Това е съдържание, създадено от маркетинг студио Storio по задание на партньор на "Икономедиа".
Без наше знание няма как да консумираме насекоми, тъй като европейското законодателство ясно посочва какво трябва да се упоменава на етикета и как трябва да се обозначават насекомите", заяви тази сутрин пред БНТ д-р Иван Генчев, директор на Дирекция "Контрол на фуражните и страничните животински продукти" в Българската агенция по безопасност на храните.
През януари в Европейския съюз влязоха в сила нови правила, които разрешават консумацията на щурци и ларви на брашнени червеи. Това доведе и до притеснения и дори до фалшиви новини за това, че хората ще ядат храни с насекоми, без да знаят.
"Без знанието на потребителя и неговия информиран избор, той не може да закупи храна, която съдържа насекоми. Всеки избор за консумация на храна, в която са вложени насекоми, е избор на потребителя", подчерта той и обясни, че брашното от насекоми е алерген и като такъв трябва да задължително да бъде обявено на етикета на определен продукт, който го съдържа. "Задължително се изписва вида на насекомото, латинското наименование, в скоби се изписва на български. И то трябва да е с цвят или шрифт, различен от останалите, така че потребителят да го види", посочи д-р Генчев.
За момента одобрени за консумация в Европейския съюз са брашнен червей, ларвата на брашнения бръмбар, домашен щурец, прелетен скакалец и малък брашнен бръмбар. Разрешена е консумацията им под формата на брашно, замразени или изсушени.