С шампанско ли вдигате наздравица на Нова година? Кога ядете филе "Елена" и кои български храни и напитки са със защитени наименования в европейския регистър или очакват такива? Отговорите вижте във видеото.
Още за конференцията за храни с географски означения, която ще се проведе на 23 февруари в рамките на изложението "АГРА" в Пловдив- тук
Още видео от рубриката "С две думи" - тук
usero
Рейтинг: 1171 НеутралноНе трябва ли и "филе" да е в кавички? А за "ракия" нямам никакво съмнение и въпроси, със сигурност е грешка.
Nil satis nisi optimum
Рейтинг: 1971 НеутралноАз лично си имам любима ракия (няма да я спомена, за да не ме обвинят, че спамя). Но ако човрек реши да изхарчи около 25 лв. за полвинка алкохол си заслужава всяка стотинка...
disclosure: "УКРАИНА, ГРУЗИЯ, МОЛДОВА не са Русия."paf
Рейтинг: 1810 Неутрално.... с домашна.... Ментета не употребявам
kumcho___valcho
Рейтинг: 1155 НеутралноДо коментар [#3] от "paf":
Всеки се хвали с домашната си ракия, но занесеш ли я на изследване почти винаги се оказва, че има токсини над нормата вследствие на грешки при ферментацията и при варенето. Особено трябва да се внимава с домашните ракии от костилкови плодове.
usero
Рейтинг: 1171 НеутралноДо коментар [#4] от "kumcho___valcho":
Не става с внимание, требва си костилките да се извадят предварително, ако те мързи, никакво внимание не помага.
victortrt
Рейтинг: 594 НеутралноДо коментар [#2] от "Nil satis nisi optimum":
Би ли споделил на лични тогава каква е тази хубава ракия за 25 лева 0,5 литра
kumcho___valcho
Рейтинг: 1155 НеутралноДо коментар [#5] от "usero":
Съгласен съм. И все пак при плодовите (негроздовите) ракии си остава проблемът с пектина и съответно по-високото съдържание на метилов алкохол, който трудно се решава, ако не се направи поне втора преварка
man_un
Рейтинг: 2964 НеутралноНикой няма да се признае за слаб ебач или калпав шофьор. Същото важи и за ракията, има форуми, пълни с професори на тая тема. Да кажа за костилките. На едрите плодове като кайсии и праскови ,да, ама да почнеш да чокаш джанки или череши, девет дена, осем часа. Битува мнение, че са отровни, вярно, съдържат мисля цианиди, но в много малък %. През соца, когато нямаше ядки на пазара, събирахме костилки от кайсии и зимата си печахме за занимавка. На никой нищо не му стана. Варил съм ракия от всичко, имах три казана по 50 л., но ми писна от мискинлици и сега си купувам. Всяка вечер по 100 гр. с туршия, кисело зеле, лятото шопсалат, таратор или зелена. Сухи мезета също правех много, всичко научих от баби и дядовци, Елена баш не съм правил, но пастърмица от шол или свинска рибица без грешка, от прабаба балканджийка знам рецепта за домашна кървавица, брат, мезе да ядеш, а колко ше изпиеш...Но живея в град, в апартамент, материали няма или са некачествени, отивам на магазина и си купувам. Важното е да си пофтаджия. Оня дет му свили мезетата какво казал "не ме е яд, че ги откраднаха, яд ме е, че няма да ги нарежат както трябва."
pariah
Рейтинг: 1249 ЛюбопитноЗанимателно и приятно видео, само, ако може, следващия път махнете това "... five, four, three, two, ONE!".
- A witty saying proves nothing. VoltaireНема нужда, дори и да сте го направили (видеото) в две версии - английска и българска.
Някак си не се връзва, поне с българската версия.
pariah
Рейтинг: 1249 ЛюбопитноДомашна, домашна, ама зависи от майстора и като потребител, а не производител, ще кажа, че всяка 4та от 5 домашни, които съм потребил (и потребявам), независимо от задължителните тупаници в гърдите на майсторите, се е доказвала недобра.
