Експериментално лекарство срещу ебола излекува всички 18 заразени маймуни

Експериментално лекарство срещу ебола излекува всички 18 заразени маймуни

© Reuters



Експериментално лекарство срещу ебола излекува всичките 18 маймуни, които преди това са били заразени със смъртоносния вирус в рамките на изследване, предаде "Асошиейтед прес", цитирано от БТА. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър".


Това дава надежди за разработване на лечение срещу заболяването. Жертви на болестта станаха над 1.5 хиляди души в Либерия, Гвинея, Сиера Леоне и Нигерия, а над 3 хиляди са заразени.


Маймуните приемали лекарството ZMapp три до пет дни след като били заразени с вируса. Тогава повечето от тях показали симптоми на болестта. Това е с няколко дни по-късно, отколкото при тестването на всяко друго експериментално лекарство срещу ебола. Лекарството напълно защитило и 6 други маймуни, които приемали малко по-различна негова версия три дни след инфекцията в рамките на пилотен тест.




Въпросните две изследвания са първите тестове с маймуни, които са приели ZMapp.


"Подобрението надмина най-смелите ни очаквания", каза ръководителят на изследването Гари Кобингър от Канадската агенция за обществено здравеопазване в Уинипег. "Резултатите от изследването са много впечатляващи", увери директорът на Американския национален институт по алергиите и инфекциозните болести д-р Антъни Фаучи.


Не е ясно обаче какъв ще е ефектът от лекарството върху хората, на които са нужни 21 дни, за да покажат симптоми на болестта. Освен това те не се заразяват по същия начин като маймуните в лабораторна среда. Според редица експерти е много окуражаващо, че животните са се възстановили, след като били лекувани, макар че заболяването им било в напреднал стадий.


Китай одобри ваксина срещу ебола


В същото време Китай одобри производството на първата в страната ваксина срещу ебола, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на Централната китайска телевизия, цитирана от БТА.


Медикаментът JK-05 e разработен още преди пет години от Института по микробиология и епидемиология към Военномедицинската академия на китайската армия. Той е бил изпитан върху животни и изпитанията са били успешни.


Използването на ваксината ще се разрешава само в крайни случаи, заяви Ван Хунцюян, ръководител на групата от учени, разработила ваксината.


Ваксината е разработена за нуждите на китайската армия.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK