Това е съдържание, създадено от маркетинг студио Storio по задание на партньор на "Икономедиа".
Управляващите в България възприемаха мониторинга, упражняван от Европейската комисия в областта на правосъдието, като посочване на това кои закони трябва да променят, а не като промяна на политики и манталитет. Това коментира в "Денят с Веселин Дремджиев" по по ТV+ и TV1 Иван Брегов, експерт от Института за пазарна икономика по-рано днес в очакване на поредния доклад на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и проверка (МСП), по-известен в медиите като мониторинг на правораздавателната система.
Всичко за него четете тук.
Брегов все пак отбелязва, че за 12 години има постигнати и положителни неща в резултат на мониторинга - Висшият съдебен съвет е постоянно действащ орган след влизането на България в ЕС, прокуратурата вече не се меси изцяло в кариерните въпроси на съдиите. Но в същото време съдиите все пак не получиха независимост от политическа намеса, а освен това и съдиите, и прокурорите още нямат адекватен механизъм за влизане в системата и за оценка, което според Брегов е голям пропуск.
За 12 години с подкрепата на Европейската комисия можеше да направим много, но поради политически съображения механизмът бе използван, за да се манифестират политически успехи, а не да се извършват важни реформи, коментира Брегов.