Това е съдържание, създадено от маркетинг студио Storio по задание на партньор на "Икономедиа".
Недостигът на дърва за огрев и високите цени преди отоплителния сезон са причинени от дългогодишно добивани по-малки количества дърва от разрешената сеч. Това обясниха в предаването "Въпросите" Александър Дунчев (директор на агенцията по горите в отпуск и кандидат за депутат на "Продължаваме промяната") и Цветан Цонев (председател на Управителния съвет на Асоциацията на дърводобивните фирми в България).
Според анализирани от Дунчев данни добитата дървесина през последните 3 години в България е много под официално разрешената - около 6 милиона куб. м. годишно при разрешения за сеч за над 8 милиона. Това не се е усещало досега заради по-ниско търсене, но в настоящата ситуация на съживен строителен бизнес и дървопреработка, включително извън България, където отпадат ограниченията при нормализация след пандемичната криза, българският пазар се оказва в недостиг, обяснява Дунчев. Затова не достигат и дърва за огрев, а цените са силно завишени. Приоритетно в момента се снабдяват големите преработватели и битовите ползватели остават без дърва. Фактор за по-нисък добив на дървесина през последните години е недостигът на работна ръка в сектора. Проблемите са свързани с голяма политизация на горския сектор и ориентацията му единствено върху печалбата без оглед на дългосрочно развитие и функциите на гората за осигуряване на води и други ползи за жизнената среда.
Цветан Цонев също потвърди факта, че 20% от разрешените дърва все още не са отсечени. Проблемът би трябвало да е бил забелязан още през 2019 г. и 2020 г., когато също е съществувал. Сдружението е представяло неколкократно фактите пред земеделското министерство и е настоявало за мерки за развитие на дърводобива. Важно е също, че при пандемията бизнесът в горския сектор не е получил никакво подпомагане. Секторът и дългогодишно не е бил подкрепян от бюджета. На печалба са държавните предприятия, но не и дърводобивните фирми и оттам идват и проблемите с механизацията и мотивация и задържане на служители. Декларираната печалба на шестте държавни предприятия за пандемичната 2020 г. е 1.5 милиона лева, докато фирмите, които изпълняват сечта с поръчки към тези държавни предприятия едва смогват при налаганите им от държавата ниски цени.
За да получат печалба, държавните предприятия възлагат сеч на дърводобивните фирми с много ниски цени, които обаче водят до нарушения, уточни Дунчев.