Сега пия една от чичо ми - добра е, човекът го знам колко труд и УМЕНИЯ влага, ама това не е критерий за останалите.
Когато няма от него (повечето време) и ми се допие, ползвам от високите рафтове по щандовете. Има и хубави купешки и, да, струват около 20 и нагоре лева. - A witty saying proves nothing. Voltaire
the only easy day was yesterday
Рейтинг: 482 НеутралноТези ракии които се продават не само в България но и чак в Америка са някакъв алхохол придобит от цвекло с прибавена захар и есенция за вкус нямат нищо общо с домашната ракия! Дори италианската ГРАПА е много по натурална.
В страна където липсват закони не е възможно да се предлага чист продукт.
Франция прави коняк и вина но забараната за допълнителна захар датира отпреди 400 и косур години и се спазва .
marks_nazi
Рейтинг: 254 ВеселоРакия е нашенска .сега съм на Бърбън кентъки абе,1л за 18 паунда...бъркоч...ама ,няма РАКИЯ..пфу ...това остана ИСТИНСКО !!
Долу рушистите и фашиститеНиколай Колев
Рейтинг: 2638 ВеселоРакия - мускатова, двойно преварена, десетгодишна. Филе Елена не ям. Ям бут по еленски, пастърма и луканка. Но не с ракия, нея я пия със салата.
Да твърдиш, че ГЕРБ е алтернатива на БСП е като да мислиш, че диарията е алтернатива на запека.Без едно мога, с едно не мога.
BiGman1
Рейтинг: 4749 ВеселоС домашна...двойно препечена (двойно преварена,двойна преварка) названията са според региона...има и мита ракия или къпана ракия...ама все си по добра от купешката химия...:)
petyo9
Рейтинг: 889 НеутралноРакията в България е само домашната. Тази от супермаркетите е направена от качествен зърнен спирт, ароматизатори и оцветители. Не само масовите, но дори и скъпите "ракии" се правят по този начин. Никой вече не се занимава с изваряване на джибри. Зърненият спирт е евтин, с гарантирано качество и позволява да се снижи себестойността в пъти. Това, че купешката "ракия" даже и не напомня за вкуса на каква да е ракия, камо ли на тази която пише на етикета, явно не вълнува особено производителите.
тракиец
Рейтинг: 268 НеутралноОколо къщата имам голяма асма, една трета са десертни сортове, две трети винени. Десертните се ядат, от винените всяка година си правя около 20 литра вино и към 30 литра ракия/на 45 градуса/, сам си ги правя, но сам не си ги пия. И виното и ракията стават прекрасни, с невероятен аромат и мек вкус. Заради високо кръвно избягвам виното, но ракия си пийвам, особено ми харесва в студена вечер, докато навънка има сняг да си пийна 100-200 грама, още на първата глътка специфичния гроздов вкус се спуска по гърлото до стомаха и се разлива една наистина мека топлина. Любимото ми мезе са малко препечени свински шишчета и шопска или овчарска салата. Не пия всяка вечер , но усещам нужда поне два пъти в седмицата да изпия една, две ракийки за снемане на стреса :) Когато съм навън, винаги пия само водка, не харесвам руските водки обаче , всичките имат твърд характер, предпочитам полски или финландски :)
O sancta simplicita!Дано не съм ви отегчил с алкохолните си виждания, не съм голям пияч . Иначе НИКОГА не шофирам пил-въпрос на принцип.
historama
Рейтинг: 4530 НеутралноКолеги, домашната (джибровата) ракия си е чиста проба самогон. Навсякъде вече се използват хай-тек дестилатори (за коняк, водка "Грей гууз"), тук произвеждаме някакъв си самогон с технологии отпреди Априлското въстание.
И у нас вече се произвеждат качествени алкохолни напитки, чудесни винени ракии, но на цени на отлежали уискита, и нашите производители не са много убедителни (не знам да ги продават на други пазари).
Гроздовата винена ракия у нас е аперитив, суха, и е различна от грапата, която е дижестив, и съвсем леко сладни. И за да я наложат на европейския пазар нашите производители трябва да положат големи усилия.
Мога да ви препоръчам една супер ракия, кюве, 5 годишна, "Дамяна". 35 лв за литър, най-добрата която съм опитвал (е, не съм опитвал всичките). За съжаление не е евтина.
historama
Рейтинг: 4530 НеутралноОпитай ракия с някое от изброените сушени меса. Ще бъдеш приятно изненадан, да не говорим че е много по-здравословно (белтъчините помагат на черния дроб да разгради алкохола)
Ген. Колев
Рейтинг: 702 НеутралноРакията трябва да е изварена от вино, два пъти, после лежала в дъбово буре 8-10-12 и т.н. години. Като резултат получавате прекрасно питие, често с по-добри качества от Сингъл молтовете на същата възраст.
Rex
Рейтинг: 922 НеутралноБургас 63 е питието.
Ген. Колев
Рейтинг: 702 НеутралноДо коментар [#20] от "Rex":
Това е спиртна напитка, а не ракия.
usero
Рейтинг: 1171 НеутралноНяма нужда от толкова години, даже ще я съсипеш. Няколко месеца са достатъчни за да излезе метанолът и да си поеме ароматни вещества и оцветители от дървото, после я бутилирай.
kumcho___valcho
Рейтинг: 1155 НеутралноДо коментар [#11] от "the only easy day was yesterday":
До коментар [#15] от "petyo9":
Не сте прави. Много по-евтино е да се изполват остатъчните продукти от производството на вино и голяма част от евтините купешки гроздови се правят точно така - от джибри, остатък от виненото производство, от винена кал и утайки от виното, от стари вина, дори от дефектни вина и др., (в зависимост от суровината може да се наложи да се добавя и малко спирт), но по-важното е, че при преработката в заводски условия се получава чисто, безвредно питие (за разлика от домашните), но не с най-добрите вкусови качества.
И най-вече грешите за скъпите ракии - те дори не се правят от джибри, а от цяло, специално подбрано неизцедено грозде от определен сорт (или купаж) или от подбрано бяло вино. Така се правят дори съвсем "стандартни" специални ракии като Бургас 63 Перлова/ Барел/ Траминер, които са под 20.00 лв за 0.5 л. В домашни условия почти никой не ползва толкова качествена суровина (обикновено се ползват винените джибри) и никой не контролира качествено както ферментацията, така и варенето (това не може да стане със захаромер и спиртомер), да не говорим за съдовете и за отлежаване в бъчви (нужни са много специфични познания и специални бъчви)
kumcho___valcho
Рейтинг: 1155 НеутралноДо коментар [#21] от "Ген. Колев":
Грешиш. И понеже са много ароматни навремето аз дори си мислех, че това е един напарфюмиран спирт, но технолози ми показаха, че като направят домашна ракия от сорт Перла се получава много сходен вкус и осезаем аромат и като се отърсих от предубежденията си, започнах да оценявам специалните купешки ракии.
Имам един колега, голям фен на домашните ракии, но колкото пъти занесе за изследване, почти винаги се оказва, че има токсини над нормата. Това, че една домашна ракия е ароматна, невинаги е повод за радост, защото на практика най-често се оказва, че не е добре изварена и са запазени ароматите, но и излишните фракции. Особено трябва да се внимава с плодовите (негроздови ракии) - някои не махат костилките, други не внимават, че при смилането чупят костилки, а почти всички пренебрегват обстоятелството, че месестите плодове имат много повече пектин и съответно повече метилов алкохол и трябва да се изваряват 2 или 3 пъти, макар че ще се загуби от аромата. Така че всеки, който се прави на майстор, първо да си изследва продукта, после да поговори с технолози и чак накрая да дава оценки на специалните купешки ракии.
kumcho___valcho
Рейтинг: 1155 НеутралноДо коментар [#20] от "Rex":
На практика най-масовата специална ракия заради добрата технология и съотношението между цена и качество. Единственото по-слабо звено в серията е тази в тъмнозелената бутилка (май се водеше само Специална) и не мога да разбера защо хората масово си купуват от нея - ако им свиди да дадат 5-6 лева повече за Перлова (или Траминерова), то поне да се насочат към Барел, струва само 2.50 отгоре.
