Това е съдържание, създадено от маркетинг студио Storio по задание на партньор на "Икономедиа".
Машината не позволява да има недействителен глас", коментира в предаването "Лице в лице" по Би Ти Ви членът на Централната избирателна комисия и изборен експерт Димитър Димитров.
При гласуването на хартия хората могат да подадат недействителен глас по невнимание, заради неграмотност или заради неспособност да се справят, но когато застанат пред машината, техният глас винаги ще бъде действителен", коментира още Димитров. Самият той обаче заяви, че е против машинното гласуване и смята, че това е "излишен разход на енергия".
Той напомни, че според сегашното законодателство, в края на изборния ден резултатът от машинното гласуване трябва да бъде нанесен на ръка в протокола от секционната избирателна комисия. "Това, което излиза като протокол - една голяма и дълга лента като касова бележка, в която машината отразява числата, свързани с избора на всеки един, който е гласувал с машина. Оттам нататък тази лента трябва да бъде пренесена в изборния протокол. Тази лента не е изборен резултат. Резултат е протоколът, който е подписан от всички членове на секционната комисия", обясни Димитров.
Миналата седмица в парламента бяха приети последните поправки в Изборния кодекс. Президентът Румен Радев обаче вече обяви, че смята да наложи вето на някои от текстовете. Как протече гласуването в парламента и какви промени бяха направени по отношение на машинното гласуване - тук и тук. Защо държавният глава смята да наложи вето - тук.