръг договори CRS2 цената ще е доста по-близка до тази за комерсиални полети - където SpaceX са по-евтини.
Да не говорим че напоследък Протон-и падат почти всяка година а и за разлика от Dragon-9 не връщат товар до земята.
Соколов
Рейтинг: 755 ВеселоДо коментар [#41] от "ggogggo":
Защото тази ракета трябва да може да каца и на други планети, Марс примерно, а там атмосфера няма или е прекалено рядка. Тоест идеята е да се разработи правилната технология а не най-лесния вариант.
Соколов
Рейтинг: 755 ВеселоДо коментар [#41] от "ggogggo":
Тоест технологията трябва да позволява това, а тази ракета точно няма да каца на други планети.
Но принципът е същия, постигнеш ли го тук, ще можеш да кацаш навсякъде.
Realist
Рейтинг: 4958 НеутралноДо коментар [#48] от "dissident":
ace-exploration-technologies/proton-rocket-can-com pete-falcon-9-says-russian-space-corporation/
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Намерих данни само за Протон, за които самите руснаци казват, че са по- скъпи, но могат да намалят цената до близка на Спейс Екс (макар и пак малко по- висока):
http://www.spaceflightinsider.com/organizations/sp
“If SpaceX offers on the market the prices and quality it is talking about and if it can put its Falcon 9 into a geostationary transfer orbit for $55.5 million, then they will be targeting a segment of satellites lighter than 4.5 tons, which is quite big. We can also achieve this level of costs, slightly higher,” he said.
Realist
Рейтинг: 4958 Неутрално[quote#48:"dissident"]CRS, of $26,770 per pound. - "SpaceX" и "Orbital Sciences Corporation"[/quote]
g-the-rocket-equation-132285884/?no-ist
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Нещо ти са се объркали сметките, цената на Спейс Екс е $2500 за паунд или $5511 за килограм:
http://www.airspacemag.com/space/is-spacex-changin
По- ниско дори и от китайските "Дългият поход"!
Соколов
Рейтинг: 755 НеутралноДо коментар [#58] от "Realist":
Постигнат ли reusability обаче цената са SpaceX ще падне около 100 пъти.
Realist
Рейтинг: 4958 Весело[quote#48:"dissident"]"Orbital Sciences Corporation" която бе закрита преди два месеца. [/quote]
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Ааааа, това е дебела лъжа, Орбитал се обедини с един много известен производител на ракетни двигатели, АТК и сега се нарича Орбитал-АТК.
Realist
Рейтинг: 4958 Неутрално[quote#60:"Соколов"]Постигнат ли reusability обаче цената са SpaceX ще падне около 100 пъти. [/quote]
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Да, това е целта!
Симо
Рейтинг: 1045 НеутралноМного бързо падаше и в последния момент са опита стабилизация - е, няма как да стане. По-височко трябва да я стабилиризат. Да спрат падането, след това хоризонтално да я преместят над платформата и да свалят надолу.
dissident
Рейтинг: 766 НеутралноДо коментар [#59] от "Realist":
Спори с Комитета на САЩ за Космос и Аеронавтика и какво са казали пред Камарата на представителите на САЩ. Дал съм линк в [#48].
Иван Арнаудов
Рейтинг: 553 Неутрално[quote#52:"futurama"]А ти от кавички разбираш ли?[/quote]
Някои хора поддържат линия, а пък аз... поддържам окръжност.Не разбирам какво се опитваш да кажеш, честно.
dissident
Рейтинг: 766 НеутралноДо коментар [#61] от "Realist":
Не е лъжа. Когато някоя фирма се обедини с друга, престава да съществува.
dissident
Рейтинг: 766 НеутралноДо коментар [#55] от "zarzawat":
Няма нужда да спориш с мен. Цитирам какво казват американците. Те са тези дето плащат и казват колко плащат.
Не говорете за ракета Протон, когато става дума за Прогрес. Прогрес ползва Союз ракета.
Realist
Рейтинг: 4958 Неутрално[quote#66:"dissident"]Не е лъжа. Когато някоя фирма се обедини с друга, престава да съществува. [/quote]
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Айде бе, тъй ли, договора с НАСА в момента се изпълнява от Орбитал-АТК!
futurama
Рейтинг: 282 НеутралноГ
До коментар [#65] от "Иван Арнаудов":
Просто поясних как стоят нещата като показах официалната инфографика. В бъдеще може би ще се връщат назад до стартовата площадка, но бъдещето е мъгляво. В момента подготвят за старт през лятото Falcon 9 1.2, както неофициално я наричат, за да имат повече гъвкавост при кацанията.
futurama
Рейтинг: 282 НеутралноДо коментар [#66] от "dissident":
Глупости. Орбитъл продължава да изпълнява договора си с НАСА. Тази година с Атлас 5, докато подготвят Антарес 2. Дори кучастват в следващия конкурс за полети до МКС.
xyha
Рейтинг: 527 НеутралноЦ за-малко да не гръмне .
grand funk railroad
Рейтинг: 1134 НеутралноРано или късно ще успеят.
Parmi ceux qui n'ont rien à dire les plus agréables sont ceux qui se taisent. Coluchemailstone
Рейтинг: 233 ЛюбопитноДа им пожелаем успех следващия път. Дано! Това са хубави новини за прогреса.
Delenda Carthago!mort
Рейтинг: 254 НеутралноТова си е абсолютно за малко. Особено предвид, че се прави за пръв път.
tak40309320
Рейтинг: 241 НеутралноТези хора според мен се опитват да направят невъзможното. Това е все едно да закрепиш кибритена клечка вертикално на масата. А тук става дума за тонове!
има хора с много профили, има и профили които се ползват от много хораОсвен това много близо до целта звучи като "Много близо съм до точка А". Всъщност ти си безкарайно отдалечен от точка А, ако не си точно в нея.
Освен това ако стрелям по мишена и уцелвам центъра един от десет пъти - какво приложение има това при ракетите?
trifo_pl
Рейтинг: 289 НеутралноДо коментар [#12] от "conTXT":
ЦацаRatУрааааааааа!защо го правят в морето!?
Не съм също споциалист но питвам да дам отговор.
1- от съображение за сигурност. Зоните които иначе би трябвало да отцепят на земята биха били стотици кв. километри.
2- платформата за кацане трябва всеки път да се позиционира на различно място в зависимост от орбитата на която е извеждане спътника.
3. Изстрелването става максимално близко до екватора с цел лесно достигане на орбита/пестене на гориво. Около екватора са или джунгли или не чак толкова развити страни или океани. Предвид и горните съображения, океяните са очевидния избор.
Някой ако се сеща за още да допълни.