historama
Рейтинг: 4530 НеутралноВъв Франция за варене на алкохол се издават лицензи на квалифицирани хора, които обикалят села и градчета и варят на местните ракиите. В Европа има забрани и ограничения за варене на ракия, не заради конкуренцията на официалните производители, а заради опазване на здравето на хората. България е от малкото страни, където до 30 литра на семейство може да се вари ракия с половин акциз. Но никой не прави сметка за сварените количества, проверки практически няма и затова у нас половината реколта от грозде отива за домашно производство на вина и ракии. В основната си част – нискокачествени, поради масова неграмотност и липса на квалифицирани хора, които да се занимават с това.
1. Варенето в домашен казан представлява т. нар. ПРЕКЪСНАТ ПРОЦЕС. В началото и в края на дестилацията излизат различни фракции и се отделят с налучкване. Във винпромите има казани за НЕПРЕКЪСНАТА ДЕСТИЛАЦИЯ, при които чистия алкохол и нужните фракции се отделят изцяло от вредните. В кой момент точно да се отделят фракции в началото (метилов алкохол) и в края на дестилацията не е по силите на домашното производство. Технолози твърдят, че метилов алкохол излиза не само в началото на варенето. По-опасните фракции са в края, обаче.
2. При ферментацията няма никакъв контрол върху кашата, джибрите. Единствено може да се мери съдържанието на захар със захаромер, но повечето „майстори” и това не правят. Не разбират кога ферментацията е достигнала апогея си. Като премине този момент, настъпват други процеси, които могат да произведат вредности при дестилацията. Например най-честото явление е, че незабелязано след АЛКОХОЛНАТА ФЕРМЕНТАЦИЯ настъпва ОЦЕТНА – микроорганизми се хранят с алкохол и го преобразуват на оцетна киселина. Отначало не се усеща, но при дестилация алкохолът се свързва с наличната оцетна киселина и се образува ЕТАЛАЦЕТАТ в ракията. На вкус може да не се усеща, зависи от количеството. Ракията може и леко да киселее, а някои направо миришат на ацетон. Но може и да е съвсем пивка. По-важно е, че ЕТАЛАЦЕТАТЪТ е изключително ВРЕДЕН за ЧЕРНИЯ ДРОБ. Старите майстори слагат в джибрите гасена вар, пепел и др., което донякъде неутрализира получаването на етилацетат. Най-простото правило е да се слага сода – 100 г на 10 кг джибри. Но понеже няма контрол върху ферментацията, не е ясно какви пропорции могат да помогнат.
3. За суровина се използват плодове, които са в различна степен на узряване, по-зелени, презрели, загнили. Те се събират в каца в продължение на дни наред, вместо наведнъж. Така кашата не ферментира равномерно. В нея остават части от плода, които ферментират по-късно, а в други части ферментацията преминава. Има и загнили части от плодове, в които протичат по-различни процеси, получават се вещества с неясен състав. От такава ферментирала каша се дестилират и ВРЕДНИ ФРАКЦИИ. Плодовете още със слагането в кацата, трябва да се разбият на каша с бормашина като миксер, за да стане хубава равномерна ферментация. Това масово не се прави.
4. Плодовите ракии съдържат и много метилов алкохол, защото плодовете, за разлика от гроздето, съдържат пектин. Плодовите ракии задължително трябва да се преваряват втори и трети път, заради метиловия алкохол и др. фракции. Обикновено майсторите изхвърлят първака – първите стотина грама или литър, за да отстранят метиловия алкохол, но това не е гаранция – няма уред, с който да се измери до кой момент излиза метилов алкохол. Според вида казан и начина на варене може да излиза продължително. Технолози казват, че има такива случаи при варене в казан. Освен метилов, при дестилация се получава и изопропилов алкохол, в зависимост от ферментиралата каша. Само в лабораторни условия може да се контролира без рискове дестилация и ферментация. Мнозина не искат да преварят втори и трети път плодовата ракия, защото се губи от аромата и количеството намалява. И така рискуват да се тровят.
