
© Associated Press
Джоузеф Мъри (вдясно) с Роналд Херик през 2004г.
Джоузеф Мъри, хирургът, извършил първата в света успешна трансплантация на човешки орган, почина на 93 години.
Той бе носител на Нобелова награда за психология и медицина. Заедно с него през 1990г. бе отличен и Едуард Донал Томас, пионер в трансплантацията на костен мозък. Решението на Нобеловата комисия е необичайно, тъй като призът обикновено се присъжда на изследователи, а не на практикуващи специалисти.
Доктор Мъри получи инсулт в дома си и почина в същата болница в Бостън, където направи присаждането на бъбрек преди почти 60 години, съобщи "Асошиейтед прес".
Операцията на бъбрек от декември 1954г., променила историята на хирургията, включваше двамата еднояйчни близнаци Ричард и Роналд Херик.
През 1959 американецът прави първото успешно присаждане на орган от генетично различен човек, а през 1962г. - първата трансплантация на орган от починал.
Много от уменията си Мъри натрупва, когато оперира тежко ранени по време на Втората световна война. Докато обработва силно обгорели войници той установява, че основният проблем при опити за присаждане на кожа е реакцията на отхвърляне на чужда тъкан. С колегите си от бостънската болница "Питър Бент Бригъм" (част от университета по медицина в Харвард) хирургът прави няколко успешни присаждания на бъбрек на куче.
Операцията, в която бъбрек от 23 годишния Роналд е присаден на брат му, помага на Ричард да живее още 8 години. В десетилетията след това само в САЩ са извършени стотици хиляди трансплантации, които спасиха човешки живот, но и предизвикаха етични спорове за границите на позволеното.
Мъри бе дълбоко религиозен човек и през 2001г. сподели в интервю: "Работата е молитва. Всяка сутрин започвам като я отправям към нашия Създател".
По-късно Мъри описа в автобиографията си как е използвал кожа от починали за трансплантация и реконструкция на обгорелите лица. Чуждата тъкан оцелявала само 8-10 дни, но това било достатъчно да го убеди, че присаждането на органи или тъкан от починали е възможно за спасяване на живи. Успехът обаче идва близо две десетилетия по-късно, когато достатъчно се развиват медикаментите, потискащи имунната система при опита й веднага да отхвърли чуждото тяло.
През 50-те години идеята за трансплантации изглеждала толкова фантастична, че ръководителят му от медицинския университет го посъветвал да се откаже от това направление, защото то не водело до нищо. В клиниката работата по присаждане била смятана за периферна програма.
Когато през октомври 1954г. се появил случаят със страдащия от хроничен нефрит Ричард Херик и брат му, готов да дари бъбрека си, Мъри и екипът му дълго обсъждали дали е етично да се прави операция на човек, който не страда от нищо, а за да се спаси друг човек. "Критикуваха ни, че си играем на Господ", пише хирургът и разказва как се е допитал до свещеници от различни църкви.
Екипът му тренирал с органи на покойници, "защото бъбрекът на донора бе единственият подходящ във вселената и не исках провал самозаради някаква техническа грешка."
jubal harshaw
Рейтинг: 1341 ВеселоСлед всяка такава новина си викам, ехааа, колко революции съм преживял, не е истина.
http://jubalharshaw.wordpress.comДобре, че не съм китаец и се радвам да живея в интересни времена.
Дедо Либен
Рейтинг: 1234 Любопитно"Много от уменията си Мъри натрупва, когато оперира тежко ранени по време на Втората световна война."
И ДОКТОР МЕНГЕЛЕ НАТРУПА МНОГО ОПИТ В ГЕРМАНСКИТЕ КОНЦЛАГЕРИ, НО СИ ОСТАНА негатив!!!
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5543 Неутралнобог да го прости !
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Съни
Рейтинг: 488 НеутралноМир на праха му и поклон пред светлата му памет. Този човек заслужава да бъде запомнен и да остане в историята с медицинските си открития и постижения, начертал е път, по който и до днес продължаваме да вървим, да се развиваме и доусъвършенстваме.
Каишков - Либерален мислител
Рейтинг: 754 Неутрално[quote#2:"Дедо Либен"]И ДОКТОР МЕНГЕЛЕ НАТРУПА МНОГО ОПИТ [/quote]
Да, обаче Менгеле е есесовец и не лекува, а убива - уж правел "експерименти".
nochkopenev
Рейтинг: 434 НеутралноТой си е изпил чашата човека...
Хипчо
Рейтинг: 1341 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "jubal harshaw":
ВОДА, ПОВЕЧЕ ВОДА!Що се радваш, като и ти ще умреш?
boby1945
Рейтинг: 835 ВеселоДа с присаждането на органи започна революция в медицината....
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Дедо Либен
Рейтинг: 1234 ЛюбопитноДо коментар [#5] от "Каишков":
е компании Хьохст, Байер и др. изпращали новоразработени медикаменти за тифус, малария и др, които били изпробвани на концлагеристите.
