
© Мартин Златев
Аспаруховият мост във Варна
Изпълняваният в момента проект за удълбочаване на каналите на Варненското езеро може да има фатални последици за безопасността на Аспаруховия мост във Варна.
Разследването на "Дневник", свързано с изпълнението на проекта - тук, тук, тук и тук.
За опасностите, които грозят моста, става ясно от видеоинтервю на Антикорупционния фонд (АКФ) с професора и преподавател по геотехника д-р инж. Добрин Денев, който през 70-те години прави оценка и разработва решение за укрепване на моста. АКФ разговаря с Добрин Денев в рамките на видеопоредицата си "Блатни истории от Варненското езеро", която "Дневник" препубликува.
Първите две части на видеопоредицата вижте тук и тук.
Проф. Добрин Денев е експерт по геотехника и бивш ректор на Университета по архитектура, строителство и геодезия в периода 2008-2011. През 70-те години на ХХ век проф. Денев е един от експертите, които намират конструктивно решение на проблемите с безопасността, заложени при строителството на Аспаруховия мост. Проблемът тогава е в
компрометираното изпълнение на укрепващите колони
- т.нар. "пилоти", на моста:
За да се компенсират недостатъците на компрометираните първоначални колони, проф. Денев предлага изливането на допълнителни подсилващи бетонни колони.
През февруари 2022 проф. Денев извършва нова експертиза на моста, в рамките на която става ясно, че част от планираните
укрепващи пилотни колони никога не са били монтирани
"В екзекутива се вижда, че на един от стълбовете са направени такива уширения и са сложени по шест броя пилоти в допълнение. Оказа се обаче, че един от двата стълба няма такива уширения. Вероятно плочата е била вече изпълнена само на единия стълб."
Това е особено важна информация на фона на изпълнявания в момента проект за удълбочаване на каналите на Варненското езеро, който минава точно под централния отвор на Аспаруховия мост. Според проф. Денев проектът поставя нови рискове за безопасността му:
Проектът за удълбочаване на Варненското езеро предвижда нова облицовка на откосите, където са разположени укрепващите колони. Проблемът е, че преди да бъде поставена новата облицовка, ще бъде премахната старата и ще бъде оголен брегът.
Това е опасният момент
"Технологията на изпълнение може да се окаже противопоказна, тоест устойчивостта на моста може да бъде провокирана. И съм дълбоко убеден, че всичко това е поправимо. В нашата експертиза има препоръка как да се излезе от тази ситуация. С шпунтови стени - изпълнява се за броени дни. Те ще бъдат своего рода бариера. Имаме протекция на опорите на моста. Онова, от което най-много се опасяваме, може да не се случи", завършва проф. Денев.