5. За варене на ракия се използва не цяло грозде, а джибри, изцедени първо за вино. В смачкания остатък се добавя вода, захар и се вари ракия. Тя няма добър вкус, с какъвто и майсторлък да е сварена. Направена е само за да не ходят зян джибрите. Хубава ракия се вари от цяло грозде (или от изцеден гроздов сок, без джибри – така се правят специалните по-скъпи ракии във винпромите). И пак може да не стане хубава, ако не се използва добре узряло грозде и ферментацията не протече правилно, да се дестилира в най-подходящият момент...."
Казано по друг начин от изцедени джибри (практически без гроздов сок) с добавена вода и захар, загнили плодове, и какви ли не боклуци, някои се опитват да направят нещо изискано! Е, с п.ъдня боя не става!
И пак бих казал, не са виновни хората, а управляващите, които всичко са оставили на самотек -дават свобода на матрЯла да прави разни дребни далавери, докато те те си крадат като за световно.
Бриго докара Симеон
Рейтинг: 1282 Неутрално[quote#18:"historama"][/quote]
някои я предпочитат със сланинка! :-)
usero
Рейтинг: 1171 НеутралноИма практически начини за всичко, метанолът, примерно, се тества, като хвърлиш в огъня една-две капки. Етанолът гори, метанолът избухва. Ако някой реши да пробва, прави се с малки количества, капки, както казах, ако гребнеш с нещо десетина грама, ще има ефект на бомба. Но не познавам такъв енциклопедист, който в домашни условия да успее да постигне заводско качество, винаги, като вземем да коментираме, се намират неща, за които той не е чувал и такива, които аз научавам от него. Проблемът е, че и фабрично произведените все повече не стават, ракиите, които си купувам в Сърбия са съвсем различни. И говоря за масовите, които са и по-евтини от нашите.
historama
Рейтинг: 4530 Неутрално[quote#28:"usero"][/quote]
ами май не бъркаш!? Фабрични марки, които някога са били добри са вече по-малко добри, бият на спирт. Местните производители се вълнуват единствено да продават някакви евтини ракии за вътрешния пазар, и съвсем като че ли не забелязват, как импортни марки малко по малко се налагат - полски и други европейски марки водка, уискита, македонски и сръбски ракии (особено плодовите), а гръцкото узо май изпревари нашите мастики.
Скакауец
Рейтинг: 1305 НеутралноДо коментар [#3] от "paf":
Европейски ценности: слушкаш Шорош, папкаш грантове! (наръчник на българските либерални медии)Потвърждавам-с домашна!
Промишлен спирт с аромати, не мерси.
kumcho___valcho
Рейтинг: 1155 НеутралноДо коментар [#28] от "usero":
На практика обаче в началото не се изпарява всичкия метанол. Така че колкото и добре да уцелиш момента на основната фракция метанол, ще остане още. Още по-проблемно е с последната фракция (т.нар. патоки), която мнозина подценяват, а там са най-големите отрови. Затова технолозите казват домашната ракия да се преварява 2-3 пъти (ако е плодова, е направо задължително). Ама много домашни разбирачи гледат само ракията им да стане ароматна и оставят вредните фракции.
Ген. Колев
Рейтинг: 702 НеутралноДо коментар [#24] от "kumcho___valcho":
Не пиша на изуст, имал съм възможност да пробвам десетки качествени наши и вносни ракии /т.е. плодови дестилати/, отделно сингъл молтове и т.н.. А това не е ракия, а наистина спиртна напитка, колкото и да са се постарали да го маскират химиците на мутро-винпромджийте ни.
За буретата - за дългогодишно отлежаване никога не се ползват „пресни” бурета - биха се отдали наистина прекалено много благини и „манджата се пресолява”. Преди това бурето трябва многократно да е използвано за по кратки периоди за отлежаване, по няколко месеца, до година две. Резултатите както споменах за дългите периоди са фантастични. За когото има желание, търпение и би се зарадвал на резултата споделяйки го с близки и приятели разбира се! 😉🙂