Докато изследванията свързани с близнаци са били от личен интерес, някои от експериментите на Менгеле се свързват с проектите на други учени, работещи по това време в Института Кайзер Вилхелм. Според известните данни може да се предполага, че престоя на Менгеле в Аушвиц не е бил случаен. Той е имал контакти из изследователските среди в Германия и е бил чест гост на научни конгреси. Освен това е бил чест посетител на Института Кайзер Вилхелм при своя бивш ръководител проф. Отмар Фершуер. За същия институт са доставени голям брой проби, препарати и др. от Аушвиц, които са били от полза за трудовете на редица учени. Дейността на Менгеле не е била плод на "болен мозък" а хладнокръвно, безчовечно, провеждане на експерименти съгласувани на най-високо ниво (Хайнрих Химлер), с учени и фармацевтични компании. Химическите/Фармацевтични
Каишков - Либерален мислител
Рейтинг: 754 НеутралноДо коментар [#9] от "Дедо Либен":
Искаш да кажеш, че и ти си нацист, ясно. Не е нужно толкова да се обясняваш. Подложи се на експеримент тогава, за да установиш "расовото различие при деформации на долната челюст", за "полза" на редица "учени", научно доказващи, че едни раси превъзхождат други.
B52
Рейтинг: 1518 Неутрално[quote#2:"Дедо Либен"]И ДОКТОР МЕНГЕЛЕ НАТРУПА МНОГО ОПИТ В ГЕРМАНСКИТЕ КОНЦЛАГЕРИ[/quote]
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.Деде, опитал си се да се направи6 на интересен, ама без успех! Дърво и желязо трудно се сравняват, независимо че и двете се използват при строителството (примерно).
Браво на Джоузеф Мъри (не знаех името му) за това че е надскочил границите и конвенциите в професията си и с мисъл за доброто на хората е дал нов способ за спасяване на животи. Когато такива хора си отиват - 6апки долу, а не "оригиналничене" пред клавиатурата!
Реконструктор
Рейтинг: 701 НеутралноЧовек със сериозен принос за науката, нека почива в мир.
И не правильно думать, что есть чьим-то богом обещанный райjubal harshaw
Рейтинг: 1341 ВеселоДо коментар [#7] от "Хипчо":
http://jubalharshaw.wordpress.comЩото знам що съм живял.
А на тебе ако ти е толко тегав живота, винаги има начин да се отървеш от него, вЕрвай ми.
rapidfire
Рейтинг: 1371 НеутралноКолегата явно е бил праведен.
It is nice to be important, but it's more important to be nice!Мир на праха му.
zidane
Рейтинг: 672 ВеселоДо коментар [#7] от "Хипчо":
абе, колега, от вчера сипеш клетви, спри се вече, на всички е ясно, че никой не е вечен...
etty1
Рейтинг: 2335 НеутралноМъри бе дълбоко религиозен човек и през 2001г. сподели в интервю: "Работата е молитва. Всяка сутрин започвам като я отправям към нашия Създател".
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Daniel J. BoorstinСветла му памет!
xxxx1963
Рейтинг: 267 НеутралноД-р Мъри е бил воден в работата си от високохуманни подбуди, но все пак е имал някакви скрупули по отношение на присаждането на органи. Защото това е вмешателство в природата. Задавал си е въпросът дали е етично да се прави на Господ. Сега, когато се работи вече на генетично ниво за избягване на някои генетични дефекти, пак възниква въпросът дали не се намесваме грубо в божиите дела. Резултатите от тази намеса ще се видят след поколения.
mcu
Рейтинг: 221 НеутралноКристиан Барнард Неедлинг (на африкаанс Christiaan Barnard) - лекар, световноизвестен сърдечен хирург, На 3 декември 1967 г. в операционна зала на клиниката "Гроте Шур" (Кейптаун, Република Южна Африка) извършва първата в света трансплантация на човешко сърце .
stoicho2
Рейтинг: 594 НеутралноАми забравихте ли д-р Кристиян Барнард направил първото присаждане на сърце
Горгона Медуза
Рейтинг: 488 НеутралноМир на сушата му! Това са истинските герои на новото време.
goshogoshev
Рейтинг: 534 НеутралноДо коментар [#18] от "mcu":
И какво постига с това освен собствената си известност То и в България навремето искаха да присаждат бял дроб въпреки че бяха сигурни че болният ще умре но затова пък щяха да са първите в света А що се касае до д-р Менгеле не мислете че се водил от садистични подбуди в опитите си Не по малко интересни са вижданията и действията на неврохирурзите в САЩ по негово време и след това
Петър Костов
Рейтинг: 595 НеутралноДо коментар [#7] от "Хипчо":
Не се въргаляй с прасе в калта! За разлика от теб на него ще му хареса.Реви тогава докато си жив! Егати и логиката